Slovensko se vzdává možnosti získat Karola Mella z Belize na základě mezinárodního zatykače. Po tem, Čo s první žádostí neuspělo, se převoz pokusí docílit diplomatickou cestou. Odhadnout její průchodnost si zatím právníci netroufají.

Karol Mello před lety na Slovensku. Přestože se ocitl před soudem několikrát, registerr trestů má stále čstejný.
Důvodem nové taktiky je, že Slovensko nemá s Belize podepsanou smlouvu o vydávání zločinců. Obě země jsou sice členy Interpolu, ale to na vydání nestačí ani v případě, že je zadržen člověk, na kterého je vydán mezinárodní zatykač.

V nové žádosti proto Slovenska odvolává na mezinárodně uznávanou zásadu reciprocity, tedy vzájemnosti, která by měla být podkladem pro vzetí Mella do vydávací vazby ve středoamerickém státě. „Vzhledem k různost právních systémů České republiky a Belize je ministerstvo spravedlnosti připraveno poskytnout v souvislosti s vydáním Karla M. příslušným belizských orgánům maximální součinnost,“ uvedl šéf tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti Pavel Kubík.

Jak dále dodal, třeba dokumenty již byly do hlavního města Belmopan odeslané elektronickou formou av současnosti se čeká i na jejich dodání v originále.

„Zásada reciprocity je cestou diplomacie a jakoby nějakého poprosenia či vyzváním vzájemné slušné vztahy,“ říká Mello obhájce na Slovensku Jan Gereg s tím, že je těžko odhadnout, jak Belize na žádost zareaguje. „Nevím, jestli dosud Slovensko vůbec mělo nějaké kontakty s tímto státem. V takových případech, kdy nejsou uzavřeny dvoustranné mezinárodní smlouvy či pakty, se to zpravidla pojednává podle toho, jak předtím dané státy vzájemně vycházeli zda si navzájem v něčem vyhověli,“ vysvětluje Gereg.

Podle bývalého šéfa policejních vyšetřovatelů Jaroslava Ivory neexistence smlouvy nemusí být překážkou vydání. „Musí to však být na základě dobrovolnosti a vstřícnosti obou států na základě vzájemnosti. Belize si může klást vlastní podmínky, které musí být splněny. To je neprobádaná půda a nevíme, Čo všechno mohou od Slovenska chtít,“ domnívá se Ivor, nynější děkan Fakulty práva Panevropské vysoké školy. Jak však dodává, navzdory těžkopádnost této procedury by ji předem neviděl jako prohranou, ale spíše naopkdyž.

Ještě před přehodnocováním požadavky Slovenska o vydání bude muset soud v Belize rozhodnout o nejnovějších obviněních Mella z padělání pasu a křivé přísahy. Dopustit se jejich měl ještě v září loňského roku, kdy zfalšoval datum platnosti svého pasu a lhal při žádosti o udělení trvalého pobytu v Belize.

Za tyto prohřešky hrozí Mello vězení až na 14 let, Gereg se však spoléhá na to, že dokazování bude náročné. „Otázka padělání mu bude těžko prokazatelná, protože jemu do vlastních rukou nikdy nebyl doručen dokument o odnětí pasu. Ten byl doručovAno zplnomocněnému zástupci na stahování zásilek,“ tvrdí obhájce, podle kterého by rozhodujícím mohl být fakt, zda byla platnost pasu pozastavena ještě před vstupem do Belize nebo až po něm. Pas měli zrušit na policejním oddělení v Michalovcích ještě loni v červenci.

Proces s Mello by měl v Belize pokračovat v pondělí. Zastupující advokát Mella, který je na Slovensku obviněn z několika vražd, Andrew Marshalleck už avizoval, že na něm chce proti vyhoštění namítat porušení práv Mellovho syna, který je občanem Belize. Slovák ho má s herečkou Zuzanou Jyrryho, se kterou se na útěku i vzali.

belizských představitelé se dosud vyjadřovali, že se budou snažit spolupracovat. Místní ministr pro imigraci Goldwin Hulse před časem podle listu San Pedro Sun uvedl, že „nechce bránit druhému suverénnímu státu, aby soudil svého občana doma“, v podobném duchu reagoval i soudce Oswald Legall, podle něhož však třeba hledat zákonné způsoby.

Mello padl do rukou belizských policie 11. července, když se při náhodné kontrole legitimoval falešnými doklady. Jeho věznění za porušení imigračního zákona však soudce Legall na pátečním procesu označil za nezákonné a rozhodl o propuštění z vazby, nebot podle jeho slů by zákonná nebyla ani deportace na Slovensko. Krátce po propuštění Mella opět zadrželi pro nové obvinění související s paděláním dokladů.

Po případné deportaci na Slovensko by šel Mello rovnou do vězení. Kromě dvou obvinění, pro které jsou vydány i mezinárodní zatykače, je spojován is více zločiny. Jde zejména o obvinění z objednávky vraždy, při níž v prosinci 2004 v Mostě u Bratislavy zemřeli chlapec a žena, jejichž měli zastřelit Melli spolupracovníci omylem, protože původním cílem měl být chlapců otec, který byl expolicajt. Toho měli zájem odstranit jeho dva společníci v podnikání s hazardem.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.