Autor: SITA, 13. listopadu 2013 7:00, aktualizovAno 13. listopadu 11:30

Obvinění kradli naftu v bratislavském přístavu poté, Čo jim posádky lodí včetně kapitána poskytovaly informace o vhodné chvíli na její přečerpání.

Ilustrační foto SITA / Diana Černáková

BRATISLAVA 13. listopadu (ČTK) – Policista, celník i lidé z SBS-ky jsou mezi 12 obviněnými, kterým policie připisuje krádeže nafty z lodí kotvících v bratislavském nákladním přístavu.

„Jde o případ, kterému se věnovala boje proti trestné jednotka Národní kriminální agentury více než rok, a byl dovršen v posledních dnech policejní zajišťovací akcí. Zadrželi 12 osob a následně obvinili z krádeže, která byla spáchána ve formě organizované skupiny, „ oznámil policejní prezident Tibor Gašpar.

Mezi obviněnými jsou živnostníci, opatrovník, nezaměstnaný, celní referent, policista a také tři lidé z SBS-ky. „V úterý vzal soudce osmi z nich do vazby,“ dodal Gašpar.

Obvinění kradli naftu t když, že posádky nejméně tří lodí včetně kapitána poskytovali dalším členům skupiny informace o tem, kolik je na lodi pohonných hmot a kdy bude vhodná chvíle na jejich přečerpání, jakož i další logistické údaje.

Při kradení pomáhal esbéeskár

Ilustrační foto: SITA / CÚ Žilina

„Další členové přistavěli vozidla, do kterých v přepravních nádobách prečerpávali naftu z lodí, a pak je vyvážely do garáži na distribuci,“ popsal případ Gašpar.

Ve skupině byl začleněn i zaměstnanec SBS-ky. „Dokonce umožnil vstup vozidel Čo nejblíže k lodím,“ pokračoval policejní šéf.

Strážník o krádežích informoval i vedení služby, proto obvinili i výkonného ředitele a administrativního pracovníka. „Tím, že nejednaly a ještě si nechali za to zaplatit, jakoby Dohodli tyto krádeže,“ konstatoval.

Skupině pomáhal i pracovník celního úřadu, který poskytoval přehled o pohybu lodí a také měl informace o možných kontrolách. Úloha policistu spočívala podle policejního prezidenta v rozvozu nafty, šoféra dělal skupině ve volném čase.

Obsluhu lodí vykonávali externí zaměstnanci

společnost Slovenská plavba a přístavy vypověděla smlouvu s SBS-kou, která měla zajišťovat ochranu přístavu, ale přesto spolupracovala s organizovanou skupinou kradoucí naftu z lodí.

„Nová SBS začne v přístavu fungovat po skončení příslušného výběrového řízení, „ informoval Juraj Bohunský z úseku generálního ředitele společnosti.

“ Pravidelně se provádějí opatření organizačního, jakož i technického charakteru k zamezení vzniku podobných událostí, „ uvedl Bohunský. Dodal, že obsluhu lodí nevykonávali zaměstnanci podniku, ale externí dodavatelé.

dvacetitisícovou škoda

Škodu zatím vyčíslili na téměř 24 – tísíc eur. Podle Kašpara není výška konečná, přepravní společnost ještě pracuje na přesnějším čísle.

Minulý týden ve čtvrtek spustilo 150 policistů akci s názvem Dallas, při které pozatýkali údajných členů skupiny. Zajistili i 55 kusů 25-litrových kanystrů, šest aut, hotovost 120 tisíc eur a další důkazy.

Pachatelem hrozí trest tři až deset let za mřížemi, podle posouzení jejich úlohy ve skupině. Gašpar ještě dodal, že prověřovali i distribuci nafty a budou proto posuzovat odpovědnost dalších osob, například, zda věděli, že kupují kradení naftu.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.