BRATISLAVA 23. srpna (WBN / PR) – Mezinárodní porota pod vedením Rainera Fuchs, hlavního kurátora vídenského Muzea moderního umění (MUMOK), do finále soutěže Henkel Art.Award. 2012 vybrala ze 931 přihlášených prací pět finalistů z Estonska, Lotyšska, Rumunska, Ruska a Srbska. Vítěz hlavní ceny v hodnotě 35 tisíc eur, získá finanční odměnu 7 tisíc eur a možnost uspořádat výstavy ve své domovské zemi i ve vídenském muzeu MUMOK. Vítěz bude vyhlášen během slavnostního udělování cen, které se bude konat v prostorách Muzea moderního umění dne 30. října 2012.

Kromě předsedy poroty Rainera Fuchs, hlavního kurátora Muzea moderního umění, byli dalšími členy mezinárodní poroty Nada Beros, hlavní kurátorka Muzea současného umění v Záhřebu v Chorvatsku a Mladen Miljanovic, výjimečný umělec z Bosny a Hercegoviny, vítěz umělecké ceny Henkel Art. Award. 2009. Porota, která zasedala ve Vídni, nominovala pět finalistů, kteří mají šanci získat hlavní cenu Henkel Art.Award. 2012.

„Výběrem poroty v jednotlivých zemích vzniklo v tomto roce vysoce kvalitní seskupení mladých ambiciózních umělců a umělkyň. Přes všechny jejich rozdílem, pět nominovaných finalistů si citlivě uvědomuje sociální a kulturní změny v jejich zemích po pádu komunismu. Na jedné straně se v jejich pracích projevuje konfrontace vlastní historie s rozpory předchozího období utopie a současné reality. Na straně druhé reflektují na podmínky naší vzájemné komunikace a utopie současné médii ovládané doby „, uvedl Rainer Fuchs, hlavní kurátor Muzea moderního umění MUMOK a předseda poroty soutěže Henkel Art.Award.

Jeden z pěti mladých finalistů má šanci získat finanční odměnu 7000 EUR, možnost uspořádat výstavu svých děl ve své zemi i vlastní výstavu ve vídenském muzeu MUMOK. Zde jsou jejich jména: Marge Monk z Estonska, Miks Mitrevics z Lotyšska, Anca Benera a Arnold Estefan z Rumunska, Olga Jitlina z Ruska a Katarina Zdjelar ze Srbska.

Henkel Central Eastern Europe (Henkel CEE) sponzoruje soutěž Henkel Art.Award. ve spolupráci s KulturKontakt Austria již od roku 2002. Do soutěže se mohou zasláním svých děl přihlásit umělci ze zemí střední a východní Evropy. Od roku 2009 společnost Henkel na tomto projektu spolupracuje s vídenským Muzeem moderního umění (MUMOK). Díky tomu nyní vítěz hlavní ceny získává také možnost představit svá díla právě v tomto renomovaném vídenském muzeu.

Další materiály jsou dostupné na internetové stránce http://news.henkel.at nebo na www.facebook.com/ HenkelArtAward.

Henkel se svými vedoucími značkami a technologiemi celosvětově působí ve třech oblastech podnikání: Péče o domácnost, Péče o tělo a Adhesive Technologies (Adhesive Technologies). Společnost, založená v roce 1876, se svými známými značkami Persil, Schwarzkopf a Loctite globální zastává vedoucí postavení na trhu tak ve spotřebitelských i průmyslových odvětvích. Henkel zaměstnává kolem 48 000 pracovníků av roce 2011 dosáhl tržeb ve výši 15,605 mld.. EUR a upravený provozní zisk ve výši 2,029 mld.. EUR. Prioritní akcie Henkel jsou evidovány v indexu DAX a Henkel se řadí mezi 500 obratový nejsilnějších společností světa (Fortune Global 500). Henkel Slovensko, jako součást Henkel Central Eastern Europe, dosáhla v roce 2011 na domácím trhu obratu ve výši 79,2 milionu EUR. Ke konci roku 2011 společnost zaměstnávala 661 pracovníků.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.