Společnost IBM představila opět seznam inovací, které mají potenciál změnit náš pracovní a soukromý život v příštích pěti letech. V pořadí osmý ročník seznamu inovací Next Five in Five vychází ze společenských a tržních předpokladů a trendů ovlivňujících náš život.

Tento ročník 5in5 rozvíjí myšlenku, že všechny věci kolem nás získají díky nástupu kognitivních systémů schopnost učit se a zapojí se do přirozenější komunikace s lidmi.

Důsledkem bude i to, že počítače budou postupem času stále inteligentnější a budou se více přizpůsobovat díky dalším interakcím s velkým objemem dat, s dalšími zařízeními a lidmi potřebám svého uživatele. Nová éra v počítačích povede zároveň k průlomu, který posílí jejich lidské schopnosti. Počítače nám budou pomáhat více se zorientovat v moderním světě a pomohou nám, abychem byli ještě výkonnější než dosud.

Lékaři budou běžně využívat DNA při zdravotní péče

Rakovina je stále jedno z nejhorších onemocnění, které ročně ohrožuje několik milionů lidí na celém světě. Již dnes si však umíme představit, že i léčba tohoto onemocnění může být mnohem úspěšnější v případě, že počítače pomohou lékařům exaktněji pochopit, jak nádor postihuje jejich pacienta až po úroveň jejich DNA, a pomůže jim zvolit optimální léčbu nejvhodnější zvolenou kombinací léků.

Už o pět let by pokrok v oblasti analýzy velkých dat a nově vznikající cloudová řešení postavené na bázi kognitivních systémů spolu s objevy ve výzkumu lidského genomu mohly lékařům pomoci přesně diagnostikovat rakovinné onemocnění a vytvářet personalizované léčebné plány pro miliony pacientů po celém světě. Nové systémy budou navrženy t když, aby dokázali na základě genomických informací o pacientech vyloučit nepříznivé reakce na léky, a významně pomohou i při léčbě srdečně-cévních onemocnění.

Nakupování na místě porazí on-line

Loni hodnota on-line nákupů poprvé celosvětově pokořila hranici jednoho bilionu dolarů. Hodnota on-line nákupů zároveň roste rychleji než tržby kamenných prodejen. On-line prodejci v současnosti mají výhodu a snaží se vytěžit Čo nejvíce z našich nákupních rozhodnutí na webu. Většina kamenných obchodů dnes naopak disponuje pouze informacemi, které od nás získají v místě prodeje, a pokračující trend budování showroomů pro ně stále více ztěžuje soupeření s on-line prodejci, kteří jim konkurují výhradně cenou.

Inovace v průběhu následujících pěti let však opět udělají populárním nakupování na místě prodeje. Obchodníci začnou využívat v úsilí o získání zákazníků bezprostřednost a blízkost obchodu ke klientům a to budou moci dělat pouze hráči v maloobchodě.

Technologie pracující na bázi rozšířené reality umožní nakupujícím lépe si prohlédnout zboží na místě prodeje a zprostředkují jim lepší zážitek z nákupu. Sociální sítě a maloobchodníci tak budou již brzy schopni s neuvěřitelnou přesností předpovědět, jaké produkty budou kupující nejvíce chtít a potřebovat. Vzhledem k blízkosti obchodů budou moci prodejci zákazníkům poskytnout několik způsobů rychlého doručení objednaného zboží.

Digitální strážce vás ochrání on-line

Každý z nás je dnes vlastníkem více ID a zařízení, jejichž prostřednictvím se připojujeme k e-mailovým účtům, internet bankingu či na sociální sítě. Tato roztříštěnost však zároveň přináší rizika, která vedou k naší zranitelnosti v této oblasti. Jen loni se ve Spojených státech amerických stalo více než 12 milionů lidí oběťmi podvodu v souvislosti s prolomením hesla či nabourání osobního konta.

Už o pět let by mohl mít každý z nás k dispozici digitálního strážce, který bude vyškolen k tomu, aby se při své činnosti zaměřil na nedůvěryhodné předměty a lidi, a nabídne nám tak novou úroveň digitální bezpečnosti a ochrany proti krádeži identity. V oblasti bezpečnosti bude při ověření totožnosti osoby na různých zařízeních čerpat z kontextových, situačních, jakož i historických údajů. Dokáže také posuzovat smysluplnost a bezpečnost činnosti uživatele a stane se jeho osobním poradcem.

Učit vás bude třída

Počet lidí, kteří nedisponují dostatečným vzděláním, ve světě neustále roste a stává se významným celosvětovým problémem. Podle posledních odhadů se dvěma třetinám dospělých na celém světě nepodařilo dosáhnout ani středoškolské vzdělání. Čo by se však stalo, kdyby studenti mohli projít všemi požadovanými stupni vzdělávání a disponovaly by dovednostmi potřebnými k dosažení všech cílů ve svém životě?

Třída budoucnu poskytne učitelům nástroje, které jim umožní dozvědět se o každém ze svěřených studentů dostatek informací. Učitelé zároveň budou mít k dispozici všechny osnovy, podle kterých se jim svěřený student učil od mateřské školky až po vysokou školu. Sofistikované analýzy dodané z cloudových řešení budou učitelem radit při rozhodování, jaká opatření u jednotlivých studentech zvolit, aby zvládli všechny úkoly, a přizpůsobí tomu i jejich individuální studijní plán.

Města usnadní lidem život

Do roku 2030 budou města a obce v rozvojových zemích tvořit 80 procent městského osídlení po celém světě. A v roce 2050 bude sedm z každých deseti obyvatel naší planety žít ve městech. V nas-le-du-jí-cích pěti ro-cích tzv.. smarter cities – inteligentní města – získají schopnost pochopit v reálném čase, jak se vyrovnat s miliardami malých a větších věcí, které ovlivňují jejich chod t když, aby dokázaly zajistit potřeby lidí, kteří v těchto městech žijí, a přesunout je z místa A na požadované místo B.

Již brzy budou moci města a jejich vrcholní představitelé lépe využít informace volně dostupné obyvatelům, protože budou lépe znát jejich potřeby. A stejně budou lépe znát nároky vyplývající z činnosti a života obyvatel v oblasti městských zdrojů.

Mobilní přístroje a sociální angažovanost umožní obyvatelům měst navázat vztah s jejich magistráty.

Zdroj: IBM


Ohodnoťte článek:

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.