„Jelikož je svalení na tu stranu, kde se nacházejí napouštěcí a vypouštěcí ventily a stále hrozí jejich poškození a případný únik plynu, nařídil velitel zásahu evakuaci obyvatel,“ informoval nitranský krajský mluvčí hasičů Viliam Pánský.

Jak dále upřesnil, jde o třínápravové cisternu s jednotlakovou nádobou, která má objem zhruba 9,5 metru krychlového a podle vyjádření řidiče by se tam mělo nacházet pět metrů krychlových propan-butanu . Přepravní firma si objednala odtahové vozidlo, které se za pomoci lan a podkládání vzduchových polštářů pokouší dostat náklaďák zpět na kola. „Když už bude na kolech, bude se řešit druhá věc – jak ho dostat z příkopu ven,“ doplnil Pánský.

Cestu mezi Jurem nad Hronem a Starým Hrádkem uzavřeli, úsek lze obejít ve směru Jur nad Hronem – Žemliare – Vyšné nad Hronem – Levice. Jak uvedla Miriam žákově z komunikačního a organizačního oddělení prezídia Hasičského a záchranného sboru, společnost Slovnaft z převráceného kamionu přečerpává pohonné látky. Na místě spolupracuje se záchrannými jednotkami i Slovenské Červený kříž, jehož pracovníci vyrozumívají obyvatel žijících v okolí o situaci a pomáhají při evakuaci obyvatel z blízkého okolí.

Cisterna havarovala krátce po 12. hodině. Tlaková nádoba cisterny byla v době havárie naplněna přibližně do poloviny, obsahovala zhruba pět kubíků propan-butanu. „Přepravce podle vlastního vyjádření nebude propan-butan přečerpávat, pravděpodobně z nějakých technických důvodů. Zajistily si těžkotonážní vozidlo, které usiluje převrátit cisternu na kola t když, aby se přitem nepoškodili ventily. Odhadujeme, pokud vše dobře půjde, že minimálně hodinu zásah ještě potrvá, „konstatoval Pánský. Na místě zasahuje kromě hasičů i policie a Slovenské Červený kříž, jehož pracovníci vyrozumívají obyvatel žijících v okolí o situaci.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.