FOTO – obchod.konicaminolta.cz

infozákona zdaleka neohrožuje jen snaha Směru zpoplatnit infožádosti, ale i pravidelné obstrukce při vymáhání informací ze strany samospráv. I pod kontrolou opozice.

Když jsme na jaře prohledávali smlouvy a faktury na to, abychem zjistili, jak naše ministerstva nakupují takovou běžnou věc jako jsou tonery do tiskáren, našli jsme občas i stoprocentní cenové rozdíly za totožný zboží [1] . A tím pádem možnost, že veřejná správa by věděla při troše snahy pouze za tonery snadno ušetřit stovky tisíc eur ročně.

Poslední týdny pracujeme na podobné analýze pro větší města, kde je také předpoklad, že případné nalezené cenové rozdíly by pomohly úředníkům v budoucnu poukazovat na lepší ceny v sousedních městech a tlačit tak dodavatelů k nižším cenám .

Nečekaně jsme však narazili v Trnavě, sedmém největším slovenském městě vedeném primátorem za KDH [2] . Pro město tam nakupuje IT techniku ​​jejich stoprocentní městská sročka TT-IT [3] . Na první infožádost, v níž jsme si ptali smlouvy a faktury na tonery, nám v zákonném termínu osmi pracovních dnů ani neodpověděli. Po urgenci jsme odpověď dostali – ředitel Rastislav Mráz odmítl informace zpřístupnit.

Pro vysvětlení, Mráz se odvolává na tu část infozákona [4] , která při státních či městských firmách zužuje přístup k informacím na informace

o hospodaření s veřejnými prostředky, nakládání s majetkem státu, majetkem vyššího územního celku nebo majetkem obce, o životním prostředí, o úkolech nebo odborných službách týkajících se životního prostředí ao obsahu, plnění a činnostech prováděných na základě uzavřené smlouvy . „

Pointa je v tem, že Mráz a množství jjiných šéfů městských firem na Slovensku občanům s vážnou tváří tvrdí, že oni s veřejnými prostředky ani majetkem města neprodukují, být jsou stoprocentně vlastnění městem (minulý rok jsme tak marně ptali smlouvy na úklid [5 ] od dvou městských firem v Banské Bystrici, kterou také vede pravicový primátor). Podle naší právní analýzy [6] opírající se o rozsudky Ústavního soudu a precedentů z podobných sporů v Čechách se městské firmy mýlí. Ale hlavně, infozákona jen stanoví, Čo za informace jsou povinné zveřejňovat. A tedy nijak jim nebrání zveřejnit věci navíc. A tu přece jde o jasný veřejný zájem sledovat utrácení městských peněz.

Navíc, mráz výklad by vedl k absurdním situacím. Nitran zda Trenčan informace o nákupuch tonerů na jejich radnici dostanou, nebot jejich kupuje rovnou město, ale takoví Trnavčania si mohou akorát tak pískat, protože tonery jejich úředníků kupuje městem vlastněná sročka. Jaká je v tem logika a rovnost před zákonem?

Na Slovensku jsou přitem stovky stoprocentně vlastněných městských firem (pouze sto největších měst jich má dohromady 160 [7] ), hospodaří odhadem s desítkami milionů eur ( TT-IT má obrat necelý milion eur [8] ). Představte si, že by města ve velkém začaly všechny své nákupy dělat přes své firmy. Podle „trnavské“ logiky by tak bylo v pořádku, že by se občan nedozvěděl nic o tem, jak konkrétně se utrácejí peníze občanů.

Opozice a infozákona

Postoj Trnavy je o to smutnější, že město již dlouhodobě spravují primátoři za KDH, tedy stranu, která v parlamentu podpořila povinné zveřejňování smluv a tradičně hlasovala za vyšší transparentnost [9] v zemi. No Trnava je podle našeho komplexního žebříčku průhlednosti mezi velkými městy na Slovensku podprůměrnou [10] . V době, kdy Směr zvažuje zpoplatnit žádosti občanů o informace [11] , je tak otázkou, kolik námahy vyvinou křesťanští demokraté na obranu infozákona.

Sám šéf městské IT firmy Rastislav Mráz je přitem členem nastupující mladé generace politiků hnutí. Vystudoval právo a katolickou teologii. Většinu pracovního života strávil na radnici v Trnavě [12] . Od roku 2008 šéfuje zmiňované městské firmě. Jako 32-letý za KDH kandidoval v parlamentních i komunálních volbách v roce 2010 (v obou neúspěšně). Ve městě se angažuje [13] při organizování volno-časových aktivit pro dětí, podpořil i ex-arcibiskupa Bezák. Momentálně je místopředsedou hnutí v okrese a členům krajské rady [14] v Trnavě.

Po odmítnutí zpřístupnit faktury za tonery jsme si od městské firmy vyžádali alespoň jejich výroční zprávy. Přes Google jsme viděli [15] , že jsou zavěšeny na webstránce TT-IT, jenže ta byla minulý týden několik dní nefunkční (ano, web IT firmy, která spravuje hlavní web i pro město …). Ředitel Mráz nám namísto bezproblémového zaslání zpráv po sekretářce vzkázal, že at si je nejprve oficiálně vyptávat přes infozákona …

P.S. Ministr financí Peter Kazimír se nedávno vyhrožoval obcím [16] , že pokud nezačnou více šetřit, sebere jim příjmy z daní. Občanská kontrola městských faktur by šetření určitě napomohla. Čo kdyby se pan ministr postavil proti plánům oslabení infozákona a naopak prosadil jasnou platnost zveřejňování i pro městské a obecní firmy? Rádi ho podpoříme.

Gabriel Šípoš a Juraj Čokyna

Pokud se Vám článek a naše aktivity líbí, podpořte prosím naši snahu o účinnější infozákona a transparentnější města . Děkujeme! [17]

 Podpořte náš boj proti korupci

pošli na vybrali.sme.sk

Starší článek autora Veřejná nominace na Infočin roku pro soudce Harabina

Nový článek autora Poradci Zvolenské: nevím, je mi jedno, zneužívám nejméně

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit

Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.