Autor: SITA, dnes 13:52, aktualizovAno dnes 15:22

Ministr zemědělství Ľubomír Jahnátek podal pro potravinovou pomoc trestní oznámení na neznámého pachatele.

BRATISLAVA 16. Května (WEBNOVINYA) – Ministr zemědělství Ľubomír Jahnátek podal trestní oznámení na neznámého pachatele v rámci programu potravinové pomoci.

„Všechny skutečnosti, které máme k dispozici, naznačují, že zde je vážné podezření z podvodu při nakládání s moukou a těstovinami, „ řekl na středeční tiskové konferenci premiér Robert FiČo.

Podezřelé je podle jeho slů především podepsání dodatku ke smlouvě s konsorciem firem Euromills po pádu vlády Ivety Radičové, které mouku a těstoviny nejchudším osobám vyrobila.

Sporný dodatek

Tímto dodatkem se totiž rozšířil počet skladů, do kterých měla být potravinová pomoc dodána, když se sklady společností sdružených v konsorciu Euromills definovaly jako distribuční sklady.

Zároveň měla Státní zemědělský intervenční fond (PPA) na základě dodatku provést v období od 27. února do 9. března ve skladech kontrolu vyrobených potravin, avšak nikdo z agentury ji v tomto termínu neprovedl. To mělo za následek, že se smlouva považovala za splněnou.

„Je tam zvlášt ustanovení o fikci doručení. Pokud si do konce února SZIF nepřevezme mouku a těstoviny nastává fikce doručení. Jako kdyby těch 3500 tun obdržela, „ dodal FiČo. Resort však v současnosti neví, zda bylo těchto 3 500 tun vůbec ve skutečnosti vyrobených. Stát tak měl mít následně povinnost vrátit společnosti Euromills jjistotu ve výši 1,2 milionu. eur. O zmrazení této částky už požádalo ministerstvo zemědělství.

Podle šéfa agrorezortu Jahnátka je za tuto kauzu zodpovědný exministr Zsolt Simon. „Podle mého názoru za celým tímto podvodem je Zsolt Simon. Jeho nominovaný hárají (bývalý ředitel PPA, pozn. Red.) Je podepsán pod dodatkem, jeho nominovaný hárají si nepřišel z neznámých důvod převzít tuto dodávku. Neumím si představit, jak by si mohl šéf PPA dovolit takové vážně lapsus bez souhlasu svého nadřízeného, ​​kterým byl Zsolt Simon, „ uzavřel Jahnátek.

exministr obvinění odmítá

Simon všechna obvinění odmítá, přičemž podle něj nese politickou odpovědnost nové vedení agrorezortu a PPA, které po nástupu do funkce nekonalo i přes jeho varování.

„Na tiskové konferenci před nástupem ministra Jahnátka jsem uvedl, že otázka potravinové pomoci bude jednou z prvních věcí, kterou bude muset nový ministr po nástupu řešit, „ uvedl v reakci Simon.

Za selhání viní především Potravinovou banku Slovenska (PBS), která se zavázala do konce února letošního roku 3 500 tun mouky a těstovin z distribučních skladů převzít, no neudělala tak a navíc neuvedla ani důvod, proč nekonala.

„Je faktem, že katolická charita v poslední den, kdy to bylo možné, převzala tisíc tun a Potravinová banka Slovenska nepřevzala 3,5 tis. tun pomoci, za což by PPA měla vůči bance konat ve smyslu Smlouvy a uplatňovat sankční mechanismus, „ řekl Simon.

Za nepřevzetí mouky a těstovin je totiž ve smyslu Smlouvy lze uložit PBS sankce ve výši několik set tisíc eur.

„Proč PPA nezahájila právní řízení ve vztahu k PBS za sankce vyplývající ze smlouvy, proč nevydala rozhodnutí ve vztahu k Euromills o propadnutí kauce, „ položil si otázku exministr.

Simon zároveň připomněl, že PPA chtěla již 7. a 9. března provést kontrolu ve skladech společnosti Euromills, což jim však firma neumožnila. Kontrolu skladů do 27. února neprovedli pracovníci agentury, protože PBS tvrdila, že zboží přebere.

O vzniku sporného dodatku ke smlouvě Simon byl informován, ale odpovědnost podle něj nesou pracovníci SZIF. „Navíc musím říct, že jsem přesvědčen, že není v rozporu s předpisy EU,“ myslí si Simon. Ministerstvo přitem podle jeho slů trvalo na tem, aby se jistota společnosti Euromills ve výši 1,2 milionu. eur neuvolnila, dokud citované zboží.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.

Zaregistrujte se


Přihlásit