Dobrý den, jak chodec často procházím přes cestu i na červenou, zpřísnilo se něco v tomto zákoně i vůči nám chodcům? Zatím mě nikdo nepokutuje, to by Vás policistů muselo být desetkrát tolik, ale přece jen 🙂 (Albert)

objektivní odpovědnost je neřešit chodce, novela zákona řeší pouze držitelé motorových vozidel, ne chodce.

Jak budete řešit policistů, když nemohou být řešen podle přestupkového zákona? (Spišiak)

Právě naopkdyž. Podle novely zákona o přestupcích se od 1. března 2012 se i přestupky policistů řeší stejně jako jjiných občanů. Policisté také budou v ramci objektivní odpovědnosti za správný delikt řeąení stejně jako ostatní účastníci silničního provozu.

Dobry den, chci se zeptat jestli se budou uplatňovat tento zákon na řešení problem vzniklých před 1.7.2012? Ci budou moci na zaklade fotografie dodatečně odebrat řidičky průkaz, i když to auto řídil někdo jiný? Dakujem Hamisk (Hamisk)

Ne.

Pokud na odcizeném vozidle zloděj poruší předpisy, pokutu bude platit majitel? (Zvonimir Ricka)

Ne. V novele zákona bylo i na toto myšleno. Držitel vozidla může po přijetí rozkazu podat odpor, v němž uvede, že v době spáchání skutku mu bylo vozidlo nebo evidenční číslo vozidla odcizeny, Čo je třeba podložit např.. potvrzením o odcizení, vydaným policií.

Dosud policie nevěděla vymoci pokutu od zahraničních řidičů např. kamionů. Bude nový zákon v tomto směru rovnocenná, nebo bude nadále diskriminovat Slovensku řidičů. Jak bude policie zajišťovat plnění odpovědnosti za přestupek vůči zahraničním řidičům. Děkuji za kompletní odpověď. (marecek)

Momentálně není možné získat pokutu uloženou držiteli vozidla registrovaného v cizině, ale v současnosti se vedou jednání na mezinárodní úrovni pro zabezpečení této možnosti do budoucna.

Kdo určoval ceny pokut? Vždyt občan na Slovensku / myslím ty obyčejné lidi / sotva přežije a případná pokuta ho úplně zruinuje, i jeho rodinu. Nenavrhovali ty pokuty ti, Čo vydělávají více než 1000 Euro? Takovým je to jedno! My žijeme na Slovensku a ne v Rakousku … (Jozef Eichenbaum)

Pokuty budou ukládány jen tím držitelem vozidel, kteří poruší pravdila silničního provozu. Řidiči, resp. držitelé vozidel, kteří budou dodržovat pravdila, nebudou ani zazanamenaní technickými prostředky Policie. V případě, že držitel vozidla uhradí dvě třetiny uložené pokuty do 15 dnů od doručení rozkazu, považuje se za uhrazenou v plném rozsahu. Předpokládáme a také očekáváme, že taková výše pokut bude působit na všechny účastníky silničního provozu i jako generální prevence.

To znamená, že pokud umístí policie radar na nejaky úsek. (Napr.tunel Sitina) a já nebudu o tem vědět a během týdne přejdu přes úsek 15x zvýšenou rychlostí o 10km / h tak na konci měsíce mi nebude stačit výplata? A já se to dozvím s odstupem času bez možnosti napravit své chování v daném úseku ale s nehorázná sumouj na krku? (Martin)

Ano, notoričtí pachatelé pravidel silničního provozu budou postihováni při každém zjištění porušení těchto pravidel. Právě z tohoto důvodu předpokládáme zlepšení disciplinovanosti účastníků silničního provozu a snížení počtu dopravních nehod.

mohou mě jako majitele vozidla řešit i městští policisté pokud mě nafotí že parkuji na chodníku a trávě? (Jozef)

Momentálně porušení pravidel silničního provozu dokumentuje v rámci objektivní odpovědnosti pouze státní policie. Městští policisté mohou tato porušení nadále řešit formou subjektivní odpovědnosti, tj. musí zjistit konkrétního pachatel.

Chtěl bych se zeptat jestli tyto silniční zákony jsou opravdu o udržování silničního provozu nebo to je jen vytahování peněz už tak od daňových poplatníků at už zamyslí na sebou donekonečna to fungovat nebude a znovu přijde rok 1989!! !!!!!!! Slibujeme vaši otroci! (Jaroslav)

V zemích, kde je již zaveden institut objektivní odpovědnosti výrazným způsobem poklesla dopravní nehodovosti a především její následky, což bylo prvořadým hlediskem při zavádění v České republice.

Dobry den. Zaujimalo by mě že pokud překročit rychlost, dejme tomu o 20 km v obci a vezu ženu ktera kazdu chvilu bude rodit, jestli to policie zohlednit? Když pokuta přijde postou.Když ne, tak raději ani nenepisem cosi o tem myslim, nebot mně když umíral psik v autě poté Čo ho srazilo auto tak jsem překročil rychlost ani se raději nepřiznal kolik. Dakujem za odpoved. (Šabík Miroslav)

Ano, samozřejmě, takové důvody je třeba uvést v odporu vůči rozkazu o uložení sankce a tyto budou následně vyhodnocovány příslušnými orgány Policejního sboru.

Dobrý den pan ignat když, chtěl bych se vas zeptat jakým způsobem se bude doručovat pokuta, jestli to bude postou do vlastních rukou na adresu trvalého pobytu? Čo v případě když se na tomto místě nezdržuje, bude se to považovat že jsem si zasilku převzal? Tedy nebudu vědět že mě naměřili a také nebudu vědět že mi došla pokuta. Také se chci zeptat na situaci když např. byvam v bytě na sídlišti a stále mi vandalové poškozují moji schránku, jak mi poštárka doručí pokutu, když se na policii vrátí zasielka s tím, že adresa je neznamy? Takze zase nebudu vědět že jsem dostal pokutu, kterou bych chtěl samozřejmé v obou případech zaplatit. A ještě poslední otázka, muze byt majitelem vozidla osoba mladší než 10 let, která auto získala do daru? Kdo bude platit pokuty potom? Dakujem za vase odpovde. (roman)

Majitelem vozidla může být i osoba mladší 15 let, avšak v takových případech je třeba, aby byl jako držitel takového vozidla v evidencích zapsaná osoba starší 15 let. Ano, doručování písemností v rámci objektivní odpovědnosti bude prováděno v souladu se správným řádem, tedy v případě nepřevzetí zásilky na adrese trvalého pobytu fyzické osoby, se tato bude považována za doručenou třetím dnem od jejího uložení na poště.

Dobry den! v Levicích non stop jezdí auta na ulici MOCHOVSKA i 120 km / h! policie tam jde měřit rychlost tak na cca 3 minuty nebo vůbec! čeká se na tragédii? ulice se nachází už ve městě! ještě k tomu na sídlišti! jim se to darmo hlasi ignorují to! (Levican)

Protože otázka nesouvisí s objektivní odpovědností, doporučujeme obrátit se s problémem na Krajské ředitelství Policejního sboru v Nitře za účelem provedení příslušných opatření.

Čo když radar zachytit jako řidič někoho srazí az místa uprchne a clovek bude mrtvý. To budou majitele auta stíhat za usmrcení? (Jana)

Ne, v takových případech může být záznam využit v procesu pátrání po skutečném řidiči vozidla. V takovém případě se jedná o podezření ze spáchání trestného činu, což objektivní odpovědnost neřeší.

Dobrý den, pane plukovník, mám otázku kolik takových radarů bude na cestách, zveřejní policie úseky, kde budou? (Zdenek)

V první fázi realizace objektivní odpovědnosti budou policisté využívat ty technické prostředky, které má v současnosti k dispozici, k těmto se plánuje obstarat přibližně 150 dalších měřičů rychlosti. Stacionární měřiče rychlosti budou označeny příslušnou dopravní značkou, mobilní měřiče budou používat v místech, kde to vyžaduje aktuální nepříznivá dopravně-bezpečnostní situace a tyto označené nebudou.

Dobře, pokutu zaplatím, abych ušetřila několikátou desítek eur v rámci rodinného rozpočtu, když majitelem auta jsem já a řídil manžel nebo syn. a Čo v takovém případě, přestupek se zapíše automaticky do mé evidenční karty řidiče? Když však nechci mít záznam já, podám odpor, viníkem bude sice manžel, ale náš rozpočet to ochudí o 1/3 z výšky pokuty a ještě 3O eur za správní poplatky? a „získám“ tím jen pokutu vyšší, ale budu mít čistou evidenční kartu řidiče? (Víra Budzáková)

V objektivním odpovědnosti se nezkoumá, kdo řídil vozidlo, ale postihuje jen držitel vozidla, proto se na kartu řidiče nebude v takovém případě nic evidovat.

Dobrý den,prosím Vás jak dlouho bude trvat dokud policie Zaznamenejte přestupek a pak ho is platebním rozkazem a fotografií pošle majiteli auta? (Jozef)

Od tří dny do jednoho měsíce.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat má policista právo mi dát pokutu když vejdu do ulice kde je zákaz vjezdu když se zamnou jde sanitka (se spuštěnou sirénou), tedy nemám kam uhnout, v protisměru jede auto a tedy vejdu na začátek ulice ale s tím, že uhýbat před sanitkou přičemž sám vidí, že se uhýbat před ní? za jakých podmínek mohu odmítnout zaplatit pokutu na místě? Děkuji (Silvia)

V tomto případě se jedna o přestupek a okolnosti skutku posoudí na místě policista, který rozhodne, zda došlo ke spáchání přestupku nebo ne. Pokud si nejste vědoma přestupku, budete projednána správními orgány na dopravním inspekterátu, kde se můžete všemi zákonnými způsoby obhajovat.

Dobry den přeji, o kolik kilometrů mozem prekrocit rychlost v obci, aby mě ještě nezastavila hlídka? Kolik je to mimo obce / dálnici? Dakujem velmi pekne za odpoved. (Adriana Bartalosova)

Zákon nedovoluje žádné překročení rychlosti, zákon stanoví nejvyšší povolené rychlosti, žádné překročení není přípustné.

Dobrý den, budeme vědět, kde jsou umístěny stacionární radary? Za jaké přestupky, zda pokuty se bude muset opakovat zkouška na řidičské oprávnění? (Edita)

Jelikož se v rámci objektivní odpovědnosti nezjišťuje, kdo řídil motorové vozidlo a postihuje se pouze držitel vozidla, přezkoušení odborné způsobilosti nepřichází v úvahu.

Závan mi to urcite zneužitím systemu. Dopravní policista bude chtít prispet do statistiky pokut. Tak si podle nálady vyhlédne auto, pokuta přijde majiteli auta postou az o par dni, majitel si přestupku nebude samozřejmě vědem a na světě je průšvih. Špatně ale, že opravdu špatně. Kdo mi dokáže porušení zákona? Ten policista, který je zkorumpovaný? Uplne, ze špatně .. (Irena)

Porušení pravidel silničního provozu bude zaznamenávány technickými prostředky nezávisle na subjektivní vůli policistu. Rozkaz musí být vydán pouze na základě fotodokumentace (příp. video) porušení pravidel silničního provozu, který bude držiteli zaslán spolu s rozkazem, příp. bude vyrozuměn, jakým způsobem se může s důkazem seznámit.

Souhlasím s novinkou tzv.. objektivní odpovědnost, je však ale možné dát policistům příkaz, at neměří rychlost na místech, kde nehrozí žádné nebezpečí a riziko, ale tam kde to reálně hrozí. Tedy ne 50m před koncem nebo začátkem obce, na obchvatů … (Igor)

Technické prostředky používané v rámci institutu objektivní odpovědnosti budou nasazovány právě v nehodových místech, resp. úsecích nebo na jjiných rizikových místech, kde často dochází k dopravním nehodám s následkem na životě nebo zdraví.

chci se zeptat jak to bude když nebude vidět SPZ a naop když, když bude vidět, že řidič evidentně není majitel auta? (Dobrý den,)

Pokud bude evidenční číslo nečitelné na fotodumentácii, bude věc odložena, ale v případě pokud se při běžné kontrole zjistí, že řidič jezdí s nečitelným evidenčním číslem, bude mu za toto porušení pravidel silničního provozu uložena pokuta. Při vydání rozkazu při aplikaci institutu objektivní odpovědnosti se nezkoumá, zda je možné opoznat řidiče vozidla, ale prvotně se sankcionuje za správní delikt držitel vozidla. Opoznanie řidiče na fotografii je důležité pro držitele vozidla při podání odporu z důvodu uvedení skutečného řidiče vozidla v době spáchání skutku.

prosím vás velmi pěkně Čo když bude auto poslance řídit jeho syn? Bude se to týkat i poslance? (jutach)

ano, pokud poslanec je držitelem vozidla, bude mu zaslán rozkaz o uložení sankce stejný jako jjjjjjiným občanům.

Zdrvaim pan plukovník, chci se zeptat jestli se bude moci vuci Rozhodnutí (pokutě) odvolat, resp. zda se bude brát ohled na povahu a okolnosti spáchaného přestupku podle § 12/1 z. SNR 372/90zb., Protože nařízení mě nižší právní sílu jako citovný zákon …dakujem za odpoved a přeji hodně zdaru. (Ludovit)

Proti rozkazu při využití institutu objektivní odpovědnosti je možné podat opěr, ve kterém držitel vozidla může uvést údaje o řidiči vozidla, proti kterému bude vedeno řízení o přestupku, ve kterém bude moci uvést všechny okolnosti případu. V řízení o přestupku se uplatňuje § 12 zákona o přestupcích.

Dobry den přeji! I pokuty budou vyšší? Například za rychlou jízdu … Dakujem! Tibor Horgás (tibor horgás)

Pokuty stanovil zákonodárce v taxativním výši přímo v zákoně; tuto pokutu nemůže policista měnit.

Dobrý den, po zavedení objektivní odpovědnosti bude za přestupek pokutován majitel vozidla. Čo když bude přestupek natolik závažný, že by řidiči byl odebrán řidičský průkaz, ale majitel vozidla není držitelem řidičského oprávnění? Nebude tato novela jistou nepřímou ochranou silničních pirátů, kteří si jen zaplatí pokuty a nebudou dále nijak omezení? Děkuji (Jakub)

Zavedením objektivní odpovědnosti se dosavadní zjišťování porušení pravidel silničního provozu přímým výkonem služby nezmění; arogantní řidiči budou nadále postihováni ve smyslu zákona.

Dobrý den. OSVČ má vozidla ve firmě na jméno podnikatele a těmito vozidly jezdí zaměstnanci. Jak se bude dokazovat, kdo způsobil případný přestupek? (Iveta)

V rámci objektivní odpovědnosti bude rozkaz zaslán společnosti, která je v příslušných evidencích uvedena jako držitel * Vozidla. Pokud takto uložena sankce bude uhrazena společností, není třeba zjišťovat skutečného řidiče. Pokud však společnost sankci nechce zaplatit, může podat odpor, v němž uvede na základě vlastních interních evidencí osobní údaje skutečného řidiče.

Dobry den,kdy očekávají, že se zákon reálně uvede do praxe, to znamená, kdy se reálně rozmístí zařízení na evidenci pachatel?Dopředu dakujem za odpoved. (martin ivan)

Uvedené záleží na rychlosti pořízení všech potřebných částí technického řešení objektivní zodpovednsoti. V jjiných zemích to bylo přibližně 2 až 3 roky.

Pekny Dobrý den přeji, zajímalo by mě, jestli se v dohledné době neplánuje akce zaměřena na BUS pruhy, zda v nich nejezdí neoprávněně řidiči osobních aut, nebo zda porušují zákazy zastavení a stání, jako například v BUS pruhu na Šancová ulici. Dakujem za odpoved. (Michal)

Váš poznatek bude použit při plánování služby v budoucím období.

Dobrý den,chtěl bych se zeptat, jak postupovat, že jde policista zastavit řidiče protože si myslí, že neměl pás (nebo v některých případech jiná výmluva), někdy samozřejmě opodstatněný případ (bohužel velmi málo). To, že řidič „nemá“ pás vidi přes celou křižovatku, následně se otočí bez zapnutěch světelných a zvukových výstražných zařízení, při tem telefonuje a nakonec přijde se zvýšit hlas neupravený a bez čepice.Jak postupovat když policisté porušují předpisy? Bohužel je to stále častěji a je mi líto těch, kteří jsou v tem nevinně.Děkuji za odpověďPeter (Peter)

Pokud máte podezření, že policisté porušují předpisy můžete podat na jejich řízení stížnost na příslušném Krajském ředitelství Policejního sboru.

Dobrý den,a Čo se stane pokud majitel vozidla označí řidiče a ten se k přestupku přizná? (zuzana k.)

Řidič bude uznán vinným z přestupku proti bezpečnsoti a plynulosti silničního provozu a bude mu uložena sankce ve smyslu zákona o přestupcích a řízení o správním deliktu držitele vozidla bude zastaveno.

Dobrý den. Všichni policisté máte plné usta Plynulost a Bezpečnost silničního premávky.A Čo tak výtluky, krajnice bez čar, slabě označené prechoy a pod.To se nepočítá do BEZPEČNOSTI? Podle Vás se za bezpečnost pokládá jen přikázaný počet pokut? Když jste si vzali vzor z Francie a Německa, proč jste nevzali i 0,5 promile? Ale toto je policajtný stát. Pravdu měl ten pán přede mnou že musí přijít znovu r.1989. (Jozef.)

Policie sleduje i stavebně – technický stav pozemních komunikací av případě zjištění nedostatků, které mohou být zdrojem kolizních situací na tyto upozorňuje příslušných správců komunikace za účelem odstranění nežádoucího stavu. Poměr počtu dopravních nehod způsobených pod vlivem alkoholu k celkovému počtu dopravních nehod je velmi vysoký, následky na životech a zdraví jsou při nehodách způsobených pod vlivem alkoholu obecně závažnější a proto jsme nepřistoupili ani v budoucnu nechystáme přistoupit k tolerování určité hladiny alkoholu u řidiče v silničním provozu.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.