Většina lidí si při představě letu do vesmíru představí velké logo NASA a proslulou hlášku z filmu Apollo 13: „Houston, máme problém!“. To už však brzy nemusí platit. Soukromá vesmírná přepravní společnost SpaceX má za sebou několik zásobovacích misí na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a vypuštění komerční družice na oběžnou dráhu Země, které se uskutečnilo začátkem tohoto prosince. Milníkem je ale nedávné získání pronájmu floridského kosmodromu na komerční lety, z něhož v minulosti odlétala i vesmírná loď Apollo.

Za úspěchem kalifornské společnosti stojí její ještě úspěšnější majitel Elon Musk. Kromě SpaceX je Elon Musk zakladatelem společnosti Tesla Motors, která vyrábí elektromobily a společnosti SolarCity, největšího poskytovatele solárních systémů v USA. O úspěšnosti jeho firem svědčí i fakt, že obě společnosti za poslední rok zaznamenaly rekordní růst cen jejich akcií. Akce Tesla Motors vzrostly od začátku roku o 350% a akcie SolarCity o téměř 340%. Mnoho investorů by proto rádo vidělo na burze i SpaceX. Musk přitem v minulosti potvrdil záměr uvést akcie SpaceX na burzu, otázkou tak zůstává už jen načasování. Podle posledních informací se IPO (primární úpis akcií) společnosti SpaceX, které bylo předpokládané již na konci tohoto roku se odkládá až do doby, kdy firma bude pravidelně létat na Mars. Tento záměr sice může znít jako hudba daleké budoucnosti, ale při zohlednění pokroku, který od svého vzniku SpaceX dosáhl, to vůbec nemusí být až tak dlouhá doba.

Kosmický průmysl byl donedávna především ve státních rukou, ale umožněním soukromých letů do vesmíru se v této oblasti otevírají nové možnosti, které mohou urychlit kosmický výzkum a snížit náklady spojené s přepravou at už satelitů, nebo osob do vesmíru. Příkladem může být srovnání nákladů vynaložených na vynesení dvou družic na geostacionární dráhu. Státem dotovaná francouzská společnost Arianespace vyčíslila cenu za vynesení družic na 200 milionů dolarů, přičemž SpaceX nabídl za přepravu 56,5 milionu dolarů. Pokud se podaří mušku zopakovat dosavadní úspěchy se společnostmi Tesla a SolarCity iv jeho nejnovějším podnikání, budou se mít investoři na Čo těšit.

Patria Online

Obchodování: www.patria-direct.sk [1]

Zpravodajství: www.patria.cz [2]

References

  1. ^ www.patria-direct.sk (www.patria-direct.sk)
  2. ^ www.patria.cz (www.patria.cz)

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.