Roger Federer

LONDÝN – Švýcarský tenista Roger Federer vyhrál posedmé v kariéře Wimbledon a vyrovnal rekord Američana Petea Samprase i Brita Willieho Renshaw. Ve finále si jako nasazená trojka poradil s turnajovém čtyřkou domácím Britům Andym Murray za 204 minut 4:6, 7:5, 6:3, 6:4 a bude opět světovou jedničkou.

Díky zisku rekordního 17. grandslamového titulu vystřídá na postu lídra obhájce wimbledonského prvenství Srba Nováka Djokoviče.

Federer tak vyrovná rekordní zápis Samprase, který strávil na čele žebříčku ATP 286 týdnů. Švýcar byl naposledy na trůnu 6. června 2010, ve věku 30 let a 335 dní se stane druhou nejstarší jednotkou po Američanovi Andrem Agassi.

Federer získal na posvátné trávě All England Clubu první grandslamový trofej od ledna 2010, kdy triumfoval na Australian Open. Mnozí odborníci již nevěřili, že na akcích velké čtyřky přeruší vítěznou sérii Djokoviče a Španěla Rafaela Nadala, ale Federer se dokázal vrátit na tenisové výsluní. Z Wimbledonu si odnáší prémii 1,150 milionu liber a 2000 bodů do žebříčku ATP.

„Cítím se skvěle, když tu znovu stojím jako šampión. ožily ve mně známé pocity – jakoby nikdy ani nebyli pryč,“ řekl na slavnostním ceremoniálu Federer a doplnil: „V několika ostatních zápasech jsem předváděl tenis na mé nejlepší úrovni. Nemůžu být šťastnější.“

Místní šampion i ze sezón 2003 – 2007 a 2009 Federer se v historické statistice podle počtu trofejí v britské metropoli dotáhl na první příčku k Britovi Williamovi Renshaw a zmíněnému Samprase. Zároveň 9. července vyrovná Samprasově rekordních 286 týdnů na vrcholu renkingu, na kterém naposledy byl 6. června 2010.

„Nikdy jsem nepřestal věřit. Začal jsem hrát častěji a všechno to nakonec zafungovalo,“ řekl v této souvislosti Federer a na margo vyrovnání Samprase v počtu trofejí na adrese SW19 Church Road v britské metropoli dodal: „Je mým hrdinou, takže ty pocity jsou úžasné.“

Murray neuspěl ani ve čtvrtém grandslamovém finále, přičemž potřetí ztroskotal na Federerovi. Navzdory prohře dosáhl rodák ze skotského Dunblane svůj nejlepší wimbledonský výsledek. Stal se prvním britským wimbledonský finalistou od roku 1938, když hrál o titul Bunny Austin. Poslední domácí triumf na třetím akcí velké čtyřky je ještě o dva roky starší – Fred Perry zvedl nad hlavu cennou trofej v roce 1936.

Murray se slzami v očích konstatoval. „Jsem stále blíž. Chci pogratulovat Rogerovi. Kdosi se mě ptal, jestli toto je moje nejlepší šance – třicátník proti mně. On však věru na 30-letého není nejhorší. Zasloužil si titul.“

Murraye vyšel úvod zápasu, když hned v úvodním gamu prolomila podání soupeře a po potvrzení brejku se ujal vedení 2:0. Švýcar sice vyrovnal na 2:2, ale nadále dělal příliš mnoho nevynucených chyb zejména z bekhendu, což bylo vodou na mlýn Murrayho, který hrál koncentrovaně a více si pomáhal servisem. Za stavu 4:4 Skot podruhé Federera brejků a při vlastním podání zpečetil zisk vůbec prvního setu v grandslamovém finále.

V druhém dějství předváděl Murray agresivní tenis, nebál se chodit na sít av pátém i devátém gamu měli k dispozici dva brejkbaly. Federer si však podržel podání av koncovce slavil úspěch. Za stavu 5:6 při Murrayho servisu prohrával 30:0, ale pak získal čtyři fiftíny v řadě, poslední dvě výměny zakončil dvěma skvělými stopvolejmi. Ve třetím setu za stavu 1:1 a 40:0 z pohledu Federera zápas přerušili pro déšt a po 40 minutové přestávce se dohrávalo pod zataženou střechou.

S halovým podmínkami se dokázal lépe vyrovnat Federer. V „maratonském“ šestém téměř 20-minutovém gamu, ve kterém se Murray třikrát uklouzl, sebral Skotů podání a třetí set už s přehledem doservoval. Federer ve srovnání s úvodními dvěma dějství zrychlil hru a přidal na agresivitě, což byl klíč k úspěchu. Murray s přibývajícími minutami začal odcházet kondičně a ve čtvrtém setu už nedokázal zastavit rozjetého soupeře. Federer za stavu 2:2 po ukázkovém bekhendovem obhodení získal rozhodující brejk a zápas už dotáhl do úspěšného konce. Za stavu 5:4 proměnil při vlastním podání v pořadí druhý mečbyl. ‚

Roger Federer (3-Švýc.) – Andy Murray (4-V. Brit.) 4:6, 7:5, 6:3, 6:4