Udělala jsem si malý průzkum veřejného mínění. Zajímalo mě, zda i ostatním lidem stoupne adrenalin alespoň 3x denně-podle toho, kolik věcí třeba vybavit. Několik hodin jsem strávila čtením rubriky Stížnosti na blog.sme.sk a později jsem na sociální síti vyhlásila pátrání po nejhorších zkušenostech se slovenskými službami. Shrňme si četných respondentů do jednoho a nazvěme ho Chudák Slovák. Představme si, že Chudák Slovák měl dnes velmi dlouhý a blbý den plný vybavovačiek.

Zaklel, jakmile rAno vyšel z vchodových dveří paneláku. Minové pole v podobě psích výkalů se mu ani dnes úspěšně projít nepodařilo. Šúchajúcimi nohama se doplichtil na zastávku. Před příchodem autobusu si koupil jednorázový lístek, protože platnost tříměsíčního mu právě včera vypršela. Vystoupil před Dopravním podnikem Bratislava, aby si platnost obnovil. Těšil se, protože byl držitelem karty nového projektu Bratislavská městská karta. Investoval do ní desítky eur, aby následně mohl využívat všelijaké slevy po celém městě, včetně DPB. Vystál si řadu, zaplatil za tramvajenku, pozdravil tetu za okénkem a utíkal k další metě. Po cestě z kapsy náhodou vylovil účet z DPB a nechápavě se na něj zahleděl. Slíbená 10% sleva odečtena nebyla. Stihl se k přihrádce vrátit, ale odbyli ho se slovy: Promiňte, pane, ale platnost vaší Bratislavské karty zanedlouho vyprší a tříměsíční platnost jízdenky tuto dobu přesahuje. Kdybyste si nechali před koupí lístku kartu znovu aktivovat, sleva by byla uplatněna. Aby článek nebyl příliš dlouhý, dohodněte se, že pan Slovák je smířený flegmatik.

S úžasem ve tváři se odtackal z pobočky Dopravního podniku. Teď už se sice bez slevy, ale přece nabitou tramvajenku nasedl do autobusu, směřujícího na poštu. Před dvěma měsíci si Chudák objednal skateboard z USA, aby mu ho doručili ještě před tím, než přijde jaro. Mávaje žlutým lístečky zastavil před přepážkou. Počkejte, podívám se … Balík ještě nedorazil. Včera Chudák telefonoval s Američany, kteří ho ujistili, že zboží bylo na Slovensko expedovAno před šesti týdny. Poté, Čo ho tlustá střapatá zakomplexovaný a vrcholně nepříjemná paní za okénkem poslala kádě snadněji, vybral se Chudák na oběd.

Kousek od pošty se nachází Slovensku restaurace Slovak Pub. Ještě tam nebyl, ale prý tam mají levný smažený sýr. Při vstupu, či spíše výstupu po dlouhých schodech jejich bral po dvou, tak se už na sýr těšil. To se dalo čekat, pomyslel si Chudák, když mu ho po dvaceti minutách čekání přinesli studený. Během čekání na účet za oběd se však rozhodl být asertivní. At mi dají aspoň slevu! Rozhodnutý konečně se postavit nepsravodlivosti otevřel ústa, ale do řeči mu skočila mladá číšnice. Bude to pět eur i osmdesát centů. – Promiňte? Kamarád mi říkal, že on tu za sýr minule platil o polovinu méně! vyšukal ze sebe Chudák. Opět s úžasem na tváři a tlakem hodným nemocného seniora. T když, ale to měl on určitě sýr pro studenta! – Ale já jsem také student! – To jste měli nahlásit předem, já jsem to tak už nablokovala! Chudák nakonec zaplatil pět eur i osmdesát centů.

Den se však ještě ani zdaleka neskončil. Opět na sedačce autobusu, cítíc se jako v útrobách mixéru, křičí Chudák mezi výmoly: Aha, cesta! Já vím, starý vtip, ale dokonale vystihuje aktuální situaci slovenský cest. Přežil, vystoupil, vzhůru do Slovak Telecem -u. Tento měsíc tam chodí častěji než do kostela. Dobrý den, jsem tu už potřetí. Pokazil se mi Magiobox, tak jsem ho přišel vyměnit, ale zaúčtovali jste mi poplatek. Minule jsem tu byl kvůli této reklamaci. Nejnovější jsem si všiml, že můj nový box nenahrává, s klidem vysvětlil pan Slovák. No, ale ve smlouvě máte v kolonce nahrávací-nenahrávací zaškrtnutou druhou možnost! Samozřejmě, když byl pan Slovák v Telecem podepisovat smlouvu, nikdo se ho na nahrávání nezeptal. Pracovník svévolně zaškrtl políčko. Před pár týdny se podobná věc stala jeho mámě u konkurentů z UPC . Na objednané box čekala věčnost a několikrát byla nucena osobně navštívit pobočku, kde jí donekonečna arogantně vysvětlovali, že box je ještě u kurýra. Při vzpomínce na matku a ostatní hrůzy dne flegmatický Chudák v Telecem začal křičet. A konečně smlouvu upravili v souladu se zákonem.

Po cestě domů se ještě zastavil v Bille na Dlouhých dílů , aby si koupil na večeři maso a brambory. Při placení si všiml, že ma se, jehož záruční doba platí ještě dva dny, je plesnivé. Toto maso si neprosím, řekl prodavačce. Tak ho jděte vrátit tam, odkud jste ho vzali! Chudák Slovák …

Když se konečně vrátil domů, lehl si před telku, že si odpočine. O šesté chodí detektivní seriál, jeden z mála programů, na které se dá v dnešní době dívat. Omlouváme se za změnu doby vysílání programu.

Starší článek autora Cikánům za kilečko

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.