Úřady zajištění zákazu prodeje českého alkoholu tak nešikovně, že se daňovým poplatníkům může výrazně prodražit. Stačí, pokud se do věci opřou právníci postižených firem.

Rozhodnutí Slovenska o zákazu dovozu lihovin s více než dvaceti procenty etanolu z České republiky bylo podle ojedinělého názoru šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu Pavla Konštiak unáhlené a učiněná v panice. Je to tkdyž.

Jedna věc je, že lobbing Asociace zaměstnavatelských svazů a sdružení byl úspěšný a podařilo se jí dosáhnout odstranění části konkurence v době, kdy se už obchody připravují na vánoční a silvestrovskou žeň. Jiná, jakým způsobem stát zákaz vydal.

Takzvané opatření, takzvané pokyny

Takzvané opatření vydal Úřad veřejného zdravotnictví. Jde o dočasný zákaz „uvádět do oběhu, prodávat a používat lihoviny s obsahem alkoholu od 20% objemových vyrobených na území České republiky“. VydAno bylo „z důvodu ochrany zdraví obyvatelstva na Slovensku před riziky metylakoholu, který může způsobit intoxikaci se smrtelnými následky“. Zákaz začal platit okamžitě, t. j. od 17:00 v den jeho vydání.

Na druhý den po jeho vydání KHS ještě vydal takzvané vodítko určeny pouze „všem regionálním úřadům veřejného zdravotnictví“.

Obchodníci ani kdokoli jiný tak pořádně nevěděli, Čo mají se zakázaným alkoholem dělat – tedy, že ho mají mít ve skladu odděleně od ostatního potravinářského zboží a že provozovatel zařízení musí mít k dispozici seznam o stažených lihovinách. Úřad však nezapomněl svým pobočkám připomenout, že v případě porušení jím vydaného opatření může být dotčeným osobám udělena pokuta od 165 do 16 596 eur.

Můžeme si připlatit

Protože v některých případech již prý byla bloková pokuta uložena av jjiných se začalo správní řízení, znamená to, že ke slovu se již brzy dostanou šikovní právníci a „dočasný zákaz“ tak může daňových poplatníků stát mnohem víc než souchotiny od českého alkoholu. Obzvlášt, když se proti rozhodnutí KHS o dočasném zákazu do 15 dnů od doručení odvolají. Může jim to pomoci v napadeni samotného vydání zákazu a následné žádosti o náhradu škody.

Totiž přesto, že v médiích znělo, že vláda rozhodla zda vláda zakázala, nešlo o pravdivé, ale nepřesné informace. Vláda Roberta Fica [1] neudělala vůbec nic – její předchůdkyně v souvislosti s hromadnými výpověďmi lékařů vyhlásila nouzový stav – a její ministr Ľubomír Jahnátek situaci v médiích pouze politicky využil. Opatření o zákazu vydal Úřad veřejného zdravotnictví ao tem, zda tak učinil v souladu s ústavou [2] , existují pochybnosti.

Nikdo totiž nemá povinnost ani ho nelze nijak nutit, aby sledoval média nebo webové stránky různých úřadů nebo neustále stál před úřední tabulí KHS, na níž bylo opatření formou veřejné vyhlášky vyvěšeny. Ani minulý týden v úterý přesně v 17:00, kdy zákaz začal platit a stovky kontrolorů se rozběhly do terénu. Jedině zákon o Sbírce zákonů uvádí: „O všem, Čo bylo ve Sbírce zákonů zveřejněno, platí domněnka, že dnem vyhlášení se stalo známým každému, koho se to týká; domněnka o znalosti vyhlášených obecně závazných právních předpisů je nevyvratitelná.“ Lidově řečeno, neznalost zákonů, nařízení, vyhlášek, výnosů a opatření neomlouvá.

Komunisté

Zákon o správním řízení, na který se KHS při vydání dočasného zákazu odvolává – a který podepsali ještě komunisté Antonín Novotný spolu s Bohuslavem vlaštovky a Josefem Lenártovi – umožňuje i doručení veřejnou vyhláškou. Provede se „t když, že se písemnost vyvěsí po dobu 15 dnů na úřední desce správního orgánu“. Důležitá je následující věta: „Poslední den této lhůty je dnem doručení.“ Aby si i hospodský z Dolní-Horní mohl ověřit, jestli ho politici, média, nebo kdokoliv jiný nezavádí a nesklízejí tak o peníze.

Den doručení je začátkem příštího měsíce. Z alkoholových manévrů, které spustila státní moc všemi prostředky – včetně „víceprací“ Státní obchodní inspekce – o dva týdny dříve, tedy před „dnem doručení“ jí mohou pomoci vystřízlivět právě obchodníci a importéři s jejich právními zástupci. Možná i za pomoci českých firem, zatímco pro ně nezačal platit zákaz vývozu.

Opilý mocí ministr Jahnátek už hrozí „vyvlastněním“ dosud dovezeného alkoholu z České republiky a policejní prezident zase trestními následky. Chtějí „chránit některých občanů i před jejich vlastní nezodpovědností“, ale otázka zní ve skutečnosti stále jinak – kdo ochrání občany a právní stát před nimi?

(Autor je publicista)

Čtěte více komentářů:

ps.jpg

Návrh SDKÚ o živnostenských licencích mohl přispět k vyčištění ekonomiky, píše Peter Schutz


Přístup ke všem komentářem nejen na sme.sk za 3,90 Eur měsíčně. Koupit nyní [3]

lf.jpg

Ministerstvo nabídlo marketingový produkt, píše Lukáš Fila o zákonu o držení psů


Přístup ke všem komentářem nejen na sme.sk za 3,90 Eur měsíčně. Koupit nyní [4]

pm.jpg

Není překvapením, že v arabských zemích nenastoupili po revolucích demokracie a blahobyt, myslí si Peter Morvay


Přístup ke všem komentářem nejen na sme.sk za 3,90 Eur měsíčně. Koupit nyní [5]

gal.jpg

Vystoupení Petra Pollak k novele stavebního zákona mělo zajímavé momenty, píše Tomáš Galis


Přístup ke všem komentářem nejen na sme.sk za 3,90 Eur měsíčně. Koupit nyní [6]

References

  1. ^ Roberta Fica (www.sme.sk)
  2. ^ ústavou (www.sme.sk)
  3. ^ Koupit nyní (komentare.sme.sk)
  4. ^ Koupit nyní (komentare.sme.sk)
  5. ^ Koupit nyní (komentare.sme.sk )
  6. ^ Koupit nyní (komentare.sme.sk)

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.