NR SR: Poslanci podle ústavně výboru zákon neporušují
Parlament jedná o návrhu novely zákona o sociálním pojištění ao zkráceném řízení k tomuto návrhu v souladu se zákonem o jednacím řádu Národní rady SR. Takový je závěr ústavně výboru k žádosti poslance Pavla Hrušovského (KDH) o stanovisko, zda poslanci jednají o návrhu novely zákona o sociálním pojištění zákonným postupem. Toto stanovisko získalo podporu přítomných poslanců za stranu Směr-SD. Opoziční členové výboru neúspěšně navrhovali, aby usnesení výboru mluvilo o tem, že návrh na zkráceném postupu byl zařazen na jednání parlamentu v rozporu se zákonem. Místopředseda výboru Radoslav Procházka (KDH) upozornil, že nelze přerušit rozprava o jednem bodu programu a otevřít nový bod programu. „Chyba byla, že jste nejprve neskončili první čtení a rozpravu jste přerušili bez zákonného důvodu,“ řekl. Národní rada SR začala v úterý od 09:00 jednat v prvním čtení o návrhu novely zákona o sociálním pojištění. Rozpravu k tomuto bodu přerušilo vystoupení premiéra Roberta Fica, který od 14:00 začal zdůvodňovat návrh vlády na zkráceném postupu ke změnám v důchodech a odvodech. Po ukončení rozpravy o zkráceném řízení se poslanci ve středu opět vrátili k nedokončené rozpravě v prvním čtení o samotném legislativním návrhu.

NR SR: Čtvrtá schůze skončila bez hlasování o důchodech
Poslanci ukončili 4. schůzi parlamentu. Za návrh předsedy parlamentu Pavla Paška hlasovalo 82 ze 144 přítomných poslanců. Znamená to, že národní rada nestihla projednat a hlasovat o novele zákona o sociálním pojištění, o níž plénum diskutovalo od úterý. Paška vzápětí zvolal 6. schůzi národní rady na pátek na 9:00. Přesunuli se na ni všechny neprojednané body ze 4. schůze, tedy kromě novely zákona o sociálním pojištění asi dvacítka poslaneckých návrhů právních norem a zpráva o kauze Gorila. Předseda parlamentu vysvětlil, že schůzku ukončil z procedurálních důvodů, aby se vládní sestava vyhnula jakýmkoliv možným právním pochybnostem při schvalování novely zákona o sociálním pojištění. Opozice v tomto případě namítala, že parlament se právní normou zabývá v rozporu se zákonem, protože národní rada přerušila rozpravu k návrhu v prvním čtení a začala jednat o návrhu na zkráceném postupu.

NR SR: Ani v opakované volbě nezvolili členů správní rady ÚPN
Poslanci ani v opakované tajné volbě nezvolili členů správní rady Ústavu paměti národa (ÚPN), když ani jeden ze sedmi kandidátů nezískal dostatečnou podporu zákonodárců. Za kandidátů Směru-SD Jana Hrubého a Romana Lebeda hlasovalo 66 respektive 68 ze 144 přítomných poslanců, v prvním kole minulý týden je ze 145 přítomných poslanců podpořilo 60 respektive 59 zákonodárců. Důvěru zákonodárců nezískali ani nominovaný KDH Marián Gula, kandidát SDKÚ-DS Ondrej Hrivňák, kandidát za SaS Martin Slávik, nominovaný Sdružení inteligence Rusínů Slovenska Ján Bickel ani Patrik Dubovský, odborný archivář ÚPN. Nové volby se uskuteční pravděpodobně na zářijové schůzi národní rady.

Nicholsonová: Je ráda, že NR SR nezvolila kandidátů Směru do ÚPN
Poslankyně NR SR za SaS Lucia Nicholsonová je velmi ráda, že parlament nezvolil kandidátů Směru-SD do správní rady Ústavu paměti národa (ÚPN). „I díky vystoupení před poslanci NR SR se zabránilo, aby se takový lidé dostali do správní rady ÚPN, protože je to instituce, která si nezaslouží takové lidi,“ řekla Nicholsonová pro agenturu SITA s tím, že respektuje presumpci neviny v případě Romana Lebeda a nijak ho nechtěla diskreditovat, ani kriminalizovat. „Myslím si vš když, že pokud jsou podezření z bačovania v sociálním podniku, kde zastával manažerskou funkci, neměl být zvolen,“ dodala. Zároveň upozornila, že Směr-SD vyžaduje od opozice sjednocení se na společných kandidátů do různých institucí, ale sám se neuměl shodnout na dvojici kandidátů do správní rady.

NR SR: Kolesík navrhne nové kandidáty do správní rady ÚPN
Poslanec Národní rady SR za Směr-SD Andrej Kolesík navrhne do zářijové volby členů správní rady Ústavu paměti národa (ÚPN) nových kandidátů. Jak řekl pro agenturu SITA, kandidáty, kteří neprošli tajnou volbou, už nenavrhne, protože by to byla snaha probíjet hlavou betonová zeď. „Zapracovat na výběru nových kandidátů,“ řekl s tím, že ctí tajnou volbu a respektuje její výsledek. „Nenazýval bych to zklamáním. Je to výsledek tajné volby, „dodal. ÚPN podle něj nutně potřebuje závan čerstvého větru a nové krve a tato krev by neměla být ani modrá, ani červená, ani hnědá. „ÚPN potřebuje klid na práci,“ konstatoval.

NR SR: Parlament uctil minutou ticha romský holocaust
Parlament si minutou ticha na návrh poslance za OĽaNO Petra Pollak uctil romský holocaust. Památný den romského holokaustu podle něj připomíná nesmyslnost vyčleňování lidí na základě rasy, etnika, národnosti, pohlaví nebo sexuální orientace. Pollak zároveň poslaneckých kolegů pozval na koncert, který při této příležitosti pořádá dnes večer při obchodním centru Eurovea. Před 68 lety se v koncentračním táboře Osvětim odehrála jedna z mnoha tragédií evropské společnosti. Druhý srpnový den je vyhlášen Památný den romského holocaustu. Obětí z řad Romů bylo během 2. světové války několik desítek tisíc. V srpnu 1944 zemřelo v koncentračním táboře na území okupovaného Polska 2 900 romských mužů, žen a dětí.

NR SR: Houba se ptá Kaliňák, proč policie v kauzách nekoná
Poslanec a předseda výboru pro zemědělství a životní prostředí Mikuláš Huba (OĽaNO) interpeloval ministra vnitra Roberta Kaliňák ve věci nečinnosti policie v kauzách, při nichž jsou poškozovány celospolečenské hodnoty a veřejný zájem, respektive, u kterých je důvodné podezření z páchání trestné činnosti. „Děje se tak iv případě, že je policie na tyto skutečnosti upozorněna a přivolaná na místo činu,“ konstatoval v parlamentu Houba. Jako příklad uvedl dvě kauzy. V prvním případě šlo podle jeho slů o neohlášenou asanaci Cvernovka na Páričkova ulici v Bratislavě. Upozornil i na tzv.. hausbóty na dunajských ramenech pod Bratislavou, které byly zjevně vybudovány bez příslušného povolení. Houba se proto ve své interpelaci ministra vnitra ptá, zda je pravda, že policie není kvalifikovaná zasáhnout ve výše uvedených a podobných případech, kdy se porušuje zákon a jsou ohroženy či přímo poškozovány celospolečenské hodnoty a veřejný zájem.

PROCHÁZKA: Parlament má nezpochybnitelné právo na zprávu o Gorily
Parlament má podle poslance za KDH Radoslava Procházky nezpochybnitelné právo vyslechnout si od ministra vnitra Roberta Kaliňák Zprávu o aktuálním stavu vyšetřování kauzy Gorila. Výhrady vůči přednesení zprávy Kaliňákem v národní radě prezentovali advokáti šéfa finanční skupiny Penta Jaroslav Haščák. Poslanci za KDH se nezdá nebezpečné, když parlament projevuje zájem o věc, která souvisí s fungováním demokracie a demokracii bezprostředně ohrožuje. „Robert Kaliňák je natolik zkušený politik, že přesně ví, Čo si může dovolit a Čo nemůže říct veřejně. Vycházím přitem z toho, že předpokládám, že je poučen chybami, které udělal v kauze Hedviga Malinová, kdy byl jedním z lidí, kteří spustili takový veřejný pohon na Hedviku Malinovou. Podle mě to pro něj muselo být poučení a pronese tu zprávu t když, aby dodržel zákon a zároveň poskytl poslancem informace, které potřebují, „konstatoval Procházka.

TVNOVINY.SK: Bubeníková z kauzy Gorila radí Řekům jako privatizovat
Exšéfka Fondu národního majetku (FNM) Anna Bubeníková je jednou ze tří členek komise, kterou zřídila Evropská komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond. Má poradit Řekům, jak prodat státní majetek a splatit tak dluhy. Informuje o tem portál tvnoviny.sk. Bubeníková je přitem jednou z hlavních postav Gorily – údajného spisu SIS, ve kterém se hovoří o politické korupci. Před několika měsíci se psalo, že je v zahraničí. „O tomto jejím džob mnoho lidí v parlamentu nevědělo. Překvapená zůstala i část SDKÚ-DS, Mikuláši Dzurindovi se mluvit nechtělo, „píše se na portálu. „Podrobnosti o fungování komise jsme se zatím nedozvěděli, že Evropská komise na otázky odpovědět nestihla,“ informuje portál tvnoviny.sk s dodatkem, že Bubeníková nedvíhala telefon. Vybrat ji měli ještě před vypuknutím kauzy Gorila na základě jejích zkušeností z FNM.

VLÁDA: lidským středisku už asi nebude hrozit zánik
Nad Slovensku národním střediskem pro lidská práva (SNSĽP) zřejmě brzy přestane viset hrozba zániku, která vznikla za předchozí Radičové vlády. Současné vedení úřadu vlády totiž už předložilo do připomínkového řízení návrh na změnu usnesení, které bývalá vláda přijala v červnu 2011, když se na její jednání mluvilo o činnosti a postavení této instituce. Tehdejší kabinet počítal s transformací nebo zánikem střediska a pro obě alternativy chtěl analýzu finančních a právních dopadů. Nyní je na stole návrh, aby jedna z těchto úkolů zrušila – tedy už nebude nutné připravit analýzu alternativy, že středisko zanikne a jeho úkoly převezme veřejný ochránce práv a Centrum právní pomoci. „Slovenská republika je vázána mezinárodní dohodou mezi vládou ČR a Organizací spojených národů o zřízení Slovenského národního střediska pro lidská práva. Proto se odpovědné subjekty (Úřad vlády ČR a MS ČR) přiklonili ke zrušení úlohy B.2 z usnesení č. 347/2011, „uvedla pro agenturu SITA mluvčí premiéra Beatrice Hudáková.

MV ČR: Navrhuje zrušit specializované krajské úřady
Resort vnitra navrhuje zrušit 42 obvodních úřadů, územní vojenské správy, krajské školské úřady a krajské stavební úřady. Vyplývá to z návrhu zákona o některých opatřeních v místní státní správě, který je v meziresortním připomínkovým řízením. Navrhovanou legislativou skončí spolu 66 rozpočtových organizací. Zrušené by měly být krajské školské úřady, krajské stavební úřady, územní vojenské správy, krajské úřady životního prostředí, krajské pozemkové úřady, krajské lesní úřady, krajské úřady pro silniční dopravu a pozemní komunikace a katastrální úřady. Kompetence prvních třech úřadů, které nemají svůj ekvivalent na nižší úrovni, by měli převzít obvodní úřady v sídlech krajů. V ostatních případech se pravomoci orgánů přesouvají na příslušné obvodní úřady v sídlech krajů. Například působnost krajských úřadů životního prostředí přejde na obvodní úřady životního prostředí v sídlech krajů. Zákon by měl platit od 1. ledna 2013, některé jeho části již od prosince tohoto roku.

POŠTA: Listy zda balíky si lze nechat posílat i na chalupu
rekreantů, kteří tráví léto na své chalupě na Slovensku, nabízí Slovensku pošta službu dosílku zásilek. Zásilky bude pošta doslat na oznámenou adresu během období, které si adresát určí. Dosílku se týká i poštovních peněžních poukázek. O službu lze požádat na kterékoliv poště na tiskopise pošty, které je k dispozici i na www.posta.sk, a to nejméně pět pracovních dnů před požadovaným začátkem dosílky. K této žádosti se mohou se souhlasem adresáta připojit i osoby, které bývají v témže bytě. Pošta za tuto službu vybírá od fyzických osob poplatek 3,40 eura za měsíc. Pokud odesílatel označí zásilky dispozicí Nedosílat, pošta pošle adresátovi na místo jeho pobytu na dovolené pouze oznámení, že na poště v místě trvalého bydliště na něj čeká zásilka. Zásilku mu však pošta pro požadavek odesílatele (Nedosílat) nemohla doručit na jinou poštu jako v místě jeho trvalého bydliště.

PRŮZKUM: Přes internet nakupujeme nejvíce oblečení
Zkušenosti s nakupováním přes internet má většina internetové populace. Až 85% dotázaných už přes internet nakupovalo, zatímco jen 15% se vyjádřilo, že takovou zkušenost ještě nemá. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila agentura TNS Slovakia v červenci tohoto roku na vzorku 500 respondentů. Až 51% lidí z těch, kteří mají zkušenosti s online obchody, přes internet nakupuje hlavně oblečení a obuv. Necelá polovina nakupuje prostřednictvím internetu i knihy (48%) a elektroniku (45%). Mezi nejčastější nakupované zboží na internetu patří i mobilní telefony (30%), lístky na různé akce a parfémy (oba po 28%), hry a hračky (23%), auta, autodoplňky a autopříslušenství (20%). Prostřednictvím internetu nakupují především lidé s vyšším vzděláním.

KOŠICE: Na košický magistrát došlo 56 stížností občanů
Košickému magistrátu přišlo od začátku roku do 31. července 56 stížností, z nichž bylo šest anonymních. Magistrát vybavil 53 stížností, opodstatněných bylo jedenáct z nich. Podle mluvčí košického magistrátu Martiny Řeznická je průměrná délka vyřízení stížností 30 až 40 dní. Stížnosti byly podány například v souvislosti s postupem stavebních úřadů při vydání stavebních povolení, na učitelky či ředitelky mateřských a základních škol, na sousedské vztahy v malometrážních a sociálních bytech. Občané si stěžovali i na špatný technický stav komunikací, či chodníků, na kácení stromů, na provoz kolotoče – hlasitou hudbu, na příslušníky městské policie pro odtahování motorových vozidel. Nechyběly ani stížnosti na kontrolora DPMK.

KOŠICE: Městská část chce ušetřit snížením odměn poslanců
Košická městská část Sever chce ušetřit 30 000 eur, proto navrhuje místním poslancem snížení poslaneckých odměn ze 164 na 20 eur. Finanční komise bude dnes o tem jednat veřejně a poslanci místního zastupitelstva na řádném zasedání 6. srpna v jediném bodě programu – změna rozpočtu na rok 2012. Podle Marcela Gibódu, vedoucího kanceláře starosty, úpravu rozpočtu je třeba udělat z několika důvodů. „Hlavním je, že městská část již několik měsíců bojuje s nedostatkem financí na základní chod samosprávy. Ty navrhuje získat snížením odměn pro poslance místního zastupitelstva, „uvedl Gibóda. V návrhu městská část počítá s úsporou více než 30 000 eur v případě, že poslanci přistoupí na to, že za svou práci dostanou 20 eur za jednání, ne 164 eur měsíčně jako dosud.

TRENČÍN: Městská policie dostala od Trenčan známku dvě minus
Trenčan nejvíce trápí neukáznění řidiči, pejskaři a černé skládky v okrajových částech. Takový je výsledek dotazníku spokojenosti s prací Městské policie, který zároveň poukázal na to, čemu by měla policie věnovat větší pozornost a kde se naopak správa až příliš přísně. „Z průzkumu, kterého se zúčastnilo více než 280 občanů, jsme získali řadu podnětů a informací, které by měly inspirovat městskou policii na vylepšení své práce,“ informoval šéf komunikačního týmu města Richard Němec. Jak dále dodal, známka, kterou Trenčan policistům dali v dotazníku, je dvě mínus. Z odpovědí vyplynulo, že u dotázaných při kontaktu s městskou policií převládají pozitivní zkušenosti. Dotazník dále ukázal, že jednotlivé městské části mají různé zkušenosti a různé požadavky na práci policie. Městskou policii překvapilo pořadí důležitosti problémů, jak jejich občané seřadili.

Kremnica: O povolení těžit zlato bude rozhodovat soud
Záměr získat povolení obvodního báňského úřadu na těžbu zlata v lomu Šturec nad Kremnici společnosti Kremnica Gold Mining zatím nevychází. Jak informoval mluvčí města Kremnica Silver Jurtinus, Krajský soud v Banské Bystrici vydal předběžné opatření, kterým řízení báňského úřadu ve věci povolení těžby v Kremnici zastavuje, dokud nerozhodne o postupu obvodního úřadu životního prostředí. Postup úřadu životního prostředí napadli u soudu občanští aktivisté ze sdružení Kremnica nad zlato, kterým se zdá podezřelé jeho rozdílné rozhodování o podle nich téměř identickém záměru.

BRATISLAVA: V Devínské N. Vsi opravují školy za téměř 370 tisíc eur
Bratislavská městská část Devínska Nová Ves začala s kompletní výměnou oken na dvou základních školách za 369 820 eur. Agenturu SITA o tem informoval starosta městské části Milan Jambor. Městská část na rekonstrukci použila 300 tisíc eur z loňského rozpočtu. Na rekonstrukci dostala i finanční dar 30 tisíc eur od společnosti Volkswagen Slovakia as Podle Jambor se výměna oken začala minulý týden na Základní škole Pavla Horova 16 a současně bude pokračovat i na Základní škole Ivana Bukovčana 3. Městská část zároveň zrekonstruuje topný systém v mateřské škole, peníze na opravu vyčlenila ze svého rozpočtu.

PREŠOV: Město spojí cyklistické stezky dopravním značením
Novým dopravním značením chce prešovská radnice vytvořit souvislé cyklokoridory, které vzniknou propojením stávajících cyklostezky s částí městských komunikací. Navrhované dopravní značení již podpořil i dopravní inspekterát. S barvami a značkami se kompetentní dostanou do terénu v nejbližších dnech. Město na to vyčlenilo v rozpočtu 14 tisíc eur. Snahou města je zpřístupnit občanům Čo nejvíce propojených úseků vhodných pro bezpečnou jízdu na kole. Jak uvedla vedoucí oddělení dopravy, energetiky a životního prostředí na Městském úřadě v Prešově Adriána Compeľová, cílem projektu je, aby se Prešovčania vrátili k využívání kola jako každodenního dopravního prostředku při cestách za povinnostmi i za relaxací.

RUŽOMBEROK: instalovali infokiosky a informační tabule
V Ružomberku instalovali dva infokiosky a 19 informačních tabulí na vybrané památkové objekty. Stalo se tak z grantu v rámci mikroprojektu Přeshraniční systém lokalit UNESCO, informoval primátor města Jan Pavlík. Město připravuje ještě instalaci šesti nových informačních stojanů a map v hodnotě devět tisíc eur. Infokiosky v hodnotě 11 tisíc eur přibyly před informačním střediskem a na budově údolní stanice lanovky v Hrabove. Budou sloužit i na propagaci regionu. Turisté v nich najdou informace o Ružomberku, možnostech ubytování, či dopravního spojení. Zároveň je to služba pro návštěvníky v době, kdy je zavřeno informační centrum.

Prokuratura: Mikuláš V. prý chytal miliony lýkožroutů metličkami
Známý zemplínska podnikatel Mikuláš V. byl skutečným postrachem pro lýkožroutů, kdyby seděli údaje, které vykázal ve svém účetnictví a Daňař. V letech 2008 až 2011 údajně vybral ve svých skladech se spolupracovníky přes 414 milionů jedinců tohoto lesního škůdce. Přitem státní lesy do feromonových lapačů na celém území lesů Slovenska, které obhospodařují, ročně vyberou od 68 do 452 milionů lýkožroutů. Obviněný popisuje sběr lýkožrouta, tedy létajícího brouka, v takovém počtu, metličkami, škrabkami a kyblíky poté, Čo mu prý brouka dovezli s dřevem ze severních částí Slovenska, řekl prokurátor Speciální prokuratury Ján Santa. Prokurátor santa už podal na Mikuláše V. obžalobu za daňové delikty při fiktivních obchodech 11 hospodářského subjektu společností mezi sebou. V obžalobě však jde jen o obchody s kůrovcem a 55 miliony euroočiek (stepní pruty jabloní), přičemž Mikuláš V. deklaroval i obchody s hoblinami, Polina a jjjjjjinými komoditami. V části kauzy s euroočkami se spolupracovník Mikuláše V. maďarský občan Mihály Molnár přiznal, že obchody byly fiktivní a dohodl se na pětiletém vězení, což už soud akceptoval.

KOŠICE: Někdo odložil dítě do hnízda záchrany UNLP
Někdo odpoledne odložil dítě do hnízda záchrany fakultní nemocnice L. Pasteura v Košicích. Jak informovala mluvčí nemocnice Ladislava Šustová, dnes ve 14:10 reagovaly zaměstnanci Neonatologického oddělení UNLP Košice na signál Hnízda záchrany, kde našli asi 2-3 týdenní dítě. Jde o chlapečka s váhou 3 520 g, měří 53 cm, je klinicky v pořádku, bez známek násilí. Byl oblečený v pyžamové overalu s „pampersky.“

MARTIN: V ruinách stavby našli mrtvou ohořelé ženu
RAno našli v Martině na ulici A. Pietra ve sklepě ruin stavby ohořelé mrtvolu neznámé ženy. Tělo prohlédli soudní lékaři, přičemž její přibližný věk odhadli na 55 až 65 let. Lékaři po obhlídce těla vyloučili cizí zavinění, policie případ vyšetřuje jako přečin usmrcení. Agenturu SITA o tem informovala žilinská policejní mluvčí Jana Balogová.

Rožňava: V kamenolomu našli kosti lidského chodidla V kamenolomu na horském průchodu Soroška v Cihelní okrese našli ve středu kosti, pravděpodobně jde o lidské chodidlo. Kriminalistické technik místo zdokumentovat a zajistil několik biologických stop, informovala košická policejní mluvčí Jana Mésarová. Kosti nyní poputují na expertízu.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.