SITA |

Zemní plyn z Ukrajiny na Slovensko zatím proudí bez problémů. Společnost Eustream nezaznamenala v české přepravní síti snížený průtok plynu na hranicích s Ukrajinou. „Přeprava momentálně běží ve standardním režimu, v objemu obvyklém na dané roční období,“ informoval mluvčí Eustremu Vahram Chuguryan.

V pondělí informovala agentura Reuters, že Ukrajina zastavila dovoz ruského plynu pro spor o jeho cenu. Přepravu plynu do Evropy přes Ukrajinu to podle zdrojů agentury Reuters zatím neovlivnilo. Slovenská přepravce plynu je připraven i na případné zastavení dodávek plynu z Ukrajiny.

„Díky přijatým opatřením jsme připraveni okamžitě přesměrovat přepravní sít a začít realizovat reverzní chod ze západu na východ. Můžeme po celou dobu odstávky přepravovat plyn z České republiky, z Rakouska av případě zájmu i z domácího obchodního bodu, „dodal Chuguryan s tím, že slovenská přepravní sít dokáže“ protlačit „plyn v reverzním toku přes celé území Slovenska až do Velkých Kapušian, případně i na Ukrajinu.

Ukrajina platí za plyn z Ruska přibližně 400 USD za tisíc krychlových metrů, což je jedna z nejvyšších cen v Evropě. Kyjev proto žádá Moskvu o zmírnění podmínek. Tento spor vyvolal obavy z nové války o cenu plynu, podobné jako byly ty během zimních období v roce 2006 av roce 2009, které způsobily přerušení dodávek na Ukrajinu a do zbytku Evropy. První a zatím jediná plynová krize zasáhla Slovensko v lednu 2009. Úplné zastavení dodávek zemního plynu na Slovensko z Ruska přes Ukrajinu trvalo zhruba dva týdny.

Související články:

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.