Odborný tím OSN, kteří dohlíží na dodržování sankcí vůči Severní Koreje, vyšetřuje pravdivost informací, podle nichž se z KLDR přes zbrojnímu embargu údajně podařilo úspěšně doručit zbraně z Pchjongjangu do Sýrie a Myanmaru. 55842190

Informovala o tem dnes agentura Reuters s odvoláním na utajovaný dokument, který vyšetřovatelé připravili pro Radu bezpečnosti OSN.

„KLDR pokračuje v aktivním porušování ustanovení rezolucí (o sankcích) OSN,“ píše se ve zprávě, o níž bude RB OSN jednat začátkem příštího týdne.

„Členské státy OSN nenahlásily žádné porušení týkající se přepravy jaderného nebo balistického materiálu. Zaznamenali však jiné porušení rezolucí, ke kterým došlo nezákonným prodejem zbraní a příslušenství, jakož i luxusního zboží, „uvádí dále zpráva vyšetřovatelů OSN.

Jak podotkla agentura Reuters, v minulosti zabránila Čína, která disponuje v RB OSN právo veta, aby Výbor pro sankce zveřejnil podobnou zprávu. Čína se v dokumentu údajně vzpomíná jako tranzitní země pro severokorejské dodávky zbraní.

Sankce jsou podle dokumentu účinné, protože zpomalili obchodování KLDR se zakázaným zbožím, přičemž ho však úplně nedokázali zastavit.

Zpráva nedokázala jednoznačně vyloučit, že KLDR již dále nespolupracuje s Íránem, Sýrií a dalšími zeměmi v oblasti vývoje raket dlouhého doletu.

Kontextové odkazy ETARGET

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.