„Letos to vypadá, že vánoční nákupy na internetu začaly dříve než uplynulou sezónu – už v říjnu jsme zaznamenali silný nápor av listopadu kulminuje. Doporučujeme najít si své dárky ještě v tomto období, prosinec může být kritický a může se vám stát, že si budete vybírat už jen z toho, Čo zbylo na skladech, „ říká Tomáš Prutzer ze společnosti InterStore.

1. Nakupování přes internet šetří čas
Nemusíte se za nákupum přesouvat, čekat v řadách. Z pohodlí svého domova si vyberete to, Čo se vám líbí. To je pravda, ale na druhé straně je třeba zmínit i základní nevýhodu internetového nakupování. Chybí možnost fyzicky si zboží „osahat“. To může být problém hlavně při konfekci. Proto se již obchodníci stále častěji stěžují na internetových kupujících, kteří naběhnou do obchodu zboží ošacovat, vyzkoušet a vyzpovídat prodavače a nakonec si ho levnější objednají přes web. Internetové obchody chtějí být o krok vpřed, proto nabízejí často nadstandardní délku záruky a reklamaci dokáží vyřídit výměnou zboží kus za kus.

2. Všichni si přijdou na své
Přesto, že na internetu najdeme v nabídce obchodů řádově i statisíce artiklů, při koupi dárků jaksi ztrácíme fantazii. Žebříček najkupovanejšieho zboží se sice rok od roku mění, ale technika pro domácnost si své místo stále drží. Jde hlavně o fotoaparáty, LED TV, kuchyňské roboty , vysavače, kávovary či různé meteostanice. Do popředí se tak jistě dostávají tablety a čtečky elektronických knih. Z jiné kategorie si vybíráme hlavně parfémy, hračky a zboží pro různé koníčky a sport. Popularitou se těší i vstupenky na kulturní akce.

3. Nižší ceny
Jde o hlavní důvod proč nakupovat na internetu. Internetové obchody se předhánějí v nabídce nižších cen, různých předvánočních akcí a slev. Navíc ceny konkrétního zboží se dají snadno porovnat pomocí porovnávačů cen. Portál pro srovnávání cen sice nabídne žebříček nejlevnějších, ale nezapočítává poštovné a balné. Nezapomeňte si k ceně zboží připočítat cenu doručení, která se mění v závislosti na tem zda jde služby pošty, nebo kurýra. Za nevýhodou nákupu ze zemí mimo EU se dá považovat i prodražení kvůli clu a dani. Zboží na zdanění je dražší než 22 eur, clo platíte nad 150 eur. Přesný rozpis poplatků nabízí Celní sazebník [1] . Asijští obchodníci se chlubí, že mají poštovné grátis. Pravda je taková, že doprava je již promítnuta v ceně a na zásilku napíší menší hodnotu, aby zákazník neplatil clo, či daň. Tento postup však legální není. Průměrně nechá Slovák za zboží z e-shopu okolo 150 – 180 eur, v sousedním Česku je to o čtvrtinu více.


4. Otevřené non-stop

Pokud jste časově zaneprázdněni a nevyhovují vám otevírací hodiny kamenných obchodů, v eshopech můžete nakupovat kdykoliv se rozhodnete. Nezapomínejte vš když, že po nákupu na internetu se zbožím neodchází. Pokud chcete mít zboží na čas, musíte počítat s dodací lhůtou. Ta může být při koupi ze Slovenska do 24 hodin, ale i do dvou týdnů. Levné zboží z Čínských on line obchodů putuje do Evropy lodí, trvá mu to i více než měsíc. Až 21% zákazníků internetových obchodů si nákupy nechává na poslední chvíli. Pokud má být vánoční dárek přes internet, udělejte objednávku Čo nejdříve. Kolem 16. – 19. prosince je poslední šibeniční termín, kdy berou ještě objednávky na vánoční zboží Slovensku eshopy.

5. Možnosti doručení
Ideální je, když zboží přijde za vámi přímo domů. Jsou ale eshopy, které pošlou kurýra na vaši trvalou adresu a nemáte možnost zboží probrat například během dne, když jste v práci. Během předvánočního shonu je výhodnější vyzvednout si zboží osobně, ale záleží především na možnostech jak se dostat do výdejního místa konkrétního eshopu.

6. Nadštadardná záruka
Při nákupu přes internet můžete zboží vrátit do sedmi dnů bez udání důvodu. Je to nadstandardní prá ve, kdy vám prodejce musí vrátit celou částku za zboží. Poštovné hradíte na vlastní náklady. Výjimku tvoří knihy, DVD, CD a služby či zboží podléhající zkáze. Standardní záruční doba je jako v kamenném obchodě, tedy 24 měsíců. V mnoha eshopech však i měnového institutu zákonnou dobu prodlužují.

6. Platba
Možnosti jsou různé. V hotovosti na dobírku, bankovním převodem, kartou. Dnes je již běžné, že za zboží koupené na internetu můžete zaplatit i na splátky. Slováci se však stále bojí nakupovat na internetu. Až 72% uživatelů považuje nákup na internetu za ne zrovna nejbezpečnější, více než polovina se bojí finančních podvodů a neseriózního obchodníka. Pravdou je, že právě během vánočních nákupů se o rozšíření vlastního rodinného rozpočtu pokusí i podvodníci.


Pokud jste se rozhodli, že je pro vás internetový nákup atraktivní a chystáte se prostřednictví eshopů něco koupit, zde je 6 tipů, jak před svátky nepřijít o vánoční pohodu a našetřené peníze. Rady pro bezpečnější online nákup sestavili výzkumníci z antivirové společnosti ESET.

1. Zabezpečte svůj počítač
Nakupujte výhradně z počítače, který má aktualizovaný operační systém a internetový prohlížeč. Totéž platí o antivirové ochraně. Aktualizovaný software je lépe chráněn před nejnovějšími hrozbami.

2. Nakupujte u ověřených prodejců
Na výběr dárků využívejte ověřené online obchody. Obzvlášt takové, které si na slovenském internetu vybudovali jistou reputaci nebo se kterými už má někdo z vašeho okruhu pozitivní zkušenost. Pokud vám na e-shopu něco nesedí, zkuste si jeho název zadat do vyhledávače spolu se slovem „podvod“. Internet vám pomůže najít případné stížnosti nespokojených zákazníků na daný online obchod.

3. Trvejte na šifrované komunikaci
Při objednávání si všímejte, zda webstránka používá k odesílání dat šifrovanou komunikaci. Internetová adresa se v takovém případě začíná řetězcem https:// namísto http://, což znamená, že výměna informací mezi vaším počítačem a serverem online obchodu je šifrovaná. Pokud objednávku odesíláte z nezabezpečené sítě, útočník bude moci odchytit všechny údaje, které do online obchodu odesíláte. V případě, že nakupujete přes wi-fi sít, používejte pouze zabezpečené a důvěryhodné připojení. Chráněné má při názvu wi-fi připojení symbol visacího zámku.

4. Ignorujte příliš zvědavé formuláře
Některé typy škodlivého kódu dokáží do objednávkových formulářů internetových obchodů přidávat další políčka s otázkami. Zbystřete, pokud od vás bude objednávka žádat vyplnění citlivých údajů jako například rodné číslo. Takovou transakci ihned ukončete a na počítači spusťte antivirové skenování.

5. Za vyplněný dotazník nový iPad nedostanete
Dejte si pozor na online dotazníky, které vám po zodpovězení jednoduché otázky nabízejí zisk podezřele drahé dárkové poukázky nebo zařazení do soutěže o aktuální technickou novinku kde každý třetí soutěžící vyhrává. Takové dotazníky se specializují na získávání osobních údajů, které jsou později používány k rozesílání nevyžádané pošty nebo krádež vaší digitální identity.

6. V bance si nastavte SMS notifikace
Po nákupuch si nezapomeňte zkontrolovat stav účtu a převody, které na něm byly provedeny. Pokud najdete podezřelé a pro vás neznámé transakce, ihned kontaktujte svou banku. Ideální však je nastavit si v bance e-mailové nebo SMS notifikace, které vás v reálném čase upozorní na každý pohyb na vašem účtu.

References

  1. ^ Celní sazebník (www.colnasprava.sk)

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.