parlament BRATISLAVA 10. srpna (ČTK) – Střadatelů ve druhém důchodovém pilíři čeká od začátku září tohoto roku do konce roku 2016 snížení příspěvků ze současných 9% na 4% jejich hrubé mzdy.

Od roku 2017 se má příspěvková sazba každoročně zvyšovat o 0,25 procentního bodu na konečných 6% v roce 2024. Jde o pozměňovací návrh poslance Ludvíka Kanika (SDKU-DS), který podpořili i poslanci Směru-SD. Vyplývá to z novely zákona o starobním důchodovém spoření, kterou schválil parlament.

Druhý důchodový pilíř se otevře pro vstup i výstup ze systému v období od 1. září tohoto roku do 31. ledna příštího roku, a to na základě pozměňovacího návrhu poslance Směru Antona Martvoňa a Otta Brixiho. Původně přitem vláda navrhovala otevřít druhý pilíř na tři měsíce, od října do konce tohoto roku.

Zvýší se poplatek za zhodnocení majetku

Současná výše poplatku za správu penzijního fondu ve výši 0,3 % ročně z čisté hodnoty úspor nakonec zůstane v garantovaném i Negarantovaná fondu. Vláda přitem navrhovala, aby se tento poplatek v Negarantovaná fondu zdvojnásobil.

Poslanci však tento záměr kabinetu neschválily. Zároveň však poslanci Směru upustili od toho, aby se snížil poplatek pro penzijní společnost za vedení důchodového účtu. Ten tak nadále zůstane na úrovni jednoho procenta z částky měsíčního příspěvku, přestože vláda navrhovala jeho pokles na 0,75% z částky měsíčního příspěvku.

Zvýší se však poplatek za zhodnocení majetku, a to z nynějších 5,6 % ze zhodnocení na 10% ze zhodnocení penzijních úspor. Méně si přitem bude z prostředků určených na důchodové spoření účtovat i Sociální pojišťovna. Ta si v současnosti ponechává 0,5% z výše příspěvku na vlastní zprávu. Po novém bude pojišťovna tvořit svůj správný fond jen z 0,25% z výše příspěvku na penzijní spoření.

Pokud bude chtít střadatel zůstat v Negarantovaná důchodovém fondu, bude to muset oznámit své důchodové společnosti. Pokud tak neučiní, k 30. dubnu příštího roku přejde do garantovaného dluhopisového fondu. Správce penzijních úspor bude povinen střadatelům v negarantovaných fondech do 28. února 2013 zaslat příslušný formulář. To bude obsahovat prohlášení o tem, že střadatel je rozhodnut zůstat v Negarantovaná fondu. Střadatel, který má zájem zůstat střadatelům v Negarantovaná důchodovém fondu, bude muset tento formulář vyplnit a doručit ho důchodové společnosti nejpozději do 31. března 2013.

Zrušeno se automatický vstup mladých lidí

K 4-procentnímu příspěvku do druhého pilíře si budou moci střadatelé doplácet další dvě procenta z vlastního čistého příjmu. Tyto dvě procenta stát daňově zvýhodní, protože si o tuto částku bude moci střadatel snížit základ daně.

Vláda Roberta Fica také ruší automatický vstup mladých lidí do druhého pilíře s možností výstupu do 2 let od vstupu a místo toho zavádí dobrovolný vstup pro lidi do 35 let. V druhém pilíři budou místo současných čtyř fondů povinně jen dva, a to jeden garantovaný a jeden Negarantovaná. Existence zbývajících dvou fondů bude na zvážení důchodových společností.

exministra práce a sociálních věcí Jozef Mihál (SaS) se podařilo prosadit, aby měl střadatel ve druhém pilíři nárok na předčasný starobní důchod již ve výši 0,6 násobku životního minima, pokud si na penzi v druhém pilíři spořil alespoň pět let. Vláda přitem chtěla, aby měli všichni střadatelé nárok na předčasný důchod, jen pokud jejich předčasná penze dosáhne alespoň 1,2 násobek životního minima.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.