shnilé ovoce, zelenina či maso v přepravkách a na korbě míří do sítí i restaurací.

agentuře zprávu jsme nahradili autorským textem

BRATISLAVA. Z Polska se na slovenský trh valí nekvalitní potraviny. Potvrdili to první společné kontroly potravinových inspektorů a policistů, které učinily koncem června a začátkem července.

Jen každý třetí polský kamion, který zkontrolovali, splňoval všechna kritéria. Našli plesnivé ovoce či zeleninu, ale i mase. „Potraviny byly volně uloženy na korbách, které byly od oleje, od stavebního materiálu,“ řekl ministr zemědělství Ľubomír Jahnátek.

Dodávky směřovaly do řetězců, restaurací či na ambulantní prodej v obcích. Problémy se nenašli jen v dodávkách z Polska, ale iu Slovenská dopravců. Z nich dopadla špatně čtvrtina.

Zkažené prý neberou

Řetězce shodně tvrdí, že nekvalitní potraviny nekupují. Tesco tvrdí, že dopraví zboží do centrálního skladu, kde se zkontroluje. Potom si ho řetězec převáží vlastní dopravou av obchodech ho opět prověří. Podobně to prý řeší i další oslovené řetězce.

„To si dnes nikdo nedovolí,“ řekl o případném dovozu nekvalitních potravin z Polska do restaurací na Slovensku Jozef Bendžala, ředitel hotelu Patria.

V obci Blatnica bude chybět polský prodavač masa, inspektoři ho totiž na základě kontroly vykázaly. „Naši lidé ho nesmírně chválili, chodili jen k němu nakupovat,“ říká starostka obce Ivica Súkeníková.

info

Kontroly

Čo přinesly

 • Kontroloři prohledávali

  kamiony během tří dnů:

  21. a 27. června a 5. července,

  čili na sv. Cyrila a Metoděje,

  zkontrolovali 507 dodávek,

 • z nich bylo 195 z Polska,
 • v 67% případů byl problém, zejména špatná hygiena přepravy, nesprávná teplota či označnenie výrobku,
 • inspektoři vyhledání i 178 Slovenská dopravců, pochybení byly v 23% případů.
 • dodávky z Česka, Rakouska či Maďarska byly méně problematické, ale bylo jich také méně zkontrolovaných.

Do kvality mluvit nemůže. Má pouze povinnost nahlásit veterinářem, že do obce někdo přijde prodávat potraviny z kamionu, jak se to i stalo.

Zkusili to i třikrát

Problém s polskými potravinami chce Jahnátek řešit přísnějšími kontrolami. Kontroloři si vyžádali dva miliony eur navíc na nákup techniky a proplácení přesčasů.

Do budoucna jim má pomoci změna v zákoně. Ta umožní, aby zkažené potraviny mohli kontroloři místě znehodnotit, například polít technickou barvou.

Dnes polských dopravců jen vykazují za hranice a dají jim pokutu několik desítek eur. Snaží se však vrátit jinou cestou. Jednoho polského dopravce otočili na hranicích až třikrát.

Takovou zákonnou změnu si umí těžko představit Jahnátka předchůdce Zsolt Simon (MostHíd). Byl by totiž problém likvidovat potraviny, dokud nejsou známy laboratorní výsledky podezřelých pokrmů.

Dopravci navíc zpravidla nebývají i majiteli potravin, říká Simon. Jahnátkove kontroly však chválí.

autor: ŠVPS SR

VIDEO

Takto se polské maso dováží na Slovensko

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.