Nadace Pontis rozdala ocenění Via Bona Slovakia za nejlepší projekty firem v oblasti firemní filantropie a zodpovědného podnikání za rok 2012. Vítězi hlavních cen se staly společnosti Embraco Slovakia a ABB.

Vítězové si dnes převzali ocenění Via Bona Slovakia v 7 kategoriích během galavečera v Refinery Gallery v Bratislavě. Hodnotící komise složená z lidí z firem, neziskového sektoru, státní sféry, ze školství i z médií, posuzovala 65 nominací.

Hlavní cenu Odpovědná velká firma roku 2012 za nediskriminační a nekorupčný přístup k byznysu založený na rovnosti šancí, mnohé dobrovolnické aktivity a spolupráci se školami v regionu získala společnost Embraco Slovakia. Společnost je na Slovensku již 15 let a stejně dlouhý čas pomáhá i regionu Spiše, kde působí. Je největším zaměstnavatelem v regionu a významným podporovatelem místní komunity. Má velmi dobrou strategii v oblasti společenské odpovědnosti a všechny její aktivity jsou zaměřeny na to, aby z nich benefitovali nejen zaměstnanci, ale i komunita v regionu.

„Mezi strojírenskými, obzvlášt výrobními podniky situovanými mimo západního Slovenska jsou naše aktivity na poli zodpovědného podnikání spíše výjimečné. Důvodem je akceptace Slovensku specifik a respekt, který si Slováci svým přístupem k práci a životu získali u představitelů mateřské korporace Embra Čo, „říká Gabriela Vlková z oddělení komunikace a společenské odpovědnosti společnosti Embraco Slovakia.

Hlavní cenu Odpovědná malá nebo střední firma roku 2012 získala společnost ABB, která se intenzivně věnuje etice v podnikání, ochraně zdraví zaměstnanců, životnímu prostředí a spolupracuje s místními komunitami přes neziskové organizace . Firma věří, že svět technologií by měl jít zelenější cestou. „ Přesto, že jsme technický podnik, chceme si zachovat lidskou tvář a uvědomujeme si, že působíme v komunitě. V posledních letech se nám podařilo přejít z finanční podpory neziskových organizací ik zanícení zaměstnanců a jejich zapojení se do dobrovolnictví , „vyjmenovává Eva Hipšová, manažerka pro marketing a komunikaci ABB na Slovensku.

V této kategorii hodnotící komise udělila i Čestné uznání Agentuře Manna za inspirativní přístup k zaměstnávání zdravotně postižených lidí. Agentura Manna má status chráněné dílny. Věnuje se výrobě a prodeji cukrářských výrobků, bio a fair trade produktů a od tohoto roku i přípravě bezlepkové stravy. Má 3 vlastní Cafeteria a zaměstnává 50 procent zaměstnanců se zdravotním postižením z celkového počtu 20 zaměstnanců.

Hodnotící komise se letos v kategorii Zelená firma roku rozhodla cenu neudělit. Čestné uznání však získala společnost koši za komplexní a udržitelný přístup k zhodnocování odpadu a za snahu o Čo nejefektivnější zpracování odpadu. Společnost zrekonstruovala a zmodernizovala spalovnu v Košicích, jejímž cílem je zvýšení ochrany životního prostředí a zajištění udržitelnosti provozu spalovny v rámci integrovaného systému nakládání s odpady. V blízkém okolí města není žádné zařízení na využití nebo odstranění odpadů, které by dokázalo nabídnout skutečnou alternativu pro odpad z města. Významným přínosem je zvýšení energetického využití odpadů, že kromě tepla pro vytápění bude spalovna vyrábět takzvanou zelenou obnovitelnou elektrickou energii. Investice přinese bezpečnost a stabilitu provozu, jakož i nižší náklady na údržbu celého zařízení. Dokončená by měla být letos.

V kategorii Skvělý zaměstnavatel získala ocenění Via Bona Slovakia společnost Mondi SCP za projekt Tři generace, který představuje ucelený systém výhod nejen pro zaměstnance a jejich rodiny , ale i pro bývalé zaměstnance a komunitu v Ružomberku. Společnost, která je známá výrobou papíru a celulózy na Slovensku, si uvědomuje, že zaměstnanci jsou základním klíčem k úspěchu a firemní výkonnosti. Proto jim vytvářejí podmínky, které lidi motivují k vysokým profesionálním výkonem. Zároveň zohledňuje fakt, že zaměstnanci žijí v rodině. I proto je část jejích aktivit orientovaná na děti, studenty a rodinné příslušníky. Nezapomíná však ani na ty, kteří vytvářeli hodnoty v minulosti. Pro seniory vytvořili v Mondi SCP speciální benefitový program.

V kategorii Skvělý zaměstnavatel si odnesla Čestné uznání i společnost T-Systems Slovakia za podporu kreativních mimopracovních aktivit zaměstnanců a work life coaching. Kromě práce z domu má každý k dispozici osobního konzultanta. Formou osobních rozhovorů zaměstnanec může hledat řešení na problémy související s prací, soukromým životem, rodinou či právními nebo finančními záležitostmi. Projekt T-Galery umožňuje kolegům v práci prezentovat vlastní umělecká díla. Ve firmě vznikla i hudební skupina T-Band, kterou tvoří 22 zaměstnanců.

prozákaznickým firmou roku 2012 se stala společnost Tesco Stores ČR za projekt Potraviny domů. Jde o inovativní službu, jejímž prostřednictvím si lidé mohou objednávat zboží přes e-shop. Služba je přístupná více než 550 tisíc obyvatelům Bratislavy a okolních měst. Jejím cílem je oslovit zákazníky, kteří z různých důvodů nechtějí nebo nemohou navštívit kamennou prodejnu a přinést nákup až domů. Tesco nabízí tuto službu rodinám s malými dětmi, zákazníkům bez auta nebo lidem, kteří bydlí v domech bez výtahu. Dává možnost nakupovat i lidem se zdravotním postižením, nemocným nebo seniorům, kteří mají ztížené možnosti pohybu, případně nošení těžkých břemen. Lidem ze zdravotním znevýhodněním nabízí při nákupu nad 20 eur dovoz zdarma. Do domácností doručili již více než 17 tisíc objednávek.

V oblasti firemní filantropie Nadace Pontis ocenila tři firmy. Podporovatelům dobrovolnictví se stala společnost Embraco Slovakia , která má svůj dobrovolnický tím z řad zaměstnanců. Dobrovolnictví ve firmě podporuje i management. Zaměstnanci jsou tak přesvědčeni o významu projektů a jejich důležitosti pro region, že obětují i ​​svůj čas mimo zaměstnání. Tím dobrovolníků z Embrace dlouhodobě spolupracuje se Sdružením Spišiačik – sdružením rodičů a přátel diabetických dětí, pro které organizují Dia léto, společně upravili areál ZOO ve Spišské Nové Vsi a zapojili se i do čištění Slovenského ráje.

Ocenění Dobrý partner komunity si za originální projekt Veselé zoubky odnesla společnost drogerie markt . Společnost v rámci sociální kampaně učila děti a jejich rodiče, jak si správně čistit zuby. Až 60 procent předškoláků na Slovensku už mělo opravovaný chrup kvůli kazu. Stav dětského chrupu na Slovensku je alarmující. Na kampaň reagovalo takřka40 tisíc dětí. Zaměstnanci dm drogerie markt vytvořili spolu se známými osobnostmi zoubkové hlídky a udělali až 300 výjezdů do mateřských škol po celém Slovensku, kde děti učily jak si správně čistit zuby.

Dvě firmy budou Slovensko [1] Slovensko vstoupilo do EU v květnu 2004. více na www.EuropskaUnia.sk » [2] zastupovat v Bruselu

Nadace Pontis během galavečera prohlásila i společnosti, které bude Slovensko zastupovat na European CSR Award v Brus eli. V kategorii Partnerství velkých firem postoupili Slovenské elektrárne za dlouholetou podporu řešení témata bezdomovectví na Slovensku. Kromě organizace depa Slovensko, která provozuje nízkoprahové zařízení pro lidi bez domova, podporují i ​​Divadlo bez domova a občanské sdružení Proti proudu, které vydává pouliční časopis Nota Bene.

V kategorii Partnerství malých a středních firem postupuje firma SK_NIC s projektem Lidé lidem, který vytvořila společně s Centrem pro filantropii. Jde o portál, přes který mohou dárci podporovat lidi v nouzi, neziskové organizace, umělců, nadace a samosprávy.

O vítězích Via Bona Slovakia rozhodovala nezávislá komise v tomto složení:

Odpovědná velká firma

Ján Bača, Andrea Danihelová, Braňo Jakabovič, Lucia Muthová, Táňa Švrčková

Odpovědná malá / střední firma

Simona Bubánová, Gabriela Dubcová, Richard Jajcay, Martin Macharík, Martin Štrba

Zelená firma roku

Andrej Kovařík, Marcel Lauko, Peter Roble

Skvělý zaměstnavatel

Stanislav Antoš, Marta Kahancová, Lívia Osvaldová

prozákaznickým firma

Radoslav Derk, Milan Mokráň, Juraj Porubský

Dobrý partner komunity

Daniela Danihelová, Víra Dubačová, Martin Mazag, Daniela Olejárová, Jan Orlovský, Jan Pallo

Podporovatel dobrovolnictví

Martina Bálint, Monika Bandurová, Juraj bobu, Dagmar Šťastná

European CSR Awar d

Daniela Danihelová, Gabriela Dubcová, Juraj Porubský, Táňa Švrčková, Filip Vagač

Zdroj: Nadace Pontis

References

  1. ^ Slovensko ( www.europskaunia.sk)
  2. ^ více na www.EuropskaUnia.sk » (www.europskaunia.sk)

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.