PublikovAno před 1 dnem: 08.03.2013 / Redakce [1] , čtení: 168

Distribuci letošních maturitních testů budou provázet osvědčené bezpečnostní opatření, aby nedošlo k úniku maturitních otázek. Zásilky nepůjdou přímo do škol, ale na 40 distribučních míst, kde si jejich ředitelé škol v den maturitní zkoušky vyzdvihnou.

„Dalším bezpečnostním opatřením jsou ochranné prvky na testech a jejich jednoznačná identifikace, na základě čeho víme přesně určit, komu a kdy byly testy doručeny, „ uvedla pro agenturu SITA ředitelka Národního ústavu certifikovaných měření vzdělávání (NÚCEM) Romana Kaňovský. Celý proces balení a distribuce testů se dělá prostřednictvím informačního systému s evidencí a archivací každého úkonu s konkrétním testem.
Témata písemné formy interní části maturitní zkoušky se losují pod dohledem notáře v Slovenském rozhlase a následně se oznámí v den písemných maturit. „To znamená, že nikdo předem neví určit, jaké jsou zaručeny témata maturitních slohových prací nebo esejí, protože ty se losují až pár minut před jejich oficiálním zveřejněním,“ dodala Kaňovský.

Na regulérnost průběhu maturit ve školách dohlíží předseda školní maturitní komise, který je externím učitelem jiné školy. Ten kontroluje otevírání maturitních obálek a testů. S testy se manipuluje vždy pod dohledem několika učitelů a pod kontrolou předsedy maturitní komise. Odpovědnost za průběh maturit nese ředitel školy.

Písemné maturity provázel před dvěma lety skandál, když se večer před písemku z angličtiny na portálu ulozisko.sk objevila asi třetina odpovědí testu v úrovni B1. Vyšetřování úniku odpovědí bylo neúspěšné, ačkoli se na něm podíleli policejní experti na počítačovou techniku. Pachatel totiž stihl vymazat všechny klíčové počítačové údaje, informovala Kaňovský. NÚCEM se tehdy neúspěšně stěžoval na průtahy v trestním řízení, stížnost však byla zamítnuta.

Více než 57 tisíc studentů posledních ročníků středních škol čekají od 12. do 15. března pí-jsem-né ma-tu-ri-ty. Maturanti odstartují zkoušku dospělosti 12. března písemnou maturitou z češtiny. Na druhý den pokračují písemnou zkouškou z cizího jazyka a 14. března písemně prověří jejich znalosti z matematiky. Písemky z maďarského, zda ukrajinského jazyka a literatury je čekají 15. března. Písemná část se skládá z externí části – státem zadaných jednotných testů a interní části – slohové práce na centrální zadané téma. Ústní maturity studentů čekají od 20. má-ja do 7. jí-na.

Zdroj: SITA


References

  1. ^ Redakce (www.itnews.sk)

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.