Autor: SITA, dnes 16:52

Písemné maturity startují 12. března a potrvají do 15. března.

BRATISLAVA 10. března (ČTK) – Písemné maturitní zkoušky čekají více než 57 tisíc studentů posledních ročníků středních škol od 12. do 15. března.

maturanti odstartují zkoušku dospělosti 12. března písemnou maturitou ze slovenského jazyka a literatury.

Na druhý den pokračují písemnou zkouškou z cizího jazyka a 14. března písemně prověří jejich znalosti z matematiky.

Dvě úrovně jazykových testů

písemku z maďarského, zda ukrajinského jazyka a literatury následují 15. března. Písemná část se skládá z externí části – státem zadaných jednotných testů a interní části – slohové práce na centrální zadané téma. Zajišťuje jejich Národní institut certifikovaných měření vzdělávání (NÚCEM).

V rámci externí části maturantů při vyučovacích jazycích čeká 90-minutový test, který obsahuje 40 úloh s výběrem odpovědi a 24 úkolů s krátkou odpovědí. Na test z matematiky dostanou 120 minut a poperou se s 20 úkoly s krátkou odpovědí a 10 úkoly s výběrem odpovědi.

Při cizích jazycích budou mít k dispozici 120 minut. Mohou si vybrat mezi testy se dvěma úrovněmi – B1 a B2, na které budou mít 100 nebo 120 minut.

Důležitější je písemná část

Na písemné části maturitní zkoušky bude kladen větší důraz. Pro úspěšné zvládnutí maturity bude nutné napsat externí test na více než 33 procent nebo získat ze slohové práce více než 25 procent bodů. V případě, že maturant dostane z ústní zkoušky známku čtyřku, na to, aby úspěšně odmaturoval, bude potřebovat více než 33 procent bodů z externího testu a současně i více než 25 procent bodů ze slohové práce.

Pokud maturant neuspěje v písemné zkoušce, může jít na ústní maturitu a písemnou zkoušku si bude muset zopakovat. Na opravnou zkoušku se pak bude muset přihlásit u ředitele školy do 30. září následujícího školního roku.

Distribuci maturitních testů budou provázet osvědčené bezpečnostní opatření, aby nedošlo k úniku otázek. Zásilky nepůjdou přímo do škol, ale na 40 distribučních míst, kde si jejich ředitelé škol v den zkoušky vyzvednou. Dalším bezpečnostním opatřením jsou ochranné prvky na testech a jejich jednoznačná identifikace, na základě čehož umí NÚCEM přesně určit, komu a kdy byly testy doručeny. Témata písemné formy interní části maturitní zkoušky se losují pod dohledem notáře v Slovenském rozhlase a následně se oznámí v den písemných maturit.
Ústní forma interní části maturity studentů čeká od 20. května do 7. června 2013.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.