PublikovAno před 4 dny: 10.04.2013 / Peter Kováč [1] , čtení: 741

Nedávno médii opět proběhly informace o registrech tvářících se sice oficiálně, ale majících jediný účel – vydělat na nevědomosti nebo nepozornosti adresáta, který založil společnost či registroval ochrannou známku.

Denně se opakuje skutečně prapodivná situace – o vzniku své společnosti se její zakladatelé často dozvědí dřív, než jim přijde příslušný dokument z rejstříkového soudu. Tuto zásilku obvykle předchází obálka označena jako Rejstřík obchodu , případně Rejstřík obchodu a živností SR .

V ní se nachází poměrně oficiálně se tvářící papír, ve kterém jsou všechny údaje o firmě uvedené v obchodním rejstříku a šek. Někde se malými písmeny uvádí, že zaplacením se objednává služba spočívající v zápisu do příslušného rejstříku, který se až nápadně svým názvem podobá oficiálnímu rejstříku.

Takovou nabídku dostanou zakladatelé dokonce i tehdy, pokud jim společnost zakládá někdo j jiný, například i advokátní kancelář. Katalogová společnost totiž neví, že návrh na zápis či změnu v obchodním rejstříku podal někdo jiný – zjistí jen tolik, že změna nastala.

V takovém případě celá situace při doručení zásilky vypadá tak důvěryhodně, že nevědomý adresát přiložen šek často zaplatí. Pokud si nepřečte text vytištěný drobným písmem.

Jde o aktivitu firem, které automaticky extrahují údaje zveřejňované v obchodním rejstříku a využívají je na své výdělečné aktivity. Tyto firmy mají často i své webové stránky. Stačí si například porovnat autentickou stránku obchodního rejstříku na internetu www.orsr . sk a stránku jeho napodobeniny na www.obchodny-register.cem . Zatímco na prvním vidět text „ministerstvo spravedlnosti“ a „obchodní rejstřík“, na druhém webu se nachází „Rejstřík společností“.
[2] [3]

To, Čo však padne každému do oka, je státní znak a názvy společností Microsoft a Ditec, případně logo společnosti HP. Ty se nacházejí na obou stránkách a při letmém pohledu si je méně pozorný uživatel může i zaměnit. Vyhledávání na stránce www.obchodny-register.cem funguje divně, možná tento projekt již zakapal. Z podobného soudku je webová stránka patřící Rejstříku obchodu a živností na www . or.sk .
[4] [5]

Ta na www.or.sk / onas_objednavka.lasso nabízí „registrování údajů podle výpisu z obchodního rejstříku“ a „CD-ROM s údaji z celého Slovenska (platforma Windows 2000, XP) bude posílán na vyžádání za jednotnou cenu 9 999 Kč „. Všechny tyto údaje jsou však dostupné volně a zdarma na stránkách www. orsr.sk a www.zrsr.sk .
[6] [7] [8]

Celkem slušný přehled o firmách, které podnikají podobným způsobem, můžete získat t když, že na www.orsr.sk [9] použijete vyhledávání podle názvu a budete hledat společnosti se slovem register v obchodním jménu. Najdete zcela určitě Rejstřík obchodních společností s. r. o., Rejstřík Slovensku firem, sro, REJSTŘÍK OBCHODU ČR vos, BUSINESS REJSTŘÍK s. r. o., přičemž poslední dvě mají dokonce stejnou adresu.

Doporučený postup pro adresáty je velmi jednoduchý – neplatit za nic, Čo si nevyžádali nebo neobjednali. Rovněž je třeba věnovat pozornost každé nabídce, ke které je přiložen šek, at by působila jakkoliv oficiálně.

Zdroj: PC REVUE 6/2012


References

  1. ^ Peter Kováč (www . itnews.sk)
  2. ^ www.orsr.sk (www.orsr.sk)
  3. ^ www.obchodny-register.cem (www.obchodny-register.com)
  4. ^ www.obchodny-register.cem (www.obchodny-register.com)
  5. ^ www.or.sk (www.or.sk)
  6. ^ www.or.sk / onas_objednavka.lasso (www.or.sk)
  7. ^ www.orsr.sk (www.orsr.sk)
  8. ^ www.zrsr.sk (www.zrsr.sk)
  9. ^ www.orsr.sk (www.orsr.sk)

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.