Pomalu končí první období nevyhnutelné administrativy v tomto roce. Středa je poslední den na zaplacení odvodů v nové výši.

BRATISLAVA. Pro většinu živnostníků na Slovensku nastaly dny shonu. Zvýšily se minimálně odvody do Sociální i do zdravotní pojišťovny a do středy je třeba zaplatit poprvé.

V lednu se automaticky valorizovat nejnižší vyměřovací základ. Pokud jde o sociální pojištění, kolem 250 tisíc osob samostatně výdělečně činných si musí změnit trvalý platební příkaz na 112,66 eura.

„Pojistné za leden nutno zaplatit nejpozději 8. února, „řekla mluvčí Sociální pojišťovny Jana Ďuriačová. Výše pojistného se může změnit v červenci, když se začne vycházet z příjmu za rok 2011.

Nepříjemné důsledky

Kdo nezaplatí včas nebo správnou částku, může mít velké problémy. Systém ho zařadí mezi dlužníků. Následuje výzva k zaplacení av případě záporné nebo žádné reakce exekuce.

Od ledna do října loňského roku pojišťovna vydala 128 tisíc exekučních příkazů, což je třikrát více než ve stejném období roku 2010.

Druhým negativním důsledkům odškodnění je dočasný zánik nároku na dávky. Například pracovní neschopnosti živnostník nemá nárok na nemocenské.

Zákon říká, že musí mít zaplaceno odvody za celou dobu, když je má povinné. To znamená nejvíce za posledních deset let včetně kalendářního měsíce před nástupem na péenku.

„Včas a ve správné výši zaplacené pojistné je jednou z podmínek přiznání dávek ze Sociální pojišťovny,“ dodává Ďuriačová.

Také zdravotní se mění

Odvody do zdravotní pojišťovny mají stejný termín splatnosti i nejnižší vyměřovací základ. Změna trvalého platebního příkazu se však může týkat i živnostníky s vyšším základem.

Záleží na výsledku zúčtování za rok 2010. Do 8. února musíte zaplatit první záloha odpovídající poslednímu zúčtování a celý rok platit stejnou částku.

Také zdravotní pojišťovny registrují množství neplatičů. Všeobecná zdravotní píše, že téměř třetina živnostníků v systému nezaplatí včas nebo vůbec. Většina z nich to druhé.

Opět v centru dění

Nechybělo mnoho, aby parlament uzákonil ambiciózní reformu daní a odvodů. Živnostníci mají přesto před sebou nelehký rok.

Základ daně [1] z příjmů si už nelze snížit o životní pojištění a řemeslníci si mohou uplatnit pouze 40-procentní paušální výdaje. Změnil se i způsob platby daní.

Před volbami jsou opět v centru dění. Téměř každá strana chce více práce, pravice zejména pro střední vrstvu. Opatrně se zmiňuje o odvodové reformě, více se hovoří o licencích. Má jít o paušální poplatek, kterým si živnostník splní daňové a odvodové povinnosti za celý rok.

„Od nové vlády očekáváme stabilní podnikatelské prostředí s výrazným snížením neustálých změn legislativního, ekonomického a organizačního prostředí malých podniků a živnostníků,“ řekl prezident České asociace malých podniků Vladimír Sirotka.

ico

Sociální pojišťovna jde po neplatičů

Mnozí se vzpamatují, až když se v jejich dveřích zjeví exekutor. Nemusí to zajít tak Daleko.

Zaplatit odvody je problém pro obrovský počet lidí. Sociální pojištění neuhradí včas nebo ve správné výši zhruba 130 tisíc osob samostatně výdělečně činných.

„Počet neplatičů z řad OSVČ má klesající trend od února (2011), kdy byl zveřejněn seznam neplatičů od 3,32 eura,“ informuje mluvčí Sociální pojišťovny Jana Ďuriačová. Před rokem šlo o více než 150 tisíc lidí.

Třídenní úložná lhůta

Pojišťovna nejprve pošle výzvu k zaplacení. Pokud dlužník nereaguje do 30 dnů od doručení, rozhodnutí se stane pravomocným a brzy putuje k exekutorovi.

„Exekuce je poslední krok, po vyčerpání všech ostatních zákonných možností,“ pokračuje Ďuriačová. „V zásadě upřednostňujeme dialog: klienta kontaktujeme, vysvětlujeme, domlouváme splátkové kalendáře.“

Problém je, že zásilka z pojišťovny má jen třídenní úložnou lhůtu. Pošta píše, že odesílatel může požádat o uložení zásilky od jednoho do osmnácti dnů.

„Kratší lhůtu používáme na zrychlení vymáhání nezaplacených pohledávek,“ řekla Ďuriačová.

Prý to takto funguje už roky. Jen přibylo lidí, kterých se to dotýká.

Jemný ústupek

Pojištěnci si stěžují. Sociálka proto hodlá změnit úložnou lhůtu na sedm dní. V tlaku na neplatiče však nepovolí.

„Vymáhání pohledávek je důležité, tyto peníze potřebujeme na výplatu dávek, na uspokojení nároků klientů,“ dodává Ďuriačová.

ico

Zdravotní zálohy odhalí zúčtování

Celý tento rok se vychází z posledního ročního zúčtování zdravotního pojištění.

Zvýšení minimálního vyměřovacího základu se promítne i do nejnižších odvodů do zdravotní pojišťovny. Pro živnostníky i samoplatiteľů jsou již ve výši 47,58 eura. Záleží však na posledním zúčtování zdravotního pojištění.

Výše ​​zálohy osoby samostatně výdělečně činné v roce 2012 vyplývá ze zúčtování, které většina podala loni v březnu.

Podívejte se nejprve do papírů

Nejdůležitější je IX. oddíl, a to položka 65. Pokud je v této kolonce alespoň 47,58 eura, je to regulérní záloha na rok 2012. Ale pokud je tam méně, záloha se rovná 47,58 eura.

Pouze pokud jde o méně než tři eura, neplatíte nic.

Nezapomeňte, pojistné platíte za předchozí měsíc. Poprvé uhradíte změněné zálohy až v měsíci únor. „Splatnost je vždy do osmého dne v měsíci,“ píše Důvěra.

Méně problémů

Většinu pojištěnců čeká jedna pozitivní změna. Zúčtování už budou dělat pojišťovny. Nejdůležitějším termínum je 30. září.

„Od zdravotní pojišťovny dostanete informaci o výsledku ročního zúčtování v podobě výkazu nedoplatků nebo oznámení o přeplatku,“ informuje Důvěra. Výjimkou bude případ, kdy jde o méně než pět eur.

Od doručení výsledku bude 15 dní na námitky a od uplynutí této lhůty se začne počítat 45 dnů na úhradu nedoplatku nebo přeplatku.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit

Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.