Original article

Slovensko se může stát méně atraktivní pro investory. Od léta se totiž sníží investiční podpora, kterou dostávají firmy od vlády. Pobídky klesnou ve všech regionech až o patnáct procent. „Upravená mapa regionální podpory, a tedy i nižší maximální intenzity investiční podpory, budou platit od července,“ potvrzuje mluvčí ministerstva hospodářství Stanislav Jurikovič.

Rozhodl Brusel

Zatímco dnes může stimul pokrývat až polovinu nákladů investice podniku, po novém to bude maximálně 35 procent. A i to jen pro podniky, které se rozhodnou investovat na východním či středním Slovensku. Firmy směřující na Západ se budou muset uskromnit se stimulem v maximální výši 25 procent z hodnoty investice. Výška stimulu totiž závisí například na nezaměstnanosti či životní úrovně lidí v regionu.

O snížení podpory rozhodla minulý týden Evropská komise. Jak informuje Ingrid Ludvíková ze zastoupení Evropské komise na Slovensku, Brusel rozhoduje o výši pobídek všech členských zemí, a to i přesto, že podpora je výlučně záležitostí státní kasy. „Tato pravidla jsou tu proto, aby nedošlo ke zvýhodnění některých podniků, případně k negativnímu dopadu či zničení konkurenceschopnosti v regionech,“ dodává.

Odborníci, jakož i zástupci zaměstnavatelů, změnu vítají. Již dlouhodobě totiž poukazují na to, že investiční podpora pro určité podniky deformuje podnikatelské prostředí, kdy určité společnosti upřednostňovány před ostatními. „Přičemž nevíme vyhodnotit, který by byl pro ekonomiku nejprospěšnější,“ říká analytik Iness Martin Vlachynský. Díky poklesu výše pobídek tak bude podle výkonného ředitele Podnikatelské aliance Slovenska Roberta Kicia vláda tlačena do toho, aby zlepšovala prostředí na podnikání plošně – čili pro všechny firmy.

Přijdeme o investory?

Kromě toho je podle odborníků často sporné, zda si firmy stimul skutečně zaslouží. Příkladem je neznámá košická společnost Grandwood, která měla dostat rekordní pomoc. Její zázemí však bylo pochybné. Investor uvedl nesprávné informace o svých předchozích aktivitách, nesprávné reference a nepřesné informace o svých odběratelích.

V posledních letech se ze státní podpory mohli těšit převážně zahraniční společnosti či jejich slovenské pobočky. Podle odborníků je tak riziko, že právě pro nižší dotaci od státu upřednostní jiné země. „Pobídky jsou součást posuzování celého záměru, setkáváme se s tím, že to tvoří zhruba 20 procent vlivu,“ informuje regionální ředitel personální agentury Manpower Martin Miklánek. Podle Kicia jsou naším největším konkurentem práce Poláci. Kromě toho se stále více stávají zajímavými země jako Rumunsko či Bulharsko, kde mají firmy nižší náklady na zaměstnance.

Nakolik bude mít snížení investiční podpory skutečně vliv, záleží podle prezidenta České asociace zaměstnavatelských svazů a sdružení Rastislava Machunka i od toho, zda se výše stimulu sníží i v ostatních zemích. Evropská komise totiž nastavuje kritéria pro všechny členské státy.

doručení zboží – Google News

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.