BRATISLAVA 18. července (ČTK) – Majitelé bytů a nebytových prostor by měly bez problémů dostat k výpisu z účtu bytového domu. Umožnit to má novela zákona o spotřebitelských úvěrech a dalších zákonů z dílny resortu financí, jejíž návrh ve středu schválila vláda.

Cílem je podle ministerstva zajistit vlastníkem bytů nebo nebytových prostor vyšší ochranu, protože v drtivé většině jde o spotřebitele, při čerpání úvěrů na obnovu nebo rekonstrukci bytových domů. Účinnost se navrhuje od počátku příštího roku.

Materiál navrhuje novelizovat i zákon o platebních službách, čímž se umožní vlastníkem bytů nebo nebytových prostor získat bezplatně na základě žádosti jednou ročně výpis z účtu bytového domu, ve kterém vlastní byt nebo nebytový prostor. A to i bez souhlasu Společenství nebo správce.

Toto právo vlastníků bytů a nebytových prostor si zároveň vyžaduje novelizaci zákona o bankách týkající se bankovního tajemství.

Důvodem novelizace zákona o spotřebitelských úvěrech je však i povinnost Slovenska transponovat do slovenské právního řádu novou směrnici stanoví dodatečné předpoklady pro výpočet roční procentní sazby nákladů.

Nové ustanovení se týká výpočtu roční procentní sazby nákladů u úvěrů bez pevně stanoveného trvání nebo opakovaně plně splatných. Materiál dále upravuje možnost ukončit kupní-prodejní smlouvu na základě odstoupení od smlouvy o vázaném úvěru.

Pokud spotřebitel uhradil peníze věřiteli před zánikem smlouvy o úvěru a informoval ho o zániku pro odstoupení od smlouvy o koupi zboží nebo služby , věřitel je podle návrhu povinen mu je vrátit neprodleně, a to nejpozději do 14 kalendářních dnů po doručení oznámení.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.