Před několika týdny jsme psali o hromadném rabování v Závodí, při kterém skupina patnácti nepřizpůsobivých občanů vykradla za bílého dne opuštěný dům. V něm ještě před rokem a půl žil Peter Mráz, který podle místních trpěl syndromem křečka. Do svého příbytku shrnuje vše, Čo mu přišlo pod ruku. Jak jsme také sami měli možnost vidět, jeho opuštěný dvůr přímo hýřil všelijakými haraburdím. Od nákupních košíků, přes dětské kočárky, staré hadry až po stavební žele ze, které dlouhé roky leží na dvoře a čeká na své využití – nadstavba rodičovského domu (garážové dveře, kamínka, radiátory, kotle a pod.) Právě tyto předměty se staly centrem zájmu nepřizpůsobivých občanů, kteří přišli v lednu tohoto roku do domu s vidinou obohatit se. Hromadná rabovačka však nezůstala bez povšimnutí. Někdo z místních zavolal na policii, která okamžitě na místo činu vyslala své hlídky. Zloději skončili v rukou policie a nyní je čeká možná až dvouletý trest za mřížemi.

Sepsali stížnosti

Jak jsme se však později dozvěděli, problém má mnohem hlubší kořeny. Místní, kteří sousedí s Petrem Mrázem, totiž nemají v zubech jen nepřizpůsobivých občanů, ale i jeho samého. Okraden majitel jim totiž už desítky let ztrpčuje život. Dokonce proti němu sepsali stížnost, kterou adresovali ještě v prosinci minulého roku přímo primátorovi města. Stálo v ní: „My, občané městské části Žilina – závodě, konkrétně obyvatelé ulic Na zapletou a Pod potokem, vás chceme požádat o provedení nápravy s naším sousedem, Petrem Mrázem, který neustále znečišťuje své okolí, a tím znepříjemňuje život nám, sousedem. „Jak sami napsali ve svém dopise, z příbytku i ze zahrady Petra M. se šíří díky nahromadění odpadu nepříjemný zápach a rozmnožují se hlodavci. Mají strach z nákazy, protože na ulici bývají i malé děti. Dům za poslední dva měsíce i 3-4 krát hořel. „Je tu i předpoklad ohrožení našeho zdraví a samozřejmě i majetku,“ píší ve stížnosti, pod kterou se podepsalo přes čtyřicet lidí.

Byrokracie nepustí

Ačkoliv dopis odeslali na radnici města před více než dvěma měsíci, odpovědi se dosud nedočkali. Jak jsme zjistili od mluvčího města Pavla Čorba, město se s problémem zabývá. „Odbor právní a majetkový Městského úřadu v Žilině vede vůči panu Mrázovi přestupkové řízení pro porušení zákona o odpadech spolu s uložením pokuty v nejvyšší možné částce 165, 93 eur. Rozhodnutí jsme mu zaslali na adresu jeho trvalého bydliště, zatím se nevrátila ani doručenka, ani obálka s vyznačením, že nebyl zastižen doma, „reaguje Čorba. Dokonce město podalo i podnět na Regionální úřad veřejného zdravotnictví v Ostravě, který se však problémem odmítl zabývat, protože prý nemůže zasahovat do vlastnických vztahů a vstupovat na pozemek vlastníka bez jeho souhlasu. Mluvčí dodává, že panu Mrázovi sice mohou udělit pokutu, avšak podle stanoviska odboru životního prostředí nemají oprávnění vydat rozhodnutí o nařízení a odstranění nashromážděných věcí. „Navíc, pan Mráz prohlásil, že jde o věci pro jeho osobní potřebu. Je to jeho vlastnictví. Město Žilina však bude v každém případě nadále postupovat v mezích zákona, „řekl Čorba.

Jak pštros?

Sousedé jsou z postupu příslušných orgánů nešťastní. Jsou si jisti, že obálka s rozhodnutím o pokutě se do rukou Petra Mráze určitě nedostane. Ten se totiž na adrese trvalého bydliště, tedy v Závodí, už déle nezdržuje. Myslí si, že i vedení města o tomto problému ví, ale raději před ním strká hlavu do písku. Podle nich si místo, kde se Peter. M. zdržuje, mohou velmi snadno zjistit. Přímo od policie. „Po každém požáru nebo jiném problému ho vždy doveze buď městská, nebo státní policie na místo jeho trvalého bydliště, takže vědí, kde bydlí,“ tvrdí jeden ze sousedů, který nechce být jmenován. Pavol Čorba reaguje: „Město se snažilo zjistit telefonický kontakt na jeho příbuzných, u kterých by se mohl zdržovat, zatím se však nepodařilo s nimi navázat kontakt, protože mají jen pevné linky. V případě, že nepřebere poštu, oslovíme Městskou policii Žilina o doručení zásilky na některou z adres jeho blízkých příbuzných. „<

Michala Stehlíková

Snímek Róbert Kassa

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.