Příkaz k vyhoštění Karla Mella z Belize byl vydán s dnem 16. července, a byl mu i doručen. Není však jasné, proč belizských vláda podle něj hned nekonala, informoval Belizský server 7newsbelize.cem.

Policie v Belize odevzdala hledaného Karola Mella do rukou Interpolu.

Belizský nejvyšší soud v úterý pozastavil vydání Mella, který na Slovensku čelí obviněním z dvojnásobné vraždy, dokud nebude vyslechnut soudem. I podle serveru channel5belize.cem byl údajně v pondělí vydán příkaz k jeho vyhoštění, tento zdroj však tvrdí, že Melli přesto nezaslaly.

Představitelé úřadu generálního advokáta, který má případ na starosti, pro server 7newsbelize.cem uvedli, že k těmto informacím se nemohou vyjádřit, protože případ je v současnosti na soudu.

Server citoval vyjádření belizských imigračních úřadů, podle nichž Mello neuvedl o sobě pravdivé údaje, když v zemi žádal o trvalý pobyt. Úřady to uvedli v souvislosti s otázkami ve formuláři, které se vztahovaly na to, zda byl zapojen do trestního stíhání, nebo bylo proti němu vedeno vyšetřování. Na obě otázky Karol M. odpověděl „ne“.

Mella zatkli ve středu 11. července v Belize více než rok poté, Čo ho propustili z vězení v Bratislavě. Obviněný je ze zorganizování vraždy bývalého policistu v Mostě u Bratislavy v roce 2004. Akce však vrahem nevyšla a místo expolicajta přišli o život jeho družka a desetiletý syn. Policie Karola M. nedávno obvinila iz účasti na vraždě bosse sýkorovců Petra Čongrádyho. Zastřelen byl v září 2004 před pizzerií ​​v bratislavské Petržalce.

Akce kolem Mella není podle Kaliňák ani na půli cesty

Policejní akce v souvislosti s případem Mello, který se stále nachází v středoamerickém Belize, není ještě ani na půli cesty. Novinářům to řekl ministr vnitra Robert Kaliňák (Směr), který o kauze informovat za zavřenými dveřmi i členy Výboru NR SR pro obranu a bezpečnost.

„Zadržení v cizí zemi je jedna z věcí, druhá je přepravit ho na Slovensko a odevzdat soudu. Až tam by se naše policejní práce skončila, „řekl ministr. Na bližší informace kolem případu byl však skoupý. „Byli jsme požádáni i orgány činnými v trestním řízení, abychem informacemi šetřili, takže to tak budeme dělat. Určitě vás však budeme informovat, pokud se to nějak skončí, at už pozitivní nebo negativní. Zatím se intenzivně pracuje na tem, abychem Mella byli schopni předat do rukou spravedlnosti, „vysvětlil.

Kaliňák si nemyslí, že by Belize mělo zájem o pověst země, kde je dobře ukrýt se před spravedlností. „Belizských strana s námi intenzivně komunikuje, všechny naše požadavky byly poměrně rychle řešeny a na spolupráci se stěžovat nemůžeme. Nemyslím si, že by nám dělali nějaké Navzdory,“ řekl.

Podle Kaliňák v každém státě platí nějaká pravidla, které mohou tamní advokáti využívat a protože Belize se řídí anglosaským typem práva, tak je těžko odhadnout, jaké nástroje v rukou advokát má. „Samozřejmě, že je tu ta alternativa, že nebudeme úspěšní, ale v tem případě budeme nadále vyvíjet aktivity, aby bylo spravedlnosti učiněno zadost,“ dodal ministr.

Člen, jemuž brannobezpečnostného výboru věří, že Karla M. se na Slovensko dopravit podaří, i když to nebude lehké. „Já jsem nabyl dojmu, že přijde doba, kdy ten člověk přijde na Slovensko, ale nebude to jednoduché. Belize je stát, který má trošku jiné právo a samozřejmě, že těch kroků, které bude třeba provést, bude mnohem více, než by to bylo v případě standardních zemí, s nimiž máme smlouvy, „uvedl poslanec Ľubomír Galko (SaS).

Vladimír Matejička (Směr) se domnívá, že slovenské orgány dělají vše pro to, aby sem Karola M. dostali. „Budou to mít ale velmi těžké a komplikované,“ myslí si.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.