Autor: SITA, včera 14:33, aktualizovAno včera 16:58

Střadatelů ve druhém důchodovém pilíři čeká od začátku října snížení příspěvků ze současných 9 procenta na 4 procenta hrubé mzdy.

BRATISLAVA 6. července (ČTK) – Střadatelů ve druhém důchodovém pilíři čeká od začátku října snížení příspěvků ze současných 9% na 4% hrubé mzdy, zvýšení poplatků pro důchodové správcovské společnosti a umožnění výstupu fondové pilíře v období od 1. října do 31. prosince letošního roku.

Vyplývá to z návrhu novely zákona o starobním důchodovém spoření, který v pátek schválila vláda. Ve stejném období budou moci do Šetřivého pilíře vstoupit lidé, kteří zatím nejsou klienty penzijních společností.

Jak po jednání vlády uvedl ministr práce a sociálních věcí Ján Richter, resort práce původně navrhoval otevřít druhý penzijní pilíř na půl roku , od začátku října tohoto roku do konce března příštího roku.

Ministr Kazimír nesouhlasil

Vláda se však na podnět ministra financí Petra Kazimíra shodla na tem, že spořivý pilíř se otevře jen na tři měsíce.

„Já jsem se s tímto názorem ztotožnil a na základě mé reakce s tím souhlasila celá vláda,“ řekl Richter.

Ministr financí Peter Kazimír uvedl, že není zastáncem otevírání druhého pilíře. „Nepovažuji otevírání druhého pilíře v tomto nebo jakémkoli jiném období za zcela pozitivní věc,“ řekl šéf resortu financí.

Pokud se podle něj otevření finančně zajištěného pilíře ukončí v závěru tohoto roku, pomůže to penzijním společnostem při plánování jejich investičních strategií na příští rok.

Opoziční SaS kritizuje vládou připravované změny. Podle exministra práce Josefa Miha je už samotný způsob novelizace zákona o sociálním pojištění nestandardní, neobvyklý a zarážející, protože samotné připomínkové řízení k novele trvalo jen dva pracovní dny. Mihál zároveň upozorňuje, že například připravované změny v druhém důchodovém pilíři mohou vést k jeho destrukci.

„Jde o systematickou destrukci, která může skončit úplným samovolným rozpadem druhého pilíře. Věříme, že se moje slova nenaplní , ale to Čo se děje, je opravdu zarážející, „ uvedl v souvislosti s plány vlády Mihál.

Celá připravená novela podle exministra práce připravuje negativní změny nejen pro důchodový systém, ale je“ ranou “ i pro živnostníky, pracujících na dohody či zaměstnanců s nadprůměrným příjmem.

SaS však například souhlasí se změnami, které vláda připravuje v průběžném prvním důchodovém pilíři.

„Ta základní filozofie je správná, „ uvedl na páteční tiskové konferenci Mihál s tím, že je sporné, zda by nemohly být připravované změny i rychleji.

Vládou navrhované zásahy do druhého pilíře odmítá i SDKÚ-DS. Snížení důchodových úspor občanů o více než polovinu je podle předsedy poslaneckého klubu SDKU-DS Ludvíka Kanika radikálním zásahem vůči penzijním úsporám všech pracujících občanů na Slovensku.

„Je to znárodnění druhého pilíře, který je jedinou jistotou budoucích důchodů pro generace pracujících občanů. Budoucnost důchodců a jejich penzi se už za pár let nebude dát zajistit přes starý průběžný systém Sociální pojišťovny. Likvidace silného druhého pilíře, kterou vláda zahájila je likvidací budoucích důchodů. Zároveň to znamená neúnosné zvýšení zátěže pro veřejně finance a tlak na zvyšování věku odchodu do důchodu, „ uvedl Kanika v reakci na vládou schválené změny.

Současná výše poplatku za správu penzijního fondu ve výši 0, 3% ročně z čisté hodnoty majetku zůstane jen v garantovaném fondu, v negarantovaných fondech se tento poplatek zvýší dvojnásobně na 0,6% z čisté hodnoty majetku spořitele.

Zvýší se také poplatek za zhodnocení majetku, a to z nynějších 5,6% ze zhodnocení na 10% ze zhodnocení penzijních úspor.

Sníží se poplatek za vedení účtu

Vyšší poplatky chce kabinet zmírnit tím, že sníží poplatek pro penzijní společnost za vedení důchodového účtu ze současného 1% na 0,75% z částky měsíčního příspěvku.

Méně by si měla z prostředků určených na důchodové spoření účtovat i Sociální pojišťovna. Ta si v současnosti ponechává 0,5% z výše příspěvku na vlastní zprávu. Podle návrhu resortu práce by měla pojišťovna tvořit svůj správný fond jen z 0,25% z výše příspěvku na penzijní spoření.

Pokud bude chtít střadatel zůstat v Negarantovaná důchodovém fondu, bude to muset oznámit své důchodové společnosti. Pokud tak neučiní, k 30. dubnu příštího roku přejde do garantovaného dluhopisového fondu.

Správce penzijních úspor bude povinen střadatelům v negarantovaných fondech do 28. února 2013 zaslat příslušný formulář. To bude obsahovat prohlášení o tem, že střadatel je rozhodnut zůstat v Negarantovaná fondu.

Střadatel, který má zájem zůstat střadatelům v Negarantovaná důchodovém fondu, bude muset tento formulář vyplnit a doručit ho důchodové společnosti nejpozději do 31. března 2013.

K 4-procentnímu příspěvku do druhého pilíře si budou moci střadatelé doplácet další dvě procenta z vlastního čistého příjmu. Tyto dvě procenta stát daňově zvýhodní, protože si o tuto částku bude moci střadatel snížit základ daně.

Vláda Roberta Fica chce také zrušit automatický vstup mladých lidí do druhého pilíře s možností výstupu do 2 let od vstupu a místo toho zaveden dobrovolný vstup pro mladé lidi. V druhém pilíři budou místo současných čtyř fondů povinně jen dva, a to jeden garantovaný a jeden Negarantovaná. Existence zbývajících dvou fondů bude na zvážení důchodových společností.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.