Ještě loni byl sedmým nejbohatším člověkem světa a na kontě měl desítky miliard dolarů. Dnes patří mezi největších dlužníků světa, věřitelé žádají od jeho firem stovky milionů dolarů. Podnikatelský příběh brazilského těžebního magnáta Eike Batisty se včera skončil tvrdým dopadem na úplné dno. Vlajková loď jeho průmyslového impéria OGX ohlásila bankrot a dostala se pod ochranu před věřiteli.

Podle expertů se takový konec Eike Batisty dal očekávat. „Od roku 2004 přivedl na burzu šest společností, aniž vydělali i jen dolar. Mezi nimi byla ropná společnost bez jediného vytěženého barelu, zda přepravní společnost bez zboží, které by převážela, „tvrdí analytik Ivor Lehoťan z Capital Markets.

Nevyhnutelný bankrot

Nyní má firma OGX dva měsíce na to, aby provedla restrukturalizaci, kterou od ní požaduje soud. Podle analytiků však nemá žádnou šanci. „V tomto ropném koncernu není Čo restrukturalizovat. Bankrot bude největší v historii Latinské Ameriky, „připomíná Lehoťan.

Ještě loni přitem měl majetek Eike Batisty hodnotu 34,5 miliardy dolarů. Dnes dosahují jeho aktiva dohromady sotva několik stovek milionů. Může za to především špatná investice do těžby ropy pod mořským dnem blízko Brazílie. „OGX doplatil na špatné výsledky z průzkumu ropných zásob v dané oblasti. Obrovské náklady nedokázal ani zdaleka pokrýt prodejem vytěžené ropy, „vysvětluje příčinu bankrotu Lehoťan.

Batista podle něj neodhadl ani poptávka po surovinách z Číny. Ten se totiž po letech obrovského růstu snížil. Mnoho investorů si uvědomilo, že by mohly nastat významné problémy. Proto postupně svůj kapitál z koncernu začali vybírat, a tak předešli aktuálním problémům. OGX a zejména jeho majitel měli příliš velké očekávání a investovaly miliardy do výstavby těžebních zařízení, které však nepřinesly zisk. Plánované zisky z těžby se tak nenaplnily ani na pět procent.

Hněv investorů

Eike Batista však není jed jiný, kdo krachem OGX přichází o peníze. Naštvaní jsou i partneři, kteří odvážný projekt spolufinancovaly. Patří mezi ně například investiční gigant PIMCO zda fond BlackRock. Dluh společnosti v bankách sice představuje 45 milionů dolarů, ale dohromady má OGX závazky ve výši až pěti miliard dolarů.

Batista už začátkem tohoto roku žádal o refinancování dluhu, ale klíčoví partneři jako Petrobras či Petronas Malaysia pomoci odmítli. Dokonce i brazilský státní gigant BNDES Bank se mu obrátil zády. Ropnému koncernu tak nezbylo, než vyhlásit bankrot.

O ochranu před věřiteli požádal už minulý týden, soud mu však vyhověl nyní. „Když restrukturalizujeme náš dluh a zlepšíme kapitálové vybavení, čeká nás dobrá budoucnost v prosperitě. Budeme schopni tvořit zisk pro naše akcionáře, pracovníky a brazilskou společnost, „napsala firma ve zprávě pro soudní dvůr.

Analytici však nedávají této firmě velkou naději.

V čem selhal Eike Batista

– jeho firma OGX se rozhodla těžit v blízkosti brazilského pobřeží, kde měly být rekordní zásoby ropy

– těžba však nesplnila očekávání ani na pět procent

– chtěla vydělat na prodeji ropy Číně, ale poptávka z jejich strany výrazně klesl

– od Batisty odešli i investoři, kteří se obávali velkých problémů

Jak Batista radil v podnikání

„Dívejte se dopředu. Zaměřujte se na to, Čo lidé na první pohled nevidí, „radí Eike Batista ve své motivační knize X-Faktor: Cesta nejbohatšího Brazilce. A přidává deset jednoduchých kroků, jak se stát miliardářem. Při jejím oficiálním uvedení na trh doufal v její velký úspěch. „Motivační knihy často píší lidé, Čo nevydělali ani cent. Já mám 30 miliard dolarů, „řekl Batista.

Tehdy ještě netušil, že o svůj majetek přijde téměř jedním tahem. Dnes se zdá, jako kdyby se mu jeho vlastní kniha vysmívala. „Člověk dospívá tehdy, když musí čelit výzvám, nebo jako já říkám, stresovým situacím. „Věřte své intuici, ale snažte se být nohama na zemi a sledujte výzkum a průzkumy,“ přizvukuje v knize Batista. Dobrý podnikatel musí být podle něj připraven růst i v neštěstí.

Když se před třemi lety Eike Batisty ptali novináři z agentury Bloomberg, jaká bude hodnota jeho majetku v horizontu deseti let, odpověděl jim: „100 miliard. Brazílie je dálnicí k bohatství. „

Dnes už bývalý miliardář začínal v 23 letech, kdy odešel z univerzity v Německu a začal podnikat se zlatem. Už v tem věku měl podle vlastních slů na účtu šest milionů dolarů. Později se pustil do byznysu s ropou a její těžbou. (Sl)

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit

Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.