Od začátku roku po konec září provedla finanční zpráva 9 326 kontrol dodržování zákona o elektronických registračních pokladnách (ERP).

Zjištění o porušení zákona se týkalo 54% kontrol. Uvedl to na úterní tiskové konferenci prezident finanční správy František Imrecze.

Závažné porušení zákona tvořily 15% všech kontrol

Celková částka uložených pokut přitem dosáhla 302 657 eur. Nejvíce kontrol se podle Imreczeho uskutečnilo v Bratislavském a Zlínském kraji. V Bratislavském kraji se podle něj uložil i největší objem pokut. „Cílem není udělování pokut. Doufáme, že počtem kontrol a nálezy podnítil subjekty k dodržování zákona. Udělený počet pokut je bude také motivovat,“ řekl Imrecze.

Prezident finanční správy také dodal, že se kontrolorem podařilo poprvé v historii znemožnit výkon činnosti ve dvou provozech, kde se zajistili registrační pokladny a zboží. Generální ředitel sekce daňové a celní Daniel Čech uzavření provozoven upřesnil. „Jedna z provozů byla sít prodejen s oblečením. Provedli jsme v 41 provozech sítě kontroly, z čehož v 23 jsme našli porušení zákona. V jedné z nich jsme našli pokladnu, která měla být vyřazena, ale nadále se používala. Takový čin může být posuzován za krácení daně, „řekl Čech.

Podněty podle Čecha prověřují i ​​na základě podnětů, které občané finanční zprávě může zaslat e-mailem. „Při kontrole jsme v Bratislavě našli restaurační zařízení, kde nevěděli prokázat pořízení zboží. Byly tam dvě nelegální registrační pokladny, nelegální alkohol a nelegální tabák. V této chvíli je případ v rukou policie,“ uvedl na tiskové konferenci Čech.

Jak dále informoval generální ředitel sekce daňové a celní, mezi závažné porušení zákona o ERP patří nevydání a nezaevidování pokladního bločku a manipulování s fiskálním modulem. Subjekt, který se dopustí porušení zákona, se stává pro finanční správu sledovaným a zůstává navštěvovaným, až do momentu odstranění problému. Při trvalé porušení zákona už jde o trestní odpovědnost, nenín o možnou pokutu. „Subjekt, který takto prodává a neeviduje bločky ve svém účetnictví, se tak dopouští prokazatelného daňového úniku,“ doplnil Čech. Dosud bylo podle Čecha téměř nemožné zavřít nějakou provoz. Na základě novely zákona, která by měla platit od 1. ledna, dostane finanční zpráva větší kompetence.

„Od spuštění bločkovej loterie [1] nám dramaticky narostl počet podnětů. Od března do začátku září dostala finanční zpráva jen 300 podnětů. Od spuštění loterie do dnešního dne jsme obdrželi 2 180 podnětů na porušování zákona o ERP, „uvedl šéf finanční správy Imrecze. Podněty jsou podle něj prověřovány průběžně, přičemž prověřených je zhruba 60% podnětů.

Zdroj: SITA, Podnikam.SK

References

  1. ^ bločkovej loterie (www.podnikam.webnoviny.sk)

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.