Až 44 procent z celkového množství potravin dovážených z Polska vykázalo při kontrole způsobu přepravy nedostatky.

Ilustrační foto

Autor: Shutterstock

Vyplývá to z výsledků kontrolní akce, kterou uskutečnilo ministerstvo zemědělství ve spolupráci s ministerstvem vnitra. Ovoce a zelenina tvořily jednu třetinu z celkového kontrolovaného počtu polských dodávek, přičemž až v 90 procentech těchto případů zaznamenali kontroloři nedostatky. Nejvíce nevyhovujících dodávek kontroloři zachytili během Svátku sv. Cyrila a sv. Metoděje.

„Kontroly prokázaly benevolentnost české legislativy,“ konstatoval ve středu šéf resortu zemědělství Ľubomír Jahnátek. „Pokud bude přepravované zboží vykazovat závažné známky poškození, jako plíseň a smrad, chceme, aby mohl být na místě znehodnocen,“ řekl Jahnátek. Legislativa zatím umožňuje zaslat nekvalitní produkty na likvidaci do žilinské kafilérie. Podle Jahnátka však existuje riziko, že tam problémový zboží nedorazí.

Do kontrolní akce bylo zapojeno 57 místních veterinárních zpráv, které sestavili 105 hlídek. Kontrolou prošlo 507 zásilek, což představuje téměř 27 tisíc tun potravin. Téměř čtvrtina z nich nedosahovala požadovanou kvalitu. Ze Slovenska pocházelo 178 zachycených dodávek, z nichž téměř více než 16% vykazovalo nedostatky.

Nejhorší dopadly zmíněné kontroly vozidel přicházejících z Polska. Z 52 Maďarských zásilek nedosahovala potřebnou kvalitu téměř jedna pětina. Z Česka a Rakouska kontroloři zachytily po jedné nevyhovující dodávce. Dodávky z ostatních zemí jižní a západní Evropy byly vyhovující ve všech případech.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.