2013-03-01 (08:39) | Politika [1]

 - V čem se liší imperialismus začátku 20 století od imperialismu začátku 21. století?

V čem se liší imperialismus začátku 20 století od imperialismu začátku 21

. století?

cílem imperialismu v 20 století bylo ovládnout Čo největší území a dostat je pod svou přímou koloniální správu. vládnout na obsazeném území vlastní administrativou. tyto cíle se snažil dosáhnout hlavně vojenskými prostředky, za použití síly, obsazením území svou armádou. vlastnit majetek obsazeného území a využívat ho výhradně na vlastní účely, bez zvlášt velkých investic do obsazeného území, bez jeho rozvoje ve všech odvětvích kultury a vzdělávání. takový systém vyžadoval velmi velké prostředky na udržení si vlády v porobených zemích – policie, armáda, úřady …. nehledě na to, že taková přímá okupace vždy vyvolávala odpor, který mnohdy přerostl do ozbrojených konfliktů, povstání a patrizánskych válek. tento imperialismus vyvolával války sporadicky, ale ve velkých rozměrech.

imperialismus počátku 21. století nezměnil své cíle, ale podstatně změnil prostředky k jejich dosažení – stali se propracovanějšími, sofistikovanějšími. tento imperialismus 21. století by se dal nazvat ekonomickým imperialismem, nebo ekonomickým neokolonializmem. cíle se nedosahují vždy přímým vojenským zásahem (ten se stal jen poslední možností, pokud se cíl nedal dosáhnout rozvratem, nebo politicky), ale postupným ovlivňováním vládnoucích struktur, ovlivňováním médii na každé úrovni, ovlivňováním veřejnosti nevládními organizacemi. ovlivňováním voleb, korumpovaním politiků, kteří prosadí přijímání zákonů, které později dostanou zemi do ekonomické závislosti od ekonomického hegemona. korumpovaním politiků, kteří svými rozhodnutími zlikvidují schopnou ekonomiku vlastní země t když, že nakonec se stane jen producentem surovin a polozboží, montážní linkou nadnárodních společnosti. tento ekonomický neokolonialismus je o to nebezpečnější, že v podmaněných zemích vládnou vlastní politici a vytváří se tak zdání demokracie, která ale s demokracií má jen společný název a ve skutečnosti je to korporativní fašismus se všemi znaky dikratúry – kontrola a ovlivňování myšlení, permanentní špehování (kamery , platební karty, čipy, gps ……), pronásledování za vyslovené názory, zákaz výkonu povolání atd. …

zatímco v prvním případě byl vykořisťovatel, vykoupání zjevný na první pohled, bylo ho možné snadno označit a identifikovat a bylo jasné, proti komu je třeba povstat a bojovat, v druhém případě je vykoupání, vykořisťovatel těžko definovatelný a společnost jen cítí, že není něco v pořádku, ale neví svůj odpor zaměřit proti skutečnému viníkovi daného stavu. a tak se potom frustrace společnosti obrací proti politikům, proti soudnictví, policii, menšinám , ale na skutečného nepřítele – korporace a banky nikdo nepoukazuje.

klifton

   Share / Bookmark pošli na vybrali.sme.sk Facebook [2]
V případě, že chcete přispět na chod dolezite.sk můžete tak učinit zasláním jakéhokoliv finančního příspěvku na účet 420 208 3850/8360 mBank , variabilní symbol: 4444. Do účelu platby můžete uvést Vaše jméno, které bude zveřejněno s poděkováním. Vybrané finanční prostředky budou použity na zkvalitňování a chod dolezite.sk. V případě jakýchkoliv dotazů mě neváhejte kontaktovat na dulezite zavináč dolezite.sk

Napište nám. Pošlete nám email s Vaším dotazem, návrhem nebo připomínkou na adresu dulezite zavináč dolezite.sk
Myslíte si, že tento článek je důležitý nebo zajímavý? Pošlete ho přes e-mail [3] nebo jej ukažte přátelům na Facebooku [4] . Rozšiřujte informace, nato jsou přece tady!

logon. mowogesu02 [5] | ip: 84.47.10. [6] | 2013-03-01 (14:53)
Už dávno jsem napsal, že zde proběhl sofistikovaný ekonomický Mnichů i bez použití i jen gumipušky.

klopou. gywefisu87 [7] | ip: 88.212.40 [ 8] | 2013-03-01 (22:33)
Já bych to doplnil .. klifton, že oproti převaze extenzivních faktorů převládají nyní intenzivně!
Ukázat příspěvek od přispěvatele otvoreneoci. vymovepu87 [9] | ip: 99.241.18 [10]

otvoreneoci. vymovepu87 [11] | ip: 99.241.18 | 2013-03-02 (05:03)
Podívejte se vážený, sudruzi měli dost času aby ze socialismu udělali ráj na zemy, ale pokud lidé utíkali z komunismu na západ a ne na opak tak někde byla chyba.

Pan klifton jedna rada pro Vas nezatěžujte dulezite takovými bludy které nemají ani hlavy ani Pety a maji výpovědní hodnotou pytle prdů.

jedna perlička za vsechny: korumpovaním politiků, kteří svými rozhodnutími zlikvidují schopnou ekonomiku vlastní země

pan klifton noze mě pobavte a napiste Čo to myslete pod tou schopnou ekonomikou, at se zasmějeme.

[12]

mackouko. hitivehu83 [13] | ip: 89.173.17 [ 14] | 2013-03-02 (09:39)
Jednoduchý příklad schopné ekonomiky je potravinovou soběstačnost! A to jsme měli! Nyní dovážíme samy sračky za nehorázné peníze a ještě si na ně musíme půjčovat a půjčovat! Představme si příklad, že by se najednou přestali dovážet ty sračky, Čo tak „rádi“ nakupujeme v supermarketech.
Asi do dvou týdnů by po vyprodání potravin v městech jako je NPR. Bratislava zavládl hlad! Těch pár zahrádkářů by to neutáhli. Rabování atd.. Vesničané by se ozbrojili, aby si ochránili úrodu před rabování. Začal by vzkvétat černý trh. Vlastní zdroje potravin jsou minimální, muselo by se přistoupit na přídělový systém a nucené vykupování od zemědělců. Pak by se muselo OŽIVIT zemědělství (a to i za použití tvrdé ruky ve prospěch společnosti) ale to trvá cca 5-8 let. Bude to velmi těžké.
Já si myslím, že by se tu pár ksichty mělo pověst.

jozef. cucexuso04 [15] | ip: 95.102.25 [ 16] | 2013-03-02 (11:53)
ne pověst, ale táhnout za autem na laně a každých 500 metrů odřeniny nechat zůstat Cikáni.

anon. tyreduri71 [17] | ip: 95.105.13 [ 18] | 2013-03-02 (14:07)
Tento zajímavý pohled ve mně evokuje myšlenku vyprovokovanou posledními větami článku. Pokud si dám otázku, Kdo inicioval války ve skutečnosti? Samozřejmě bez balastu tipu – Usa bojují ve Vietnamu, Francie zaútočilo na Libyi, Mali, potřeba zaútočit na Írán …. a podobně s NATO. Jsou to potřeby a problémy běžných lidí? kde se rodí tyto cíle v cích konkrétních hlavách? plně souhlasím z názorem že nástroje se mění, mění se právě teď, kdy představitelé zemí prosí o okupaci, okupaci ekonomickou s finančním předvojem MMF, SB, BIS, …… který postupně nahrazují tanky, samopaly, ….
Jin když, plně souhlasím, technologie moci, její prosazování, postupně přerůstá v nové, sofistikovanější technologie přes politických Janičáři, přes finanční nástroje globální oligarchie. (Vid evropskou integraci v prvotních proklamace přínosu pro všechny a skutečnost reálného diktátu, číchsi zájmů v první řadě)

VLADOPAZUR. bejonesu18 [19] | ip: 82.37.191 [ 20] | 2013-03-03 (00:37)
jednou dělali vědci pokus s krysami, když jejich uzavřeli na kovové desce a za ochranný štít-řekněme z plexiskla clovek-vědec přihřívá tuto desku … Krysa to začalo byt nepohodlně a začali útočit na sebe navzájem-aka to analogie … prostě neútočili na toho Čo jim to způsoboval (asi i proto protože to nevěděli a byl chráněn), no zde se v podstatě ví kde je problem ale jaksi vysledek je jako z krysami … Čo s tym?!? …

otvoreneoci. vymovepu87 [21] | ip: 99.241.18 | 2013-03-03 (02:24)
Mackouko, to STOU potravinové soběstačnosti si řádně pohnojit, to jsme byli více soběstační v těžbě ropy .

Jeden pripad za vsechny: Televizní zpravodajství z Pezinská enologické podniku, zde sudruh před kamerou oznámil, že přišli o celu úrodu hroznů kvůli mrazům, ale zdůraznil že milovníci vinka nemusí strachovat vinka bude dost. To jistě s obilím slaba úroda, ale obilí bylo dost z Kanady. Takze nějak tak vypadala ta soběstačnost, kdyby že ji skutečně mame tak este i dnes se krtci muzete tesit z vašich světlých zajtrejsků.
Mrzí mě že my krtek klifton neodpověděl řadu bych se zasmál tato kanadsaka zima my jde na nervi.

[22]

Joplins. xuhydime11 [23] | ip: 94.145.22 | 2013-03-03 (03:02)
otvoreneoci ..
chceš říct, že za Komančů byla naše potravinová produkce na tem hůře než je dnes??

Pokud ano, tak mi vysvětli prosím tě, proč za těch hnusných Komančů byly všechna pole zasazeny a zaseto, všude kukuřice, brambory a obilí,, a dnes když chodím vedle stejných polích tak je tam jen tráva?? (Na 50% abych nekrivdil)

No samozřejmě, že máme plné regály,, ale ten zboží se v rámci rozšíření trhu a odbytu dováží ze zahraničí au nás byla výroba a pěstování plodin pořádně omezené!

Či snad chceš tohle popřít?
Chceš mi namluvit, že za Komančů jsme žral odpadky a kořínky a konečně po převratu se k nám dostali ty správné a chutná jídla, v blyštivé alobalem ze zahraničí a máme jim děkovat za záchranu??

Takhle to ty vidíš z té daleké Kanady??

[24]

otvoreneoci. vymovepu87 [25] | ip: 99.241.18 [ 26] | 2013-03-03 (03:49)
Joplins, já vůbec netvrdím že byla horší produktivita jak je dnes, jen at nikdo netvrdí že jsme byli soběstační nebot to je jen propaganda. Pole poli oseté, ale napůl i zaburenene. Já když jsem poprvé ještě za komunismu vycestoval do Rakouska tak jsem oči otevírá jako kazda ta měla rolka byla důkladně as láskou obrobena. Když jsem emigroval av Rakousku byl dva roky tak žně proběhla t když, že rano jsem šel do práce a večer když jsem se vracel zbožně bylo v sýpce Čo jsem kombajn neviděl. U nas na vesnicích se družstevníci navazali na trektoroch jak šílený a na polích dřely zopar starých stařenek. Dnes se nedivte, že role jsou neobrobené, nebot komunisté zabili u lidí vstah k půdě. Moji stary rodice po maminčině straně byly jedny z nejbohatších sedláků v obci a když to komunisté zdrustevnili vsichni jsme šli bydlet do měst. Dnes vlastním s mými sourozenci dost rolní půdy, ale ani já ani nikdo ze sourozenců by se na ni už nevrátil. Jak říkám komunismus napáchal obrovské škody, ale najvecsie na morálce a tradicí slovenského národa. I dnes by prosperovalo hospodarstvi, jen politici dělají překážky zvlast při maloobchodním prodeji, ze tim sedlákem se nevyplatí dělat, jen proto aby dělali. Třeba změnit system politiků poslat na smetiště dějin a snimi i elitu a začít si vládnout sami je to take nepochopitelně pro slovenských krtků Čo pisem.

solium. webidise60 [27] | ip: 195.91.24 [ 28] | 2013-03-03 (07:54)
Pro otvoreneoci. vymovepu87:
Ty jsi soc. u na s viděl asi z rychlíku … suhlasim sice, že socani zničili vztah lidí k půdě, ale na ty JZD se kamo chodili dívat z celé Evropy i ze zámoří! A zničili jejich nasi politici v čele s Čarnogurský, tot realita!! Nebýt divokých výprodejů a privatizaci, mohli fungovat dál, a skutecne jsme mohli být soběstačná! Jak je to s politikou EU vůči nám, stačí se podívat na dotace pro Francozů a naše. Takze uz se rozumíme? V tem clanku je to realne, dostali nas ze Západu do ekonomického područí bez výstřelů … pro ně jsme a musíme být levná prac. síla, nic více a odbytiště!!

Joplins. xuhydime11 [29] | ip: 94.145.22 | 2013-03-03 (11:01)
otvoreneoci.

nesouhlasí s tebou.
Já jsem do Marii v tem sociku žil, a nic takového jako píšeš jsem neviděl.
Žádné zaburenene pole ani 4 stareneky hrdlačiace na poli či družstevníků vyvážejících se na traktorech jsem neviděl!

O čem to mluvíš, mám dojem , že ty už tak nenávidíš Komančů, že vidíš i věci které nebyly a ty jsi si je vysnil v tvé hlavě!!

Jeden můj známý pracuje jako „mistr“ na zemědělské škole celý život.
Když se s ním bavím o těchto věcech, tak mi pořád říká, že zemedelství za Komančů bylo na velmi vysoké úrovni, že přesně jak píše solium nade mnou, chodili ho obdivovat z Belgie či Francie ..

A myslím , že ten chlap ví o čem mluví protože v tem odvětví prcuje celý život a ví to porovnat!
A navíc já jsem sice žil v komunismu do 20-tky no i tak si pamatuji dost na to abych s tebou v tomto nesouhlasil, nebot vím, že to tak nebylo!!

Nejsem debil, a vím Čo jsem viděl a jak to je teď.

Tak neprekrúcaj, takovou propagandu můžeš zkoušet na někoho v kanade, tam ti uvěří,, no tady těžko!!

[30]

otvoreneoci. vymovepu87 [31] | ip: 99.241.18 | 2013-03-03 (16:49)
Joplins

Mezi námi dvěma je ten rozdíl, že já jsem měl oci otevřeně od Malicka, nebot můj otec byl politicky disident takze já jsem vnímal ten bordel trochu inac. Čo pro tebe bylo normalne já jsem viděl jak ten najvecsi bordel a později jsem mohl ty sriadenia i porovnat. Aby clovek odvedl dobrou práci musi dat do toho i srdce a to nikdo nedával, a ten tvůj přítel je ties jen česky krtek který ještě nevycestoval za hranice všedních dnů a nevidí si dál jak na konec nosu. A po druhé já Nedavam v zivote na nazor a řeči druhého, já verim jen svým očím a své hlavě.
Píšeš že nejsi debil a vies Čo jsi viděl a vidis ten rozdíl s dnešku, to ti neberu ale este stale si to nepochopil.

[32]

xxorange. monyvako9 [33] | ip: 178.41.11 [ 34] | 2013-03-03 (17:23)
Joplins
Zemědělství soběstačné bylo zhruba na 90%, to je pravda. dnes už není. ale je pravda i to, že Komančů rozvrátila vztah k půdě a tradičním hodnotám a nyní titíž kladou nevýhodné podmínky pro ty, Čo by se zemědělstvím i chtěli živit. a začít jen tak od 0 a platit všechny povinné odvody se už nedá v sr splnit při tradičním způsobu hospodaření. s hektarovým políčkem as kravičky nezvládneš platit zdravotní pojištění, stravu, daně a ostatní potřeby. systém je nastaven na vysokovýkonné hospodářství a vysoké peněžní obraty a na odvody z toho a pokud nebliká na takových obrátkách a nevytváří pro elity zisk, nenechají tě živit svým způsobem, exekuovat tě a zůstaneš bezdomovec. na západě se farmáři také modernizovaly, ale postupně. tam také mají techniku ​​a také je pravda, že i tam to mnozí mají těžké a banky jim zabavují farmy.
proto i řešení této krize, které nabízejí jsou pouze odrby, nebot oni to chtějí řešit pouze zvyšováním obrátek, spotřeby, výkonu …., ale nikdo nezpomalí a neuskrovníme se. proto je jen otázkou času kdy se to sesype.
sběrači lovci nikdy nemají takovou nadprodukci jako zemědělci a ti nikdy v penězích nebudou vytvářet takové zisky jako průmysl a ten nikdy nevytvoří takové zisky jako vybírání daní mýtného a jiného výpalného a ti nikdy nebudou mít ty zisky Čo bankéři za lichvu. ale některé stupně té pyramidy nejsou potřeba.

otvoreneoci. vymovepu87 [35] | ip: 99.241.18 [ 36] | 2013-03-03 (19:50)
xxorange,
dobře pises, ale také zapomenout na urcite fakta. Skutečně statně a družstevní hospodarstvi obkryvalo trh na sedmdesát procent, patnáct procent obkryvali lidé z vlastní produkce a zbytek se dokoupit ze zahraničí. To jsou moje střízlivé odhady, nebot komunisté všechno falzifikovali a na papírech plan plnili na 110%. Kdyby že si lidé sami nepřinese tak je u nas hlad jak ve středověku, nebot cele zemědělství bulou jedno neproduktyvne odvětví. Inac uplne stebla suhlasim.

ukulele. fogyloqy46 [37] | ip: 87.244.22 | 2013-03-03 (20:13)
otvoreneoci

​​Věř tomu, že tvoje rodina nebyla jediná, kde se někdo stal za komunistů politickým disidentům a trpěla. Ale tyto události ti podle mě evidentně zatemnily zdravý úsudek Čo bylo a Čo je teď.

[38]

ukulele. fogyloqy46 [39] | ip: 87.244.22 | 2013-03-03 (20:13)

otvoreneoci

​​Já nemám ráda komunismus zažila jsem ho. Ale zda chceš nebo ne, v té době jsme byli skutečně soběstačný. Normy na kvalitu potravin byly nejpřísnější v zemích Evropy a mnohé z nich jsou ještě dnes v platnosti.

Naše jogurty měli skutečnou výživnou a výživovou hodnotu is Biokultura prospěšných bakterií pro imunitní systém. Proto se do 3 dnů pokazili, protože to byla živá potravina a ne zničena umělotinou bez nutriční hodnoty.

[40]

ukulele. fogyloqy46 [41] | ip: 87.244.22 | 2013-03-03 (20:21)

Udělejte si zkoušku kvality. Dejte koupený pudink se šlehačkou do chladničky a nechte ho tam 4 měsíce. Pak se podívejte Čo to udělá.

Nic, jako kdyby byl v záruce av pořádku. Tak toto jíme vážení.

[42]

diskusia / forum Přidej příspěvek do fóra
Prosím diskutujících, aby nepoužívali vulgarismy a dodržovali kulturu diskuse . Děkuji. (Admin)

V.

V.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit

Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.