BRATISLAVA 23. srpna (WBN / PR) – Mezinárodní porota pod vedením Rainera Fuchs, hlavního kurátora vídenského Muzea moderního umění (MUMOK), do finále soutěže Henkel Art.Award. 2012 vybrala ze 931 přihlášených prací pět finalistů z Estonska, Lotyšska, Rumunska, Ruska a Srbska. Vítěz hlavní ceny v hodnotě 35 tisíc eur, získá finanční odměnu 7 tisíc eur a možnost uspořádat výstavy ve své domovské zemi i ve vídenském muzeu MUMOK. Vítěz bude vyhlášen během slavnostního udělování cen, které se bude konat v prostorách Muzea moderního umění dne 30. října 2012.

Kromě předsedy poroty Rainera Fuchs, hlavního kurátora Muzea moderního umění, byli dalšími členy mezinárodní poroty Nada Beros, hlavní kurátorka Muzea současného umění v Záhřebu v Chorvatsku a Mladen Miljanovic, výjimečný umělec z Bosny a Hercegoviny, vítěz umělecké ceny Henkel Art. Award. 2009. Porota, která zasedala ve Vídni, nominovala pět finalistů, kteří mají šanci získat hlavní cenu Henkel Art.Award. 2012.

„Výběrem poroty v jednotlivých zemích vzniklo v tomto roce vysoce kvalitní seskupení mladých ambiciózních umělců a umělkyň. Přes všechny jejich rozdílem, pět nominovaných finalistů si citlivě uvědomuje sociální a kulturní změny v jejich zemích po pádu komunismu. Na jedné straně se v jejich pracích projevuje konfrontace vlastní historie s rozpory předchozího období utopie a současné reality. Na straně druhé reflektují na podmínky naší vzájemné komunikace a utopie současné médii ovládané doby „, uvedl Rainer Fuchs, hlavní kurátor Muzea moderního umění MUMOK a předseda poroty soutěže Henkel Art.Award.

Jeden z pěti mladých finalistů má šanci získat finanční odměnu 7000 EUR, možnost uspořádat výstavu svých děl ve své zemi i vlastní výstavu ve vídenském muzeu MUMOK. Zde jsou jejich jména: Marge Monk z Estonska, Miks Mitrevics z Lotyšska, Anca Benera a Arnold Estefan z Rumunska, Olga Jitlina z Ruska a Katarina Zdjelar ze Srbska.

Henkel Central Eastern Europe (Henkel CEE) sponzoruje soutěž Henkel Art.Award. ve spolupráci s KulturKontakt Austria již od roku 2002. Do soutěže se mohou zasláním svých děl přihlásit umělci ze zemí střední a východní Evropy. Od roku 2009 společnost Henkel na tomto projektu spolupracuje s vídenským Muzeem moderního umění (MUMOK). Díky tomu nyní vítěz hlavní ceny získává také možnost představit svá díla právě v tomto renomovaném vídenském muzeu.

Další materiály jsou dostupné na internetové stránce http://news.henkel.at nebo na www.facebook.com/ HenkelArtAward.

Henkel se svými vedoucími značkami a technologiemi celosvětově působí ve třech oblastech podnikání: Péče o domácnost, Péče o tělo a Adhesive Technologies (Adhesive Technologies). Společnost, založená v roce 1876, se svými známými značkami Persil, Schwarzkopf a Loctite globální zastává vedoucí postavení na trhu tak ve spotřebitelských i průmyslových odvětvích. Henkel zaměstnává kolem 48 000 pracovníků av roce 2011 dosáhl tržeb ve výši 15,605 mld.. EUR a upravený provozní zisk ve výši 2,029 mld.. EUR. Prioritní akcie Henkel jsou evidovány v indexu DAX a Henkel se řadí mezi 500 obratový nejsilnějších společností světa (Fortune Global 500). Henkel Slovensko, jako součást Henkel Central Eastern Europe, dosáhla v roce 2011 na domácím trhu obratu ve výši 79,2 milionu EUR. Ke konci roku 2011 společnost zaměstnávala 661 pracovníků.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.