Právě druhý den písemných maturit 13. března, když se na celém Slovensku podrobí i deviataci testování, plánovali Nové školní odbory vyhlásit jednodenní stávku. Nakonec od těchto plánů upustili, protože jejich nepodpořil dostatek učitelů.

Ve středu 13. března budou maturanti psát externí test a slohovou práci z vybraného povinného cizího jazyka. Žáci si vybírali zejména anglický jazyk, na který se přihlásilo 41 973 maturantů (úroveň B1 – 26 314, úroveň B2 – 15 659). Následuje německý jazyk, který si vybralo 11 426 žáků, a za ním je ruský jazyk, ze kterého bude maturovat 1 646 středoškoláků. Nejméně maturantů se opět přihlásilo na italský jazyk – 19.

Pro napsání externího testu náročnější úrovně B2, který obsahuje 46 úloh s výběrem odpovědi a 34 úkolů s krátkou odpovědí, budou mít maturanti 120 minut. Na test lehčí úrovně B1, který obsahuje 36 úloh s výběrem odpovědi a 24 úkolů s krátkou odpovědí, budou mít 100 minut. Témata slohových prací z cizích jazyků budou po vylosováni zveřejněny pouze prostřednictvím internetových stránek ministerstva školství (www.minedu.sk), Národního ústavu certifikovaných měření vzdělávání (www.nucem.sk), ÚIPŠ – školních výpočetních středisek (www.svs.edu.sk , maturita.svsbb.sk),

Písemné maturity odstartovaly v úterý písemku ze slovenského jazyka a literatury. I letos se na internetu objevily falešné testy. Resort školství potvrdil, že šlo o podvrh. Písemné maturity provázel před dvěma lety skandál, když se zrovna večer před písemku z angličtiny na portálu ulozisko.sk objevila asi třetina odpovědí testu v úrovni B1. Vyšetřování úniku odpovědí bylo neúspěšné.

Distribuci maturitních testů letos provázejí osvědčené bezpečnostní opatření, aby nedošlo k úniku otázek. Zásilky nešli přímo do škol, ale na 40 distribučních míst, kde si jejich ředitelé škol v den zkoušky vyzvednou. Dalším bezpečnostním opatřením jsou ochranné prvky na testech a jejich jednoznačná identifikace, na základě čeho je možné přesně určit, komu a kdy byly testy doručeny.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.