Original article

V stredu dokonca množstvo přepraveného plynu kleslo na zhruba 12 miliónů metrů kubických. Na štvrtok si obchodníci objednali přepravu zhruba 13 miliónů metrů kubických plynu na Ukrajinu prostřednictvím vojanského plynovodu. Ze zverejnených informácií spoločnosti Eustream, která prevádzkuje reverzný plynovod, tak vyplýva, že vojanský plynovod není v súčasnosti využívaný ani na polovicu, takže jeho maximálna přepravná kapacita je 40 miliónů metrů kubických plynu denne.

Čítajte viac

Přeprava zemného plynu ze Slovenska na Ukrajinu nebyla využívaná na sto percent v minulem roku ani raz. Začiatkem vlaňajška se přeprava zemného plynu reverzným plynovodem pohybovala na úrovni 37 až 39 miliónů metrů kubických denne. V máji a v júni klesla přeprava plynu na hodnotu 21 až 27 miliónů metrů kubických. Začiatkem júla dokonca Ukrajina odobrala ze Slovenska jen okolo 13 miliónů metrů kubických plynu denne. Koncem vlaňajšieho leta se vojanským plynovodem denne přepravilo zhruba 37 miliónů metrů kubických.

Rekordne najnižší množstvá přepravy plynu ze Slovenska na Ukrajinu prišli koncem roka. Začiatkem októbra přeprava klesla až na 4 milióny metrů kubických. To však nebyl ještě negatívny rekord. Po tem, jak se v novembri přeprava plynu nášmu východnému susedovi vrátila na hodnoty 27 miliónů metrů kubických, prvý decembrový den minulého roka se přeprava prepadla na rekordných 1,5 milióna metrů kubických. Posledné dni minulého roka odoberali Ukrajinci od nás necelých 17 miliónů metrů kubických plynu.

I když se reverzný plynovod Vojany-Užhorod maximálne nevyužíva, Ukrajinci se v minulem roku viackrát nechali počut, že im tento plynovod s ročnou přepravnou kapacitou necelých pätnást miliárd metrů kubických nepostačuje. Tlačili preto na Európsku úniu, aby donútila Slovensko k spusteniu takzvaného velikého reverzu na plynovode, kterým v súčasnosti prúdi do Evropy ruský plyn od Gazpromu.

Ukrajinci se obrátili na Európsku úniu v súvislosti s dohodou mezi slovenským přepravcem plynu, spoločností Eustream, a ruskou firmou Gazprem, která podle Kyjeva porušuje legislatívu EÚ tím, že umožňuje Gazpromu nepovolit reverzný tok plynu na Ukrajinu kľúčovým plynovodem. Eustream ukrajinskú kritiku ostro odmietol a ich sťažnost na přepravný kontrakt Eustreamu s ruskou spoločností Gazprem považoval za neopodstatnenú. Přes tomu Eustream byl pripravený rokovat s Európskou komisiou, Gazpromem a Ukrajinou o možnosti spustenia velikého reverzu. V septembri Eustream informoval, že už začali prvé rokovania s ukrajinskou stranou a Európskou komisiou.

Zrekonštruovaný plynovod Vojany – Užhorod má v súčasnosti ročnú kapacitu 14,6 miliardy metrů kubických. Slovensko-ukrajinský reverz byl do plnej prevádzky spustený 2. septembra 2014, po ukončení testovacích dodávek. O přepravné kapacity plynovodu ze strany dodavatelských spoločností byl velký zájem. Rezervovali si přepravné kapacity v maximálnem možnem objeme.

přepravna spolocnost – Správy Google

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.