Resort diplomacie poslal v pátek žádost o vydání Albánců Bakiho Sadikiho (na snímku) na styčný úřad ČR v Kosovu. Vedoucí styčném úřadu SR v Prištině Henrik Markus podle mluvčího ministerstva zahraničních věcí Borise Gandela uvedl, že žádost ještě nedostal, podle všeho by měla přijít dnes. „Ihned po jejím doručení ji předá misi EU v Kosovu EULEX a ta ji posune Prištiny administrativě,“ přiblížil další postup Gandel.

Jelikož Slovensko neuznává Kosovo jako samostatný stát, oficiálně musí komunikovat přes misi EULEX. Ministr zahraničních věcí Miroslav Lajčák však kosovským partnerem v neformálních rozhovorech zdůraznil, že ČR na tomto případě záleží, přičemž je třeba udělat vše proto, aby byl Sadik vydán na Slovensko Čo nejdříve. „Ten příslib na kosovské straně mám,“ deklaroval Lajčák.

Hledaný Albánec je na Slovensku odsouzen na 22 let vězení, před trestem se však ukryl. V říjnu ho v Kosovu zatkli příslušníci Interpolu. Odsuzující rozsudek prešovského soudu nad Sadik a jeho komplici je pravomocný od září loňského roku. V letech 2007 až 2008 měly zajišťovat dovoz a distribuci heroinu z Turecka. Minimálně šest ráz měla na Slovensko přijít zásilka drog ukrytěch v obuvi.

Poté, Čo vyšly zprávy, že Sadikiho zadrželi, šéf Nejvyššího soudu Štefan Harabin se opět distancoval od kontaktů s ním. Tvrdil, že přepis rozhovoru mezi ním a Albáncům je padělek, i když jeho pravost potvrdila generální prokuratura. Vzápětí vyšlo naje ve, že Harabin soud příklepu rekordní odškodné 150 tisíc eur. Šéf Nejvyššího soudu totiž zažaloval postup prokuratury. Rozsudek ještě není pravomocný.

Kontextové odkazy ETARGET

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.