2012-07-24 (09:37) | Z domova [1]
- ETIKA MÉDIÍ? HLAVNĚ, ŽE JE POHODA ...

Horký letní den. Pohoda 2012. Cirkusový stan Dobrá země av něm debata Etika médií. Čtveřice, kterou byste možná nespojovali (?), Diskuse, kterou nesmím promeškat. Můj osobní highlight festivalu, dramatické vystoupení, děj jehož je dopředu znám. Intuici můžete klidně nechat doma. Pravda je totiž úplně jasná a očividná – o etice v médiích debatuje sexy „hlasatelka“ televize JOJ Lucia Barmošová, která se hned v úvodu bez nátlaku přiznává k tomu, že je jen „tváří“. Na pódiu se objevuje i údajný investigativní reportér Ivan netıká z Nového Času, který o něco později nechtěně usvědčí nejen sám sebe, nechybí ani šéfredaktor zpravodajství TV Markíza Lukáš Diko, autor jedné z pamětních vět, které během třičtvrtě hodiny odezní.

A nakonec – to nejlepší. Nepsaným čestným předsedou a zárukou objektivity, kvality a tradice je deník SME a jeho lídr. Matouš Kostolná. K tomu všemu Braňo Ondrášik, sympatický, ale trošku „opatrný“ moderátor, který mě hned v úvodu pobaví svou, určitě vtipně myšlenou větou – transparentnost je prý zaručena, protože každého ze zúčastněných osobně zná. Ještěže tak – už jsem se začínala bát, že by se do party mohl vetřít někdo „neprověřených“.

První tématem debaty, která se navzdory příslibu až do konce neponořilo hlouběji, než pár milimetrů pod hladinu, se stává dnes již otřelá Gorila – šéfredaktor SME se obhajuje a vysvětluje důvody , pro které redakce dlouhou dobu mlčela. Materiál prý novináři nevěděli dostatečně ověřit, podle kostelního mu však reálně věnovali nadstandard času a zveřejnili sérii článků, které inspiroval. Kolegové souhlasně přikyvují – pokud by jejich nebodaj prikvačila podobná dilema, zachovaly by se (mlčeli by) stejně. Matouš Kostolná je dále přesvědčen, že šance ověřovat všechny informace, ke kterým se novináři dostanou, je v dnešní době téměř nulová – problémem je zejména nedostatek času. Konkurence (a internet) nespí, informace se šíří všemi možnými směry a navíc rychle – zaměstnanci médií musí být aktuální a reagovat pružně. O něco později, přičemž si na pomoc terminologii instalatéra, však Kostolná překvapí dalším tvrzením – novináři by podle něj v žádném případě neměly být jen průtokovými ohřívači a pouštět informace do éteru, aniž by se nejprve nepřesvědčily o jejich pravdivosti. Takže – jak vlastně?!

Podle jedné z populárních tváří TV JOJ Lucie Barmošovej jsou média v konkurenčním boji a potřebují získat důvěru lidí, která je pro komerci životně důležitá. Ne, že by to byl nový poznatek – potěší akorát fakt, že je vyřčen na rovinu, „polopate“ a bez dalších zbytečných řečí. Přesně t když, jak to mají v JOJ – ke rádi. Diváci i čtenáři se tak ocitají v nechtěném zajetí, v hotové mediální kovbojské přestřelce z „pascalovské“ filmu – to, zda jsou informace přesné a pravdivé, nehraje roli. Vyhrává ten, kdo je přinese a výhodně „prodá“ jako první.

Abychem se již zcela neztratili v nesmírné množství lidstva stálo zpráv, obíhajících zeměkouli, média za nás poctivě selektuje – oddělují zrno od plev, podstatné od nepodstatného, ​​pravdu od zjevného lži. To vše kvůli tomu, abychem se my, jejich klienti, mohli pohodlně usadit a zkonzumovat to, Čo nám přinesou na zlatém podnose.

Pokud nabízen, bohatě a dramaticky nazdobený pokrm odmítnete, budete zřejmě považován za sedláka, který nedokáže ocenit prvotřídní kaviár a zaslouží si akorát tak chléb se sádlem a vidle do ruky. Nebo vám prischne nálepka konspiračního teoretika, radikála a blázna, který by udělal nejlépe, kdyby spočinul na pohodlné pohovce některé z psychiatrických ambulancí. Když se vám nelíbí, snadno s vámi „zatočí“. Nechtějí slyšet vaše názory na dění v Libyi, zda údajné dopadení největšího světového zloducha Usámy Bin Ládina, kosti jehož prý v klidu odpočívají někde na mořském dně … Nezajímá je, Čo si myslíte o masivní, Hollywoodem propagované kampani Kony 2012, vyzývající na “ humanitární „akci proti hrdlořezů z ropou vonící Ugandy, jehož mimochodem už léta nikdo neviděl, nepotřebují slyšet váš názor na“ jasnovidné „předpovědi finančního spekulanta (pardon, myslela jsem … filantropa) Georga Sorose a jemu podobných individuí. Hlavně nechtějí poslouchat nic o Sýrii – buďte prosím tolerantní a Neotravujte je s obhajobou toho odporného „teroristu“ Bašár – Al Asada, jehož by krvelačná dopisovateľka SME Jana Shemesh nejraději viděla oběšeného na prvním stromě. Když budete tvrdohlavě a třeba i ve vší slušnosti trvat na svém, tak vám podobně jako autorce textu, který právě čtete, ve stejnojmenném deníku bez okolků smažou „nevhodné“ diskusní příspěvky, zavánějící příliš „alternativním“ pohledem na život a objevující se události, případně nenávratně zablokují konto. „Úkolem médií je hledat pravdu, kontrolovat, aby ti nahoře nezneužívali moc. Novináři to musí dělat, i když je to nepříjemné, nebezpečné a velmi těžké, „napsal svého času právě Matúš Kostolná. Nuž, takže tkdyž.

investigativní reportér Ivan netıká z Nového Času obhajuje tragédie na titulkách – mnozí pozůstalí prý mají potřebu vyprávět do médií a prostřednictvím nich se s blízkými rozloučit způsobem, při kterém jim “ sekunduje „celé Slovensko. Podle Lucie Barmošovej je cílem podobných reportáží přinést skutečné emoce, říci lidem, aby si na sebe dávali pozor, ukázat jim, že i toto je reálný život. Jako kdyby lidé ten svůj, reálný život, ani nežili, jako kdyby se při rozpoznávání toho, Čo realita a její zákoutí opravdu znamenají, měli spoléhat právě na televizní obrazovku. Nastává čas na památnou větu šéfredaktora zpravodajství TV Markíza Lukáše vodíku, která hovoří za vše. „Je lepší, když lidem řeknete: Je to takhle.“ A jsme doma. Lid v jádry podání by mohl vyznít jako stádo prežúvajúcich ovcí, které je vhodné zejména potřebné usměrňovat – aby s lehkostí dokázalo přežít tuto turbulentní dobu, aby mělo ty správné názory, aby nepřišlo z vytyčené a předem stanovené cesty, aby se splašeně a bľabotajúc nerozutekalo na všechny směry. Ovečkám je totiž nejlépe spolu. V košáru. Nejde mi sice do hlavy, proč šéfredaktor svévolně odkrývá karty a způsob novinářské „práce“ v zákulisí, vzápětí mi však napadá, že za nechtěné „Pohodové“ odhalení mohou být s velkou pravděpodobností odpovědné tropické teploty, které neustupují ani ve stínu cirkusového stanu. Několik vět, které si mohl raději ušetřit na jindy, během debaty vysloví ještě Ivan netıká – přes emotivní situace, zachycené kamerami a fotoaparáty, prý mohou lidé poukázat právě na to, Čo v dnešní společnosti není v pořádku.

Vsadila bych se, že devět z deseti čtenářů tohoto textu si přesně v tuto sekundu pomyslí jediné – že v dnešní společnosti nejsou v pořádku právě média. Hlídací psi jakési fiktivní „demokracie“, v níž jsou si všichni rovni a někteří dokonce ještě rovnější. Přisluhovači stále podivuhodnejšieho a temnějšího systému, který se svéhlavý rozpíná a za ochotné asistence světel reflektorů, najatěch žoldáků, bezpilotních dronů, ale i vybělených zářících úsměvů údajných investigativních žurnalistů, buduje a nastoluje lepší a krásnější svět. Pro nás všechny.

Jeden z diváků se ptá na Romy a míru odpovědnosti, kterou za kulminující protiromské nálady ve společnosti média nesou. Šéfredaktor zpravodajství TV Markíza,

které se bez pravidelného „výletu“ do nejméně rozvinutěch osad už snad ani neobejde, tvrdí, že protiromské „agendu“ od svých redaktorů v žádném případě nežádá. Právě naopkdyž. „Tiskneme lidi do toho, aby to nedělali,“ říká. A oni to dělají, co? Možná je v Markíze až příliš mnoho zmiňované demokracie – jak jinak si vysvětlit fakt, že podřízení doporučení svého šéfa pouštějí jedním uchem dovnitř a druhým ven? Že z road tripů po východním Slovensku jakoby naschvál přinášejí jen to najzúboženejšie, Čo po cestě potkají? Možná dobrá téma na nejbližší „pondělní“ redakční poradu. Do obhajoby vlastních řad se pouští i Ivan netıká. Není pravdou, že o Romech informují jen negativní a že neustále zdůrazňují jejich „jinakost“ – pokud by vás to náhodou zajímalo, před časem zveřejnili článek o Romka, která měla na vysvědčení samé jedničky. Moderátorovi trochu „zaběhne“, investigativní reportér si vzápětí zřejmě uvědomí, jaký nechtěný bič si na sebe upletl. Cikán měl na vysvědčení samé jedničky? Šup ho na titulku Nového Času! No řeknu vám – hotový intelektuální zážitek.

Hodiny tikají, čas, vymezený na debatu, uplynul. S kolegyní z obecních novin Belušan se ovívat, střídavě kroutí hlavou a usmíváme se pod neviditelné vousy. Tak toto je ten vrchol novinářského Olympu, po kterém mnozí z nás, regionálních „pisálek“, toužebně pokukují? Toto je ten vzor, ​​kterému je třeba přiblížit? Takto se to tedy dělá? Na této straně je vhodné stát? Tomuto se říká investigativní žurnalistika? Ještěže jsme si my, zahrabané ve sklepě pod „hvězdným“ Olympem, dokola píšící o prvémájových oslavách a zrekonstruovaných chodnících, tuto příležitost nenechali ujít. Abychem byli moudřejší, abychem ještě tvrdohlavejšie hájili své zatím sice chabé, ale aspoň autentické pozice. Abychem věděli, jak to ve velkém novinářském světě, ve kterém se s etikou akorát tak myje podlaha, opravdu chodí.

Za odměnu, že jste tento článek dočetli do konce, mám pro vás ještě jeden malý bonus. Výrok, který nepotřebuje žádný další komentář a autorem jehož je opět (at mi odpustí), Ivan netıká. „Ve veřejném zájmu mohou média i mýlit …“

Tak tedy … nashledanou o rok, přátelé …

Lucia Zaťková

Púchovská noviny

Lucia Zaťková
Share / Bookmark pošli na vybrali.sme.sk Facebook [2]
V případě, že chcete přispět na chod dolezite.sk můžete tak učinit zasláním jakéhokoliv finančního příspěvku na účet 420 208 3850/8360 mBank , variabilní symbol: 4444. Do účelu platby můžete uvést Vaše jméno, které bude zveřejněno s poděkováním. Vybrané finanční prostředky budou použity na zkvalitňování a chod dolezite.sk. V případě jakýchkoliv dotazů mě neváhejte kontaktovat na dulezite zavináč dolezite.sk

Napište nám. Pošlete nám email s Vaším dotazem, návrhem nebo připomínkou na adresu dulezite zavináč dolezite.sk
Myslíte si, že tento článek je důležitý nebo zajímavý? Pošlete ho přes e-mail [3] nebo ho ukažte přátelům na Facebooku [4] . Rozšiřujte informace, nato jsou přece tu!

JozefVarga. wajefuti49 [5] | ip: 62.197.22 | 2012-07-24 (11:38)
Soukromé média ovládají podnikatelé spřízněný s politiky a finančníky v každé zemi.
Veřejnoprávní zase ovládají politici podobně jako to bylo před rokem 1989.
A tak objektivní a pravdivé denní zpravodajství a TV společenské, politické, diskusní nemůžeme očekávat od redaktorů a zpravodajů, protože skoro všichni mají přirozený strach před šéfem či vlastníkem médií.

Přišli by o dobré placenou práci a museli by šmátrat po při pase za 400 € měsíčně, pokud by je přijaly, protože dnes vysokoškolský vzdělaný lidé jsou rádi, že mají i tuto práci.

tajny teorie, řeknou hyeny plutokracie a oligarchů v totalitě a diktatuře kapitalismu.

Asi tolik k oficiálním názorotvorných médiím a jejich svobodě a nezávislosti.

Velmi si vážím Ľubomíra Huda a lidí kolem něj v RTVS.

[6]

JozefVarga. wajefuti49 [7] | ip: 62.197.22 | 2012-07-24 (12:08)
Veřejnoprávní média by měly být konkurencí ve zpravodajství a televizních politických diskusích, konkurencí soukromým TV a rozhlasovým stanicím.

Bohužel Slovensko ještě není právním státem a RTVS ovládají přes manažera a jeho podřízených vedoucích pracovníků politici z NR SR.

Oficiální hlavních médií velmi dobře plní svůj účel jen na Islandu a ve Švýcarsku i v zahraničních komentářích a událostech

a zčásti i v Německu či v České republice pokud jde o domácí zpravodajství a diskusní politické pořady s politiky, finančníky a občany.

[8]

diskusia / forum Přidej příspěvek do fóra
Prosím diskutujících, aby nepoužívali vulgarismy a dodržovali kulturu diskuse . Děkuji. (Admin)

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.

- Zdravotnictví - Celou reformu tvořilo šest reformních zákonů, které přijala Národní rada SR v říjnu 2004 2012-07-24 (17:12) | Z domova
Přijetím reformních zákonů v roce 2004 nastala v souvislosti se zdravotním pojištěním systémová změna, která narušila jeden ze základních principů veřejného zdravotního pojištění – neziskovost, čímž se vybrané pojistné stalo majetkem soukromých pojišťoven a to místo toho, aby tyto prostředky pojišťovny pouze spravovaly za adekvátní odměnu . Cílem této změny bylo vytvoření takového podnikatelského prostředí, aby podnikatelské subjekty přímo nebo nepřímo napojené na finanční skupiny (například Penta, J & T) profitovali ze zdrojů veřejného zdravotního pojištění. [9] [10]
-Čo by tělo chtělo 2012-07-24 (15:36) | Z domova
Je jedno, jaké tělo by to bylo, něco je stejně v tomhle a tamhletem těle. Ale aby čtenář z toho nebyl těle, mluvme jen o hypotetickém těle. Taková to obyčejné, standardní, nefalšované tělo, Čo by například jednou za den spalo, a přitem by se mu něco hezkého zdálo. Normálně by taky jídlo, aby se mu lepe spalo. A aby jídlo, práci by mit melo. To tělo by se těšilo, protože by za normální mzdu dělal, nenín proto, aby úplně hlady nezemřelo. Aby to tělo se prostě lepení melo. [11] [12]
-bezpilotní letouny ve formaci 2012-07-24 (11:38) | Z domova
V případě, že jste ještě nevidělo video, tak se na ní Podívejte. Ukazuje roj malých quadrotorových bezpilotních letounů (Drone) létajících v mnoha formacích, dokonce i létají kolem překážek [13] [14]
-orwellovských duch olympijských her 2012-07-24 (11:19) | Z domova
Zatímco se sportovci z celého světa chystají na začátek olympijských her, které budou 27. července zahájena v Londýně, Místní obyvatele reptají kvuli dopravním zácpám, zpožděním ve veřejnou dopravu a masivní přítomnosti pořádkových sil. [15] [16]
-Demokratizace střední a východní Evropě po pádu železné opony. 2012-07-23 (20:51) | Z domova
Na Slovensku nám vytvořili legitimní zvolení zástupci lidu po roce 1989 kapitalismus s levnou pracovní silou, když dnes až 80% vyrobeného zboží na Slovensku se 400 tisíci produktivních dělníků Slovenska se draze prodává podnikateli v zahraničí občanům s tržní mzdou a to i dělníkům západní Evropy s tržní mzdou v jejich zemích a aby to nebylo ze strany čestných podnikajících podnikatelů na Slovensku, nebylo mělo, tak si někteří z nich před příchodem k nám vyžádali od našich zástupců lidu i daňové prázdniny a Ty kteří je nedostali is těmi kteří je dostali, tak někteří z nich z čestných podnikatelů jsou registrovaní v daňových rájích, například na Kypru, aby se vyhnuli daním na Slovensku a čestně si vytvořili zasloužený zisk se své namáhavé podnikatelské práce. [17] [18]
-Čo je to ta 2012-07-23 (09: 01) | Z domova
Solidaritu můžeme popsat například jako dobrovolnou akci odpovědných lidí a autentickým projevem respektu k lidskému životu. Nebo také výrazem lidského porozumění a pospolitosti, vzájemné soudržnosti a také odpovědnosti. Solidaritou se rozumí též určitá dobrovolná pomoc někomu, o kem si myslíme, že si naši pomoc zaslouží, zda potřebuje, protože se ocitl kvůli sledu určitěch nepředvídatelných událostí v tísni. A můžeme říci, že právě solidaritou prokazujeme čtení si ideálu humanismu. [ 19] [20]
-Mnoho zemí rychle ztrácí víru v kapitalismus 2012-07-23 (08: 56) | Z domova
Velké množství lidí po celém světě ztrácí od počátku velké recese víru v kapitalismus, uvádí v novém průzkumu Pew Research Center. Zatímco ve spojených státech, milujících volný trh, je propadat důvěry 3% za pět let, v ostatních zemích jako Mexiko, Španělsko, Itálie a Velká Británení roste rozčarováni mnohem rychlejším tempem. [21] [22]
-Očekávaný kolaps světové ekonomiky 2012-07-23 (00:01) | Z domova
Evropská i Světová ekonomika zkolabuje z důvodů, které uvedu v mém příspěvku pravdivě av Evropě či ve světě se to bude mydlit už v tomto desetiletí a nepomůže to ani těm Čo mají ani těm Čo nemají. Zdroje surovin pro vyspělé průmyslové země světa jsou vyčerpatelné a naše země ztratila v globalizačním procesu směřujícím k New World Order energetickou, ekonomickou, právní suverenitu a zemědělskou soběstačnost. Pro mladou a střední generaci v dalších dekádách desetiletí to bude mnohem horší než to máme dnes, takže právem se mobilizují- [23] [24]
-Konec Evropské kultury 2012-07-22 (01:24) | Z domova
Jedním z důsledků konzumního stylu života bohaté vrstvy či anti sociálních reforem u nízkopříjmových lidí je klesající porodnost. Díky tomu se dnešní mladá generace dožije vymizení evropské kultury a nástupu islámu v Evropě a je velmi pravděpodobné, že za 100 let tu nebude ani jeden bílý občan a to původní dnešní Evropy pokud obyvatelé Evropy nedokážou jít cestou, kterou si zvolili občané ISLANDU a to přepsat ústavu a volební zákon svých zemí. http://www.youtube.com/watch?v=T2ij_qtGy6Y&feature=related [25] [26]
-Opice se vyvinula z člověka-ne naopak! 2012-07-21 ( 17:53) | Z domova
Američan chce být jednička v nějaké speciální oblasti a sahá po pozemském úspěchu za cenu zakrněním ostatních rozměrů osobnosti. Slovan ho nepředčí v jednomyslnosti, ale má všestrannější duši a zbožnost, která ho citově stále spojuje s prapůvodem. Američané se spojili se silami země a jsou mocní, zato Slovan miluje nebe. Literatura science-fiction slouží jako Rorschacha test, který odhaluje podvědomí obou kultur. Pokud o mimozemšťanech nevíme vůbec nic, tak jací asi jsou? Když Američan zavře oči, vidí Marťanů – technicky po zuby vyzbrojenou rasu, která nás přišla zotročit a zabrat naši Zemi. Vidí samých degenerovaných mutantů, kterým se vyvinuli ultrašpecializované tělesné orgány zvýhodňující přežití a tvoří barbarskou společnost na troskách bývalé civilizace. Když Slovan zavře oči, vidí ušlechtilou lidskou praformu – zdá se mu, že civilizace na morální vyšším stupni vývoje někde bdí a čeká, až nám budou moci podat bratrskou ruku. [27] [28]