Autor: SITA, včera 14:03

Oba obžalovaní tvrdí, že se o předvolání nedozvěděli včas, předseda senátu uznal, že nebyla zachována pětidenní lhůta k přípravě na jednání .

PREŠOV 15. května (ČTK) – Na Okresního soudu v Prešově se v úterý pokračovalo hlavní líčení se dvěma obžalovanými, kteří byli původně souzeni s Mikulášem Černákem v případě objednávky vraždy Mariána Karcela.

Před okresní senát v úterý postavil bývalý Černákův švagr Jozef M. a jeho bývalý obhájce Daniel M. Pro pozdní doručení oznámení o jednání oběma obžalovaným a některým obhájcem senát soud odročil na 25. až 27. června.

Obžalovaný Daniel M. uvedl, že o předvolání k soudu se dozvěděl v úterý rAno od eskorty, druhý obžalovaný Jozef M. vypověděl, že o uložení písemné zásilky se dozvěděl 10. května a převzal ji na druhý den. Předseda senátu konstatoval, že v tomto případě nebyla zachována pětidenní lhůta k přípravě na jednání.

Oba obžalovaní se vyjádřili, že nesouhlasí se zkrácením zákonné lhůty na přípravu a požadovali jednání odročit. Mluvčí prešovský soudů Michal Drimák informoval, že Okresní soud v Prešově poslal pozvánky na dnešní jednání ještě 2. května. Proč jejich obžalovaní nedostali včas, nechtěl spekulovat.

Za vraždu podnikatele Karcela byl pravomocně odsouzen Branislav Adamča, jehož soudce předvolá na slyšení spolu s Mikulášem Černákem na 27. června, přesně na 12. výročí jeho smrti. V případě budou vypovídat jako svědci i další osoby, které patřily k blízkým lidem Mikuláše Černák, jak Slavomír Surový či Michal Moravčík. Před soud se má dostavit i dalších deset osob, jména kterých jsou spojovány s podsvětím.

Proces s Mikulášem Černákem a spol. se u Okresního soudu v Prešově začal 10. listopadu 2008 a přesně po roce senát vynesl rozsudek, kterým poslal bose banskobystrické zločinecké skupiny Mikuláše Černák za mříže na doživotí a jeho bývalého švagra odsoudil na 12 let. Oba odsouzeni se proti rozsudku odvolali.

Krajský soud v Prešově 22. září 2010 zamítl odvolání Černák a potvrdil mu doživotní trest, nepotvrdil však prvoinstanční rozsudek pro Jozefa M. a jeho případ vrátil zpět k dalšímu dokazování. Důvodem byla jeho nepřítomnost na jednání (12. listopadu 2008), když vypověděla manželka zavražděného Mariána Karcela, čímž bylo porušeno jeho právo na obhajobu.

Původně byl v tomto procesu souzen i bývalý Černákův obhájce Daniel M., jehož případ později vyloučili k samostatnému řízení. Předseda senátu odvolacího Krajského soudu v Prešově Viliam Dohňanský při verdiktu soudu doporučil, aby případ Josefa M., který vrátil do prvního soud, byl s ním spojen na jedno řízení.

Obhájce Ľubomír Samuel dnes namítl místní příslušnost prešovského okresního soudu s odůvodněním, že vražda Karcela se stala a patří do místní příslušnosti soudu v Banské Bystrili, odkud je i většina svědků. Po pravomocném odsouzení Mikuláše Černák, na základě čeho byla určena místní příslušnost k prešovského soudu, to pro jeho klienta už neplatí. Prokurátor Peter Šufliarsky vyjádřil opačný názor. Podle jeho slů v Prešově se již v dané věci projednával a nyní se pouze pokračuje v dalším hlavním líčení z důvodů, o nichž rozhodl Krajský soud v Prešově.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.