slovenska posta BRATISLAVA 20. října (ČTK) – Od začátku letošního roku Slovenská pošta zaevidovala v Poštové ohlašovně a úložných 104 616 nedoručitelných zásilek. Z nich bylo 87 977 obyčejných listů, 15 439 doporučených dopisů a 1 200 nedoručených balíků.

Doporučené zásilky a balíky zůstávají v Poštové ohlašovně a úložných jeden rok, pak putují do dražby. Všechny obyčejné listovní zásilky se uschovávají tři měsíce a následně se skartovat. Letošní dražba se koná 20. října o 13:30 na Dohnanyi 17 v Trnavě, dražit se bude obsah z 89-ti zásilek.

Výtěžek z prodeje (snížený o sazby uložení a veřejné dražby) patří odesílateli. Pokud výtěžek z prodeje nelze vydat odesílateli (například proto, že je neznámý nebo výtažek odmítá převzít), Slovenská pošta ho uloží na dva roky od prodeje zásilky. Nelze výtěžek z prodeje vydat odesílateli ani v úložní době, jejím uplynutím se stává příjmem společnosti.

V Poštové ohlašovně a úložnými Slovenská pošta soustřeďuje tzv.. nedoručitelné zásilky z celého Slovenska. Na těchto zásilkách nebyla buď správně uvedena adresa – chyběla ulice, případně město, nebo to byly jiné důvody, například adresát si nevyzvedl zásilku na poště v odběrní lhůtě nebo se přestěhoval.

Největšímu náporu nedoručitelné pošty čelí Poštovní ohlašovna a úložiště po Vánocích a Velikonocích, když statistiku ovlivňuje vysoký počet vánočních pohlednic s neúplně vypsanou nebo prázdnou adresným částí. Úložiště má právo otevřít bezadresné zásilky, aby zjistila adresátů a pokusila se doručit jim jejich poštu.

Častým obsahem zásilek bývají knihy, CD, DVD, obuv a obnošené oděvy, ale i osobní doklady od pasů přes občanské průkazy po průkazy pojištěnce zdravotní pojišťovny. Agenturu SITA informovala Andrea Pivarčiová z oboru komunikace České pošty.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.