Směr prosazuje, aby se při zakázkách do pět milionů nemuselo soutěžit. 59456450

Snímek: HN / Peter Mayer Pokud si bude chtít ministerst ve, úřad či jiný státní zadavatelem zrekonstruovat budovu a vejde se do částky pět milionů eur, bude tak moci učinit bez jakékoliv soutěže. Stačí, že na to dostane požehnání od ministra financí. Umožní mu to návrh poslance Směru-SD Michala Bagačku, který je součástí rozsáhlého pozmeňováku k novele zákona o veřejných zakázkách. Poslanec ho předložil na výboru pro hospodářství.

Snaha ulehčit?
„Je to o subjektivním zhodnocení, což dává prostor pro různý zájmy. Vytváří to prostor pro korupci, „upozorňuje poslankyně SDKÚ-DS Lucia Žitňanská, která se novelou zabývá. Podle ní je nemyslitelné i to, aby byla hranice posunuta až na podlimitní zakázky. „To je příliš vysoko,“ konstatuje Žitňanská.

Podle poslance Bagačku chtějí tímto krokem jen ulehčit zadavatelů. „Máme množství veřejných zakázek, které jdou standardně, ale jsou i takové, které mají svá specifika, a ty by mohlo zčásti vyřešit ministerstvo financí,“ uvedl pro HN poslanec Směru.

Pokud ministerstvo postup bez soutěže odebral, zveřejní jej na své stránce a doručí zadavateli. Podmínky, za jakých ministerstvo povolí soutěž obejít, jasné nejsou. Přiblížit nám je zatím nevědělo ani samotné ministerstve. „Jelikož jde o poslanecký návrh, Ministerstvo financí ČR poskytne stanovisko, když se s tímto návrhem seznámí,“ odpověděli nám z tiskového odboru.

Zneužitelný výjimka
Podle Petra Kundery z Aliance Fair Play je využití této výjimky pro stavební práce nesmysl. „Neznám situaci, která by dávala smysl pro využití této výjimky při stavebních pracích.“ Zároveň dodává, že její využití v praxi vidí, ale při velmi specifických konkrétních případech. „Jako příklad lze uvést některé grantové soutěže, kde po získání grantu může nastat situace, že např. na dodání patřičných analýz třeba vyhlásit soutěž, „přiblížil Kundera.

Podle něj je tedy tato výjimka potřebná, ale i zneužitelná. „V podstatě zlegalizuje netransparentnost,“ doplnil Žitňanskej stranický kolega Miroslav Beblavý. Změna se týká i nákupů zboží a služeb. Předkladatel návrhu Bagačka tvrdí, že vše bude transparentní.

Opoziční poslanci však upozorňují i ​​na hrozbu předražování zakázek, jelikož se obejde soutěžení. To už Bagačka vyloučit nevěděl. „Všechno může být, ale uděláme vše pro to, aby se tak nestalo. Vždyt kdo jiný než ministerstvo financí by měl zabránit nehospodárnosti, „řekl poslanec Směru. Zajímalo nás, jak to s pozmeňovákem vidí samotné ministerstvo vnitra Robetra Kaliňák, které novelu předkládá. Ke konkrétním věcem se prý vyjádří až dnes.

Kontextové odkazy ETARGET

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.