Podnikání. Ztráty pro naše firmy jsou statisícové.

Občanská válka v Sýrii dramaticky zasáhla i do byznysu Slovenská firem s krajinou Blízkého výhodu.

„Od začátku války jsme naše vývozy pozastavili. Neozýval se nám obchodní partner, protože mu bombardovali dům, „vysvětluje manažerka zahraničního obchodu SEZ Krompachy Lucia Očvarová. Elektrotechnická firma, která do Sýrie exportuje od roku 2006, se rozhodla neriskovat. Poslední objednávku vybavila po sedmi měsících, kdy se její zákazník opět ozval. Další aktivity stopla. Obává se poškození zboží a nesplacení faktur. „Žádná přepravní společnost by nám tam zboží nedodala,“ doplňuje Očvarová další důvod přerušení byznysu.

Škrty jejich zabolí
Firmy musí přehodnocovat své plány. „Se Sýrií jsme měli sjednanou dlouhodobou spolupráci. Každý měsíc jsme měli vyvézt jeden kamion se zbožím v hodnotě 60 tisíc eur, „stěžuje si vedoucí společnosti, která do problémové země vyváží hnojiva. Jelikož obchodování před dvěma lety pozastavil, přišel o téměř jeden a půl milionu eur. Stihl si však vybavit všechny potřebné povolení, proto mu na obnovení exportu záleží.

Podobný scénář zastihl i prodejce ojetěch vozů, který si nepřeje být jmenován. „Vývoz do Sýrie u nás tvořil 10 procent obratu. Po zahájení občanské války se nám ze země nikdo neozval, „říká s tím, že celkové ztráty jsou až 20-procentní. Obchody totiž omezily i další arabské země, které se bojí budoucího vývoje a klesající poptávky. Problém by mohl vzniknout i při skladování aut a jejich ochraně.

Zvedli varovný prst
„Za současné situace není možné garantovat standardní průběh obchodní výměny ani hospodářské spolupráce,“ upozornila mluvčí Exportně-importní banky Silvia Turin. Eximbanka uskutečnila poslední aktivity v oblasti před třemi lety, kdy se zaručila za slovenského exportéra. „Od začátku jsme realizovali pouze minoritní podpory exportu na území Sýrie. Z komoditního hlediska šlo zejména o podporu strojírenského průmyslu, „říká Turin. Po vypuknutí občanské války banka svou činnost utlumila, jelikož představuje zvýšené riziko. „Evropská unie uplatňuje vůči Sýrii rozsáhlé sankce, jejichž dodržování je pro všechny právnické subjekty SR závazné,“ dodává s tím, že sankce se týkají několika oblastí, například zbraní, ropy, bankovnictví či zmrazení finančních aktiv určených subjektů.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.