Bratislava 28. srpna (ČTK) – Spotřebitelské soutěže nepředstavují žádný hazard. Jsou běžným marketingovým nástrojem, který veřejnost vnímá pozitivně a neznamenají žádné riziko pro finanční zdroje a majetek lidí. Uvedl to v reakci na návrh novely zákona o hazardních hrách z dílny Ministerstva financí (MF) ČR místopředseda České zemědělské a potravinářské komory (SPPK) pro potravinářství a obchod Dušan Janíček.

Návrh novely zákona podle něj dává do jedné roviny hazard v kasinu a podobných zařízeních s pořádáním marketingových akcí na podporu prodeje, kde účastník nevkládá peněžní prostředky, ale formou kupónů, zasláním EAN kódem výrobku nebo vyplněním dotazníku se dostává do slosování.

„Propagační soutěže navrhujeme nezařazovat mezi hazardní hry, protože účastníci v jejich rámci nevykládají peněžní prostředky k dosažení výhry, ale za ně získávají konkrétní zboží. Pokud by návrh novely nezměnil, na propagační soutěže by se vztahoval režim hazardních her, což znamená , že by se mohly pořádat pouze na základě udělené všeobecné licence a musela by se za ně platit finanční jistota a odvody, „konstatoval.

Kromě toho nemohou být účastníky hazardních her děti, které by tak přišli o možnost zapojit se do spotřebitelských soutěží individuální, ale i kolektivní, například prostřednictvím škol. Zařazení těchto marketingových aktivit mezi hazardní hry by bylo velmi nestandardní a znevýhodňovalo by pouze domácí podnikatelské subjekty. Stát totiž nemůže bránit jejich provozování v zahraničí a ani tomu, aby se do nich zapojovali Slovensku spotřebitelé, kteří by proto mohli v ještě větší míře orientovat na nákup zahraničního zboží, včetně potravinářského.

„V období, kdy hledáme všechna možná opatření pro zvýšení podílu prodeje domácích potravin v obchodních řetězcích podnikajících na našem území, nemůžeme omezovat tak důležitý marketingový nástroj, jakým jsou propagační soutěže,“ zdůraznil Janíček. „Uvědomujeme si, že v zájmu konsolidace veřejných financí hledá stát doslova každé euro, ale pokud dokážeme na vnitřním trhu realizovat více našich výrobků, zvýší se nejen zaměstnanost, ale i příjmy státní pokladny. Nemáme nic proti zpřísňování pravidel pro hazardní hry, ale důsledně rozlišujme , což mezi ně opravdu patří. Spotřebitelské soutěže to rozhodně nejsou, „dodal místopředseda SPPK.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.