„Není pravda, že dožádaná strana vydala odsouzeného s výhradou práva na nový proces,“ uvádí se ve stanovisku ministerstva spravedlnosti, které agentuře SITA poskytla mluvčí Jana Zlatohlávková. O této výhradě kosovských orgánů při vydávání Sadikiho mluvil v pátek Mluvčí Krajského soudu v Prešově Michal Drimák, když vysvětloval, proč byl zrušen původní odsuzující rozsudek vůči Sadikimu ve sledované drogové kauze. „Taková ani žádná podobná záruka kosovské straně nikdy nebyla poskytnuta. Kosovská strana byla v této souvislosti pouze informována o tem, že podle příslušného zákona má osoba možnost žádat obnovení procesu, tedy ne, že na nový proces má automaticky prá ve,“ tvrdí ministerstve. Kosovská strana podle resortu spravedlnosti povolila vydání Sadikiho při splnění tří podmínek, a to při dodržení zásady speciality, dále záruky, že osobě nebude uložen vyšší trest než ten, Čo je předmětem řízení a také při výhradě, podle níž osoba nemůže být vydána do třetí země bez souhlasu kosovské strany. Kromě toho, resort ministra Tomáše borec posuzuje jednotlivé možnosti dalšího právního postupu v této věci. „O podrobnostech bude možné informovat nejdříve po podrobném seznámení se s pravomocným usnesením soudu. V současnosti ministr spravedlnosti Tomáš Borec považuje za podstatné to, že osoba byla vzata do vazby,“ uvedl resort s tím, že usnesení Krajského soudu v Prešově dosud nebylo písemně vyhotovené a doručeno, proto není k němu možné ze strany ministerstva zaujmout konečné stanovisko.

Na dnešní vyjádření ministerstva spravedlnosti reagoval mluvčí Krajského soudu v Prešově Michal Drimák tím, že krajský soud svůj právní názor k této věci vyjádřil v rozhodnutí. „Po obdržení tohoto rozhodnutí procesním stranám bude následně toto rozhodnutí publikované na internetu,“ řekl pro agenturu SITA Drimák.

Okresní soud v Prešově odsoudil v září 2011 Sadikiho dnes již zrušeným rozsudkem na 22 let vězení. Soud se konal v jeho nepřítomnosti, nebot obžalovaný se v té době skrýval. Po jeho zadržení v Kosovu ho vydali Slovensku v říjnu 2012. Následně Baki S. požádal o obnovení procesu, na Čo měl prá ve, protože byl odsouzen v nepřítomnosti. Okresní soud v Prešově na jaře povolil Sadikimu nový proces, použil při tem však nesprávně procesní ustanovení. Krajský soud v Prešově proto 3. září zrušil prvoinstanční rozhodnutí okresního soudu a zároveň nařídil obnovu procesu. „Okresní soud Prešů bude pokračovat v soudním řízení na podkladě původní obžaloby,“ oznámil minulý týden Drimák. Bakiho S. tedy čeká nový soudní proces, na kterém se nyní může přímo zúčastnit. Krajský soud ho zároveň vzal do vazby pro důvodnou obavu, že uprchne nebo se bude skrývat.

Baki Sadiki podle obžaloby spolu s komplici v letech 2007 až 2008 zajišťoval dovoz a další distribuci drog z Turecka. Minimálně šestkrát přišla na Slovensko zásilka drog, které byly ukryty v letní obuvi.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.