Vánoční nakupování na internetu je v plném proudu. Nejvíce letí užitečné dárky – notebooky, tablety, bílé zboží, zimní pneumatiky, ale i knihy. Potvrzují to výsledky prvních týdnů vánoční nákupní sezóny v e-hypermarketu InterStore.sk a výsledky prezeranosti cenového porovnávače Pricemania.sk. Výsledky kopírují průzkum Deloitte, podle kterého se budou Slováci letos orientovat zejména na praktické dárky a budou hledat nejvýhodnější cenu, což je právě doména e-shopů.

CO prohlížet SLOVÁCI ONLINE

Srovnání cen se v předvánočním období zvýšilo a opět se zaměřilo především na techniku. Slováci dárky intenzivněji prohlížejí již od začátku listopadu a nejvíce z nich se zdržuje zejména v kategorii mobilní telefony, jejíž kraluje stylový Samsung Galaxy SIII. Ani další z najprezeranejších kategorií na Pricemania.sk nepřekvapí – následují notebooky, tablety a LED televizory. Je zřejmé, že hitem Vánoc budou, stejně jako loni kávovary, jejichž prezeranost se ve srovnání s minulým měsícem zvýšila téměř o 70%.

Čo kupují SLOVÁCI POD STROMEČEK ONLINE

Hitem letošní vánoční sezóny jsou opět LED televizory. Vůbec nejprodávanějším modelem je Samsung UE46ES6300. Dobře jim však sekundují i ​​klasické oblíbené komodity kupované přes internet – malé domácí spotřebiče (pekárny chleba, vysavače, kuchyňské roboty, kuchyňská váha). Dlouhodobým bestsellerem je bílá technika – nejvíce se prodávají myčky nádobí, malé mrazničky a chladničky, pračky – parfémy a drobné IT produkty (k zákazníkům odcházejí stovky externích disků, USB klíčů, čistěch DVD nosičů). Před Vánocemi, podobně jako minulý rok, výrazně stoupá prodej hraček. Vedle tradiční stavebnici LEGO, pod stromečkem si ale děti najdou i sportovní hry na X-BOX, dětské domečky, mluvících pejsky, mini traktory a šlapací autíčka. Překvapením je stále velký zájem o satelity a karty do satelitních přijímačů, které se přes dávnější digitalizaci drží v desítce nejprodávanějších produktů.

Vánoční propadáky

Naop když, ve srovnání s uplynulým rokem jsou na ústupu například DVD rekordéry a holicí strojky. Specifickými jsou notebooky. Po doprodeji posledních kusů s Windows 7 v říjnu (a rekordních číslech) je v listopadu vidět propad prodeje.

ONLINE DÁRKY LEVNĚJŠÍ, ale častěji

Je vidět, že Slováci nakupují v porovnání s prošlou předvánoční sezónou střídmější a orientují se více prakticky. Zatímco počet nakupujících výrazně roste, hodnota průměrné objednávky klesá. V listopadu 2011 to bylo 180 EUR, v listopadu 2012 je to už jen 110 EUR.

kuriozity
Hitem předvánočního období jsou alkohol testery a také výměnných náhubků na ně. Darmo, sváteční období je doprovázeno i zvýšenou větší konzumací alkoholu. Najšokujúcejším comeback jsou šicí stroje, které zažívají renesanci.

„Online Shopper letos upřednostňují praktické a menší dárky. Vedle vánoční klasice – malých spotřebičích, parfémech se prodává hodně hraček, USB klíčů, ale také satelitů. Renesanci po krátké krizi zaznamenávají LED televize, velkým překvapením je prodej šicích strojů, „říká Alexander Gramblička, generální ředitel nejširšího Slovensku e-shopu InterStore.sk.

JISTOTA VÁNOČNÍCH DÁRKŮ? V listopadu

Všichni ti, kteří si brousí zuby na cenově výhodnější dárky z internetu, by si neměli nechat své nákupy na poslední chvíli. Právě prosinec je totiž nejkritičtější z hlediska dodacích termínů i dostupnosti zboží, tradičně déle trvá doručení poště, či kurýrní službě. Proto byste měli své objednávky udělat Čo nejdříve, jinak se vám může stát, že vybraný dárek nedostanete koupit, případně vám nezbude nic jiného než tlačit se v davech v některém z obchodů.

Z několikaletěch statistik www.pricemania.sk [1] vychází fakt, že poslední termín, kdy bychem obecně měli uskutečnit objednávku, je 15.12. 2012. Některé e-shopy s osobním odběrem však tento termín vědí přiblížit blíže k Vánocům.

„Vánoce se podle našich statistik letos začali mnohem dříve“, tvrdí Michal Král CEO portálu Pricemania.sk. „Zvýšenou aktivitu Slováků jsme zaznamenali už začátkem listopadu.“

„Letos to vypadá, že vánoční nákupy na internetu začaly dříve než uplynulou sezónu – už v říjnu jsme zaznamenali silný nápor a v listopadu kulminuje. Doporučujeme najít si své dárky ještě v tomto období, prosinec může být kritický a může se vám stát, že si budete vybírat už jen z toho, Čo zbylo na skladech, „říká A. Gramblička z InterStore.sk.

VÁNOČNÍ NEJ NA INTERNETU

– Nejprohlíženější zboží – Samsung Galaxy S III

– Nejprohlíženější kategorie – mobilní telefony

– nejprohlíženější hračky – RC autíčka

– nejprodávanější zboží LED TV Samsung UE46ES6300

– nejprodávanější kategorie drobné IT produkty (USB klíče, externí disky, čisté DVD nosiče)

– nejdražší prodané zboží systém domácí zábavy od Bose za

– najklikanejší zboží pneumatiky

References

  1. ^ www.pricemania. cz (www.pricemania.sk)

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.