V případě digitalizace kulturního dědictví přibývají trestní oznámení. Ministr kultury Marek Maďarič (Směr) se ve čtvrtek chystal podat trestní oznámení na neznámého pachatele, který z ministerstva odcizil originál doručenky o vypovězení smlouvy na digitalizaci mezi ministerstvem a konsorciem, které zastupuje společnost Tender Media Group (TMG).

Marek Maďarič

Ministr kultury Marek Maďarič

Autor: Ivan Majerský

Podání trestního oznámení avizovala před dvěma týdny i opozice. Ta tvrdí, že pokračováním ve smlouvě s TMG může přijít stát o miliony eur z eurofondů.

Celý spor se týká toho, zda vypovězení smlouvy s konsorciem, které učinil bývalý ministr kultury Daniel Krajcer (SaS) je platné, nebo ne. Krajcer a opoziční poslanci tvrdí, že ano. Podle Maďariča smlouva byla bývalým vedením resortu vypovězena v rozporu se zákonem, a proto ji obnovil. „Otázka nezvládnutí vypovězení takové vážné smlouvy je stránka věcná, právní a složitá a mé rozhodnutí urovnat tento spor se opírá o právní analýzy a právní posudky,“ tvrdí Maďarič.

Posudky podle něj hovoří o tem, že by ministerstvo nebylo schopno prokázat vypovězení smlouvy, proto bylo výhodnější udělat dohodu o narovnání s firmou Tender Media Group. Krajcer zase oponuje, že jde o velký skandál. „Celý projekt digitalizace kulturního dědictví je ohrožen nejen tím, v jakém je prodlení, ale i tímto skandálním uvedením v platnost pravomocně ukončené smlouvy se soukromým konsorciem,“ myslí si exministr.

V tem, zda smlouva byla, nebo nebyla vypovězena zákonně, hraje roli dodejka o vypovězení smlouvy, kterou měl převzít zástupce firmy. Maďarič tvrdí, že takový doklad neexistuje. Na ministerstvu kultury se podle něj nenacházela ani pouze fotokopie dodejky, která by prokazovala doručení výpovědi. „K fotokopii jsme se dostali až prostřednictvím médií, kdy ji poskytl právě pan poslanec Krajcer,“ konstatuje ministr. Originál této dodejky podle něj možná vlastní i sám Krajcer.

„Předložil notářsky ověřenou fotokopii s datem únor 2013, předpokládám, že někdo musel s originálem přijít do notářské kanceláře a musel ji dát ověřit, protože je to už za mého působení na ministerstvu, já jsem to určitě nebyl,“ dodává. Vzhledem k těmto skutečnostem se ministr rozhodl podat trestní oznámení na neznámého pachatele, který odcizil originál takové doručenky. Krajcer vysvětluje, že kopie doručenky je jeho vlastní když dispozici má i notářsky ověřenou doručenku od své bývalé vedoucí služebního úřadu.

Mluvčí konsorcia Tender Media Group Sylvia Majerníková se v rozhovoru pro deník Pravda před časem vyjádřila, že exministr Krajcer nevypověděl smlouvu v souladu se zákonem. „Jedním s několika důvodů je ten, že výpověď měla být doručena jednateli Tender Media Group – lídrovi konsorcia, ale ten takovou výpověď nikdy nepřevzal,“ řekla Majerníková. Ačkoliv Krajcer podle ní disponuje ztraceným přejímacím lístkem, problém je v tem, že osoba na tomto lístku není jednatel a ani nikdy nebyla jednatelem, zaměstnancům, společníkem a ani nijak pověřenou osobou zastupovat lídra konsorcia v této věci.

Podle právníka Jiřího Bašnáka by obecně měl listy s doručenkou probírat jednatel, případně osoba, kterou jednatel zmocnil na stahování pošty. „V takovém případě se výpověď považuje za doručenou, pokud by to však převzal někdo třetí, kdo neměl zmocnění, v tem případě to může být problém, firma se může ohradit, že zásilku nedostala,“ tvrdí Bašnák. Dodal, že takový spor může rozhodnout už pouze soud.

Opozice včera na mediálním parlamentem výboru iniciovala ke sporu poslanecký průzkum na ministerstvu. Ten by se měl uskutečnit ještě tento měsíc. Smlouvu na digitalizaci předmětů a obsahu kulturního dědictví uzavřel se zástupcem konsorcia Tender Media Group ministr kultury Marek Maďarič na konci první vlády Roberta Fica, den před parlamentními volbami v roce 2010.

Krajcer ji vypověděl 21. října 2010 na základě auditů, které si dal udělat. Celková částka na digitalizaci je 194,5 milionu eur. Z prostředků Unení 132,8 milionu eur určených na národní projekty, z toho externí služby ze smlouvy s TMG je možné dodat do výšky asi 40 milionů eur. Zbývajících 13,7 milionu eur je na poptávkové projekty.

agentuře zprávy jsme nahradili autorským článkem deníku Pravda.

© AUTORSKÁ PRÁVA VYHRAZENA

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.