NR SR: Ficova vláda dostala důvěru od parlamentu
Za programové prohlášení vlády, a tím i vyslovení důvěry kabinetu Roberta Fica hlasovalo 82 ze 145 přítomných poslanců. Zdrželo se jejich osm, 53 členů sněmovny bylo proti a dva nehlasovali. Za programové prohlášení hlasovali všichni poslanci vládního Směru-SD až na Viliama Holevu, který se však vyjádřil, že mu selhalo hlasovací zařízení. Přítomný za Směr-SD nebyl poslanec Štefan Hreha. Parlament o programovém prohlášení jednal od středy 2. května. Dokument kritizovala opozice pro nekonkrétnost, nízko nastavenou laťku, příliš mnoho slibů, více poslanci řekli, že ačkoli deklarované cíle se jim líbí, vládě nedůvěřují. Ficova vláda si na čtyřleté období stanovila 10 klíčových úkolů. Na první místo klade snahu zmírněním dopadů krize posílit jistoty lidí. Druhou prioritou je stisknout schodek veřejných financí v roce 2013 pod tři procenta HDP. Třetí ambicí je podpora hospodářského růstu a cenové stability, čtvrtou snaha snížit nezaměstnanost mladých lidí a řešit dlouhodobou nezaměstnanost. Pátou ambicí je zvýšit vymahatelnost práva a systematicky likvidovat korupci na všech stupních společnosti. Šestou prioritou je konsolidace veřejného zdravotnictví s důrazem na finanční stabilizaci. Sedmým cílem vlády je posilování odpovědnosti za plnění strategických cílů EU, prosazovat oprávněné zájmy ČR v unii a efektivně využívat prostředky evropských fondů. Prioritou číslo osm je snaha posílit hospodářskou, sociální a územní soudržnost společnosti, devátou zakládání dlouhodobých tendencí pro hospodářský, sociální, environmentální a vědeckotechnický rozvoj a zlepšení kvality života. Desátou prioritou je být vládou otevřenou všem vrstvám české společnosti i prostřednictvím Rady solidarity a rozvoje, ve které budou sedět i sociální partneři.

MATOVIČ: Ritomskej selhalo hlasovací zařízení
poslankyni NR SR za Obyčejných lidí a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Marii Ritomskej selhalo podle předsedy strany Igora Matoviča hlasovací zařízení při hlasování o programovém prohlášení vlády (PVV). Podle techniky Ritomská PVV podpořila. „Ritomská hlasovala proti, selhalo její zařízení, nemám důvod jí nevěřit,“ řekl Matovič novinářům s tím, že někteří členové jeho klubu se při hlasování zdrželi a někteří hlasovali proti. Podle Matoviča klub OľaNO byl při hlasování o PVV paradoxně jednotný, protože všichni hlasovali v souladu se svědomím a přesvědčením. „Všechny ostatní kluby tak nehlasovali, takže nebyly jednotné. My jsme hlasovali, jak jsme avizovali, že se na návrhy nebudeme dívat červenomodrý, ale podle toho, zda je něco dobré nebo špatné. Proto se někteří zdrželi hlasování, „zdůraznil. V PVV je podle Matoviča „spousta dobrých věcí“, ale nedůvěřuje lidem, kteří by ho měli prezentovat. Druhá vláda Roberta Fica bude moci pokračovat ve vládnutí, parlament dnes kabinetu vyslovil důvěru. Za programové prohlášení vlády a tím i vyslovení důvěry kabinetu hlasovalo 82 ze 145 přítomných poslanců. Zdrželo se jejich osm, 53 členů sněmovny bylo proti a dva nehlasovali.

FICO: Parlament schválil program stability, dialogu a ochrany lidí
Schválený program vlády je podle předsedy vlády Roberta Fica (Směr-SD) programem na ochranu lidí před dopady krize. „Chci ubezpečit všechny lidi na Slovensku, že tento program je program stability, sociálního dialogu, ochrany lidí, kteří se jen velmi těžko mohou bránit před dosahem krize,“ řekl po schválení základního programového dokumentu. Zakrátko podle premiéra vznikne Rada solidarity a rozvoje az jejího jednání vzejdou návrhy zákonů a opatření, které povedou ke snížení rozpočtového schodku v roce 2013 pod tři procenta hrubého domácího produktu. Znovu zdůraznil, že při naplňování tohoto cíle bude vláda zvlášt přihlížet k potřebám chudých a slabých.

NR SR: Parlament schválil změny v Lisabonské smlouvě pro eurové
Parlament odsouhlasil změnu Lisabonské smlouvy, která umožní zřízení Evropského mechanismu pro stabilitu, tedy trvalého eurovalu. Samotná smlouva o novém eurovale by měla být předložena do několika týdnů. Návrh schválilo 130 poslanců napříč spektrem, vyjma bylo jen 11 poslanců za SaS, kteří byli proti. Trvalý eurové má pomáhat zemím, které nebudou schopny financovat svůj dluh na finančních trzích a na rozdíl od dočasného eurovalu budou do něj členské státy vkládat i hotovost. Návrh této změny Lisabonské smlouvy kabinet Ivety Radičové schválil v srpnu minulého roku. Návrh je třeba ratifikovat během roku 2012, protože účinnost přijatěch změn ve smlouvě o unii je plánována od 1. ledna příštího roku. Národní rada SR k tomuto návrhu nepřijala usnesení navrhované skupinou opozičních poslanců, které zavazuje vládu předložit ke schválení NR SR jakoukoliv požadovanou finanční pomoc z mechanismů pro stabilitu eurozóny.

NR SR: Žitňanská chtěla od Magali slyšet o Gorily, plénum to zamítlo
Poslankyně Lucie Žitňanská (SDKU-DS) chtěla, aby Jozef Maga vysvětlil, Čo se dělo s kauzou Gorila po jeho nastoupení na čelo Slovenské informační služby (SIS) v roce 2006. „Máme na stole nominaci, o které víme, že to byl právě pan Maga, po jehož nástupu přestala tajná služba odposlouchávat být na Vazovovej ulici známé ze spisu Gorila,“ řekla při jednání o návrhu na zvolení Magali na čelo Národního bezpečnostního úřadu. Poslanci by podle ní měly být první, kteří budou vědět, Čo se dělo po nástupu Magali do funkce. „Dávám procedurální návrh, abychem přerušili rozpravu k tomuto bodu a abychem přizvali pana Magali do národní rady, umožnily mu vystoupit a umožnily mu říct, jak to v tomto případě všechno bylo,“ prohlásila v plénu. Žitňanskej návrh parlament neschválil. Žitňanská na brífinku po zamítnutí jejího návrhu připustila pochybení bývalé koalice, která za ředitele NBÚ nestihla zvolit vlastního kandidáta Kamila Krnáč (SaS). „Považuji za chybu a špatné, že předchozí vláda se nedokázala dohodnout na obsazení některých institucí,“ konstatovala. NR SR: Maga se stal ředitelem Národního bezpečnostního úřadu Národnímu bezpečnostnímu úřadu (NBÚ) bude příštích sedm let šéfovat Jozef Maga. Na návrh vlády ho do funkce zvolilo 87 ze 140 poslanců parlamentu, Maga tedy získal nejméně čtyři hlasy opozice. Proti hlasovalo 42 členů sněmovny a zdrželo se jejich 11. Maga se funkce ujme 1. června, jeho nominaci vláda schválila 2. května. Ve funkci nahradí kandidáta KDU-ČSL Františka Blanárika, který se funkce písemně vzdal ještě v minulém volebním období. Parlament v tajné volbě zvolil i novou šéfku Úřadu na ochranu osobních údajů, stala se jí díky 83 hlasům ze 140 přítomných poslanců Eleonóra Kročianová. Proti bylo 44 poslanců a 13 se jejich zdrželo. Funkční období předsedkyně úřadu je pět let. Plénum zároveň z dozorčí rady Sociální pojišťovny odvolalo Vladimíra Tvarošku a Patricii Bojkovú. Na jejich místa poslanci ve veřejné volbě vybrali Petra Pellegriniho a Marka Lendacká.

NR SR: Fico upozornil opozici, že na šéfa ÚVO nebude čekat věčně
Předseda vlády Robert Fico chce od opozice Čo nejdříve slyšet jméno kandidáta na post šéfa Úřadu pro veřejné zakázky (ÚVO), v opačném případě do funkce vybere nejlepšího z adeptů, kteří se přihlásili do konkurzu vyhlášeného premiérkou Ivetou Radičovou. „Pokud nebudete schopni v nejbližším období takový návrh podat vládě, vláda bude muset rozhodnout na základě výběru, který udělala paní premiérka Radičová,“ řekl Fico v parlamentu během svého závěrečného slova v diskusi o programovém prohlášení vlády. Premiér upozornil, že od voleb uplynuly už více než dva měsíce a opoziční lídři dodnes nebyli schopni předložit vládě jméno svého kandidáta. „Potřebujeme zprovoznit ÚVO, abychem mohli pracovat na novém zákoně o veřejných zakázkách,“ řekl. Židle předsedy ÚVO je jedním z postů, které Fico přenechal opozici. Kromě toho má opozice nárok i na viceguvernéra České národní banky, šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu, správní rady Slovenské pozemkového fondu i dvě místa ve fiskální řadě.

ŽITŇANSKÁ: Trvání opozičních jednání je nevhodné a směšné
Místopředsedkyně SDKÚ-DS Lucia Žitňanská vnímá délku trvání opozičních jednání o pár pozic v kontrolních orgánech jako neoprávněnou a směšnou. „SDKÚ-DS není brzdou dohody v rámci opozice, takže věřím, že i ostatní partnerské strany dokáží nalézt souhru velmi rychle,“ prohlásila před novináři. Předseda vlády Robert Fico chce od opozice Čo nejdříve slyšet jméno kandidáta na post šéfa Úřadu pro veřejné zakázky (ÚVO), v opačném případě do funkce vybere nejlepšího z adeptů, kteří se přihlásili do konkurzu vyhlášeného premiérkou Ivetou Radičovou. ÚVO je podle Žitňanskej velmi důležitá kontrolní instituce. Jeho úkol však není jen v kontrole, ale i metodickém usměrňování jednotlivých zadavatelů. „Pro mě je důležité, aby tam byl kompetentní člověk, který dokáže tento úřad dostat do funkční podoby,“ dodala. Židle předsedy ÚVO je jedním z postů, které Fico přenechal opozici. Kromě toho má opozice nárok i na viceguvernéra České národní banky, šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu, správní rady Slovenské pozemkového fondu i dvě místa ve fiskální řadě.

FIGEĽ: Opozice by se měla dohodnout na postech do středy
Opozice by se podle předsedy KDH Jána Figele mohla na rozdělení postů v kontrolních orgánech, které jí nabízí premiér Robert Fi Čo, dohodnout do středy. Jak řekl před novináři, jednání probíhají průběžně. „Chceme využít čas, aby dohoda byla naplněna,“ řekl. Podle něj v dnešní situaci, kdy Slovensko má vládu jedné strany, je větší účast opozice na kontrole veřejných zakázek potřebná součást vyvažování moci jedné strany. „Během schůze se pokusíme dosáhnout shody. Musíme čas využít, „dodal. Premiér Robert Fico chce, aby se opozice dohodla Čo nejdříve na šéfovi Úřadu pro veřejné zakázky (ÚVO). Podle Igora Matoviča však opozice nebude skákat jako Robert Fico píská, ale patří se, aby opozice, pokud má možnost obsadit tento post, se i dohodla. Dodal, že spor o nominace se zúžil na ÚVO. Podle něj největší šance být šéfem Nejvyššího kontrolního úřadu má nominovaný SaS Kamil Krnáč. O NKÚ však mělo zájem i KDH. Pokud se opozice nedohodne, Fico jmenuje na čelo ÚVO kandidáta, který vzešel z výběrového řízení, Čo dělal ještě kabinet Ivety Radičové. „Je to druhé nejlepší řešení, pokud opozice neukáže schopnost dohodnout se,“ dodal Matovič.

NR SR: Většina opozice chce, aby použití eurovalu 2 schvaloval parlament
Čtyři opoziční poslanecké kluby společně předložily do parlamentu návrh, kterým chtějí zavázat vládu, aby každý návrh na použití prostředků z eurovalu 2 projednala a schválila nejprve Národní rada SR. S iniciativou přišla v pondělí SDKÚ-DS. K ní se přidali křesťanští demokraté, poslanci Obyčejných lidí a nezávislých osobností a strany Most-Híd. K opozičnímu návrhu se odmítla připojit nejmenší opoziční strana SaS. Jak uvedl pro agenturu SITA předseda poslaneckého klubu SDKU-DS Ludvík Kanika, vznik stabilizačních mechanismů nemusí znamenat správné využití těchto nástrojů. „Rozhodující je, jakým způsobem budou tyto prostředky používat. Nepovažujeme za správné, aby se tyto prostředky používali na pomoc zemím, které odmítají dělat nezbytná úsporná opatření, odmítají hledat řešení a spolupracovat s evropskými institucemi, jako je tomu v případě Řecka, „zdůraznil Kanika.

LIDSKÁ PRÁVA : Ve firmě Linora byla práva porušena, zjistil to průzkum
Průzkum Slovenského národního střediska pro lidská práva potvrdil nedostatky v dodržování lidských práv žen pracujících ve firma Linora v Hencovce v okrese Vranů nad Topľou, informoval výkonný ředitel SNSĽP Juraj Horváth. Právničky střediska se ve firmě osobně přesvědčili, že deficit je třeba urychleně odstranit. Se zvláštním ohledem na intimní povaze porušování lidských práv zaměstnankyň firmy Horváth pověřil průzkumem výlučně ženskou výjezdovou skupinu, aby získala všechny potřebné autentické informace. Výjezdová skupina podle jeho slů provedla prohlídku čtyř provozů firmy a přímo na místě prověřila praktikování fyzických prohlídek žen, kterým se musí vícekrát denně podrobovat před vstupem na toalety ve firmě Linora. Středisko na čtyřhodinovém průzkumu během jednání se zaměstnavatelem získalo příslib, že firma urychleně upustí od porušování lidských práv. Podle Horvátha před očima výjezdní skupiny odstranili oznámení ze dveří toalety, podle něhož je třeba před vstupem na toaletu podrobit se osobní kontrole. SBS pouze v případě podezření z krádeže výrobku smí uskutečnit osobní kontrolu, ale jen ve zvláštní kabince, vyhrazené pro tento účel. SNSĽP se bude na toto pracoviště v Hencovce opakovaně vracet, aby kontrolu, jak firma reálně plní přijatá opatření.

KALIŇÁK: Jmenoval nového policejního prezidenta Tibora Gašpara
Novým prezidentem Policejního sboru SR je Tibor Gašpar, který převzal funkci po Jaroslavu Spišikdyž. Ten odchází do civilu, ale ministr vnitra Robert Kaliňák očekává, že bude nadále komunikovat s vedením. V blízkém období jmenováni do funkce prvního viceprezidenta PZ SR Jána Holič, na druhé viceprezidentského židli zůstane Ľubomír Ábel. „Je důležité, aby i nové vedení navázalo na věci, které udělali dobře a správně az chyb se poučili,“ uvedl Kaliňák. Policii čekají důležité změny. Chtějí udělat reformu specializovaných úřadů, aby nebyly některé funkce zdvojené a také výměnu technických a jjiných prostředků. Kaliňák plánuje, že policie Čo nejvíce zbaví občany tzv.. denní kriminality – vykrádání bytů, chat a motorových vozidel. Spišiak řekl, že iv civilu zůstane aktivní a pokud to bude třeba, tak přijde kritiku osobně říct policistům. Gašpar považuje jmenování za velkou profesionální výzvu, chce být zodpovědný. Byl by rád, aby slogan, který je na vozidlech PZ Pomáhat a chránit, přenesly i do myšlení policistů a běžného života. Chtějí stavět na kontinuitě, neplánují destruovat. Podle něj je laťka nastavena vysoko, mnohé policejní činnosti se v poslední době posunuly vpřed.

GALKO: Chce být prodlouženou rukou lidí, mají mu psát
Poslanec NR SR za SaS Ľubomír Galko se chce stát prodlouženou rukou občanů, která posune jejich problém na stůl příslušnému ministrovi. Jak uvedl Galko před novináři, je tu pro lidi a nedopustí, aby se tato vláda k nim chovala jako k někomu, na koho názoru vůbec nezáleží. „Jsem tady pro lidi. Pokud mají problém nebo potřebují relevantní stanovisko ministerstva, stačí, když mi napíšou. Jejich otázky, žádosti či postřehy přednesu buď na hodině otázek v parlamentu jako moje otázky, nebo jejich v parlamentu předložím konkrétnímu ministrovi jako moje interpelace. Následně každému občanovi zajistím zaslání odpovědi příslušného ministra, „řekl Galko. Lidé mají Galkovi psát na exministergalko@gmail.cem. Zároveň je ujistil, že pokud se zeptá on něco jako poslanec, nemůže jeho otázku ministr hodit do koše.

menšin: gayů a lesby chtějí poslanci Kuffovi podat pomocnou ruku
Slovensku gayové a lesby ve středu dopoledne navštíví parlament, aby nabídli pomocnou ruku poslanci Štěpánovi Kuffovi (OĽaNO) a nabídli mu bezplatné dovzdelávanie v oblasti sexuálních menšin. Kuffa nedávno v parlamentu označil homosexualitu za nemoc a doporučil ji léčit. Ředitelka pochodu Duhový PRIDE Romana Schlesinger považuje toto jeho vyjádření za elementární prohřešek proti společenské odpovědnosti, kterou poslanci mají, a za lež. „Rozhodli jsme se, že trestní oznámení není cestou, kterou zvolíme, poslanecká imunita by tuto aktivitu odsoudila k nezdaru … Žádáme od něho veřejnou omluvu,“ píše Schlesinger ve stanovisku, které poskytla agentuře SITA. „Ve středu 16. května přijdeme na půdu Národní rady SR, protože nemůžeme mlčet, když občany a občankami zvolený zástupce prohlašuje nepravdy, které mohou velmi vážně ublížit nejen LGBT lidem, ale i kultuře slovenské politiky a reputaci Slovenska v EU, „píše ve stanovisku Schlesinger. Věří, že Kuffa svou chybu přizná a veřejně se omluví. Světová zdravotnická organizace (WHO) vyňala homosexualitu z Mezinárodní klasifikace nemocí v roce 1992.

ŠKOLSTVÍ: Od září celodenní výchova Romů na 200 školách
Od školního roku 2012/2013 startuje na 200 základních školách celodenní výchovný systém marginalizovaných Romů, který potrvá do roku 2015. Národní projekt Vzděláváním pedagogických pracovníků k začlenění marginalizovaných romských komunit za 27 milionů eur iniciovali ještě za exministra Eugen Jurzyca, zastřešuje jej Metodicko-pedagogické centrum. Zapojit se mohli školy, které navštěvuje minimálně 20 procent žáků ze sociálně znevýhodněného prostředí. Půjde přibližně o 22 tisíc žáků. „Cílem celodenního vzdělávacího procesu je eliminovat nedostatečné výchovné působení rodičů a komunity na romských žáků ze sociálně znevýhodněného prostředí, doplnit a rozšířit znalosti a vědomosti, které jim chybí v porovnání s ostatními žáky, prodloužit čas pozitivního výchovného působení a zároveň omezit čas negativního působení vnějšího prostředí na romských žáků, „uvedla Nina silanová z Metodicko-pedagogického centra. „Ze statistik vyplynulo, že Slovensko patří z demografického hlediska k zemím s nejvyšším podílem Romů. Alarmující je, že téměř 24 procent romské populace nemá ukončené základní vzdělání, „řekla silanová.

menšin: Romské mimovládky vítají internátní školy
Rada nevládních organizací romských komunit (RMORK) vítá vytvoření dobrovolných internátních škol pro sociálně vyloučené, zejména romské děti, které avizuje vláda Roberta Fica. „Kdyby jen 10 procent z těchto žáků se integrovalo nebo ukončeno úspěšně základní školu a pokračovalo by na střední, tak by to byl přínos pro vládu a Slovensko, protože už by mohly tvořit nějaké hodnoty,“ řekl na tiskové konferenci předseda RMORK Ladislav Richter. V současném systému se podle něj romské děti nemají šanci uplatnit na trhu práce a jsou celoživotně odkázány na podporu státu. Projekt s celodenním vzděláváním marginalizovaných Romů, který od září na 200 základních školách spouští Metodicko-pedagogické centrum, Richter kritizuje. Považuje to jen za poloviční řešení. Školství nemůže stát jen na projektech, ale na komplexním systému. Romské mimovládky odmítají srovnávat situaci na Slovensku s Kanadou, kde projekt internátních škol ztroskotal. Richter je přesvědčen, že děti z internátních škol by se do osad nevrátili a dokázali by se integrovat. Komunitní pracovník z Rožňavy a předseda občanského sdružení Univerzus Marian Ikri říká, že projektu musí předcházet osvěta. Před zřízením internátů považuje za nezbytné sdělit Romům filozofii takového počínání. Dodal, že stát by měl garantovat absolventům internátních škol zaměstnání, aby se nevrátili do osad do starých kolejí.

NITRA: Kraj schválil smlouvy o výstavbě dvou Ipeľských mostů
Na území Jihomoravského kraje vyrostou dva mosty přes řeku Ipel, které spojí Slovensko s Maďarskem. Dohody o výstavbě mostů ao jejich dopravním charakteru uzavřeli vlády Slovenska a Maďarska 27. února tohoto roku v Bratislavě. Krajští poslanci nyní schválili smlouvu o provádění těchto dohod a také více smluv o překládce inženýrských sítí. Podepsány musí kraj doručit ministerstvu dopravy. Výstavba každého mostu bude stát přes pět milionů eur. Peníze z Evropské unie budou mít na financování podíl 85 procent, státní rozpočty obou zemí poskytnou deset procent a spoluúčast regionů, což bude na slovenské straně Středočeský samosprávný kraj, pět procent. Kraj přispěl i na projektovou dokumentaci. První most má stát mezi obcemi Chľaba v okrese Nové Zámky a Ipolydamásd. Bude dlouhý 106 metrů a široký 14,3 metru. Původní most zničily ledové kry v roce 2000. Druhý Ipeľský most vyroste mezi obcemi Pastovce v okrese Levice a Vámasmikola. Má jít o most s délkou 92,2 metru a šířkou 12,3 metru. Obě mosty budou sloužit pro mezinárodní silniční osobní a nákladní dopravu do 12 tun. Součástí projektů je i výstavba příjezdových cest k mostem.

S. Ľupča: Obec začala výstavbu kanalizace za 14 milionů eur
Více než 12,6 kilometru kanalizačních sběračů, dvě čistírny odpadních vod, tři čerpací stanice a 692 přípojek, z toho 684 domovních, má tvořit novou splaškovou kanalizaci, kterou začala budovat obec Slovenská Ľupča v okrese Banská Bystrica. Její výstavba má trvat dva roky a stát 14-miliónů eur, které obec při pětiprocentním spolufinancování získala z eurofondů a státního rozpočtu. Dodavatelem je firma Doprastav Zvojen. Slovenská Ľupča má v současnosti přes 3 200 obyvatel, díky blízkosti k Banské Bystrici zaznamenává velký zájem o výstavbu dalších rodinných domů. Odstraňování splašků řeší žumpa, v novějších stavbách i domácími čistírnami a pravděpodobně i nelegálními způsoby. Jak uvedl starosta Miroslav Macák, nová splašková kanalizace má postačovat k zajištění čištění odpadních vod v celé obci s výhledových počtem 4 320 obyvatel v roce 2030.

ENVIRO: Rezervace Smrekovica patří k chráněným územím
Účinnost nabyla vyhláška Krajského úřadu životního prostředí v Žilině o prohlášení přírodní rezervace Smrekovica. Pod přísnou ochranu se na výměře 235 hektarů dostanou přirozené smrkové lesy, které mají na části plochy pralesovitého charakteru a jsou domovem pro více vzácné druhy rostlin a živůčichů. Vedle běžnějších druzích živůčichů zde žijí i některé z těch vzácnějších, jako například dvě pralesní sovy – kuvička vrabčí a pôtik rousný, Dubník tříprstý či tesař černý. Největší význam má však toto území pro přežití tetřeva hlušce. V širším prostoru navrhované přírodní rezervace žije jedna z posledních životaschopných populací tohoto druhu ve Velké Fatře. Přírodní rezervace Smrekovica leží v Národním parku Veľká Fatra, severozápadně od obce Liptovská Osada. Předmětem ochrany jsou především velmi zachovalé přirozené smrkové lesy, které jsou ve Velké Fatře v mimořádně vzácné a vyskytovaly se pouze v nejvyšších polohách pohoří. Širší oblast Smrekovica je v rámci národního parku územím, kde se zachovalo nejvíce takových lesů. Část z nich je již přísně chráněna v Národní přírodní rezervací Jánošíková kuželna. Novovyhlásená přírodní rezervace zabírá vrcholovou oblast v okolí kóty Smrekovica.

TANAP: Na světě jsou již první letošní kamzičí
První letošní mláďata kamzíků jsou již na světě. Během mapování zimních vyhrabat svišťů pozorovali ochranáři ze Správy Tatranského národního parku v Belianských Tatrách již 10. května pravděpodobně jedno z prvních letošních kamzičí. Asi dvoudenní mládě se pohybovalo v těsné blízkosti matky. Kamzičí s nejnovějším přírůstkem je během porodu av prvních dnech po něm s mládětem samotě, vzdálená od stáda. V těchto dnech jsou již na světě i další kamzičí. Všechna mláďata budou podle ředitele Správy TANAP Pavla Majka na světě nejpozději do konce května. Na červen plánují ochranáři spolu s lesníky jarní sčítání kamzičí populace. Loni na jaře žilo v celých Tatrách 967 kamzíků, z čehož bylo až 149 mláďat. Podzimu se však dožila jen přibližně polovina mláďat. Na podzim 2011 žilo v národním parku, včetně polské části, 929 kamzíků. Na slovenské straně Tater zaevidovali 705 kamzíků a na polské straně 224 kamzíků. Z toho bylo 70 mláďat na slovenské a 29 na polské straně Tater. SNINA: Z vraždy ženy, kterou našli v šachtě, obvinili hledaného svědka Z brutální vraždy 36-leté Sninčanky, jejíž tělo našli v šachtě pod schody bytovky, kde bydlela, obvinili 24 letého Jana P. ze Sniny. Právě tohoto mladíka policie hledala jako svědka v případě. Po medializována vraždy a vyhlášeném pátrání poznali mladíka v jednem z košických obchodních center. Zde ho zadrželi policisté, informovala prešovská policejní mluvčí Jana Karnišová. Mladého Sninčana vyšetřovatel obvinil ze závažného zločinu vraždy. V případě prokázání viny mu hrozí trest na 15 až 20 let. Vyšetřovatel zpracoval návrh na jeho vzetí do vazby. Tělo 36-leté ženy objevili v neděli dopoledne v šachtě na Studentské ulici v Snině. Byla surově dobitá. Po útoku utrpěla několik zranění, měla potlučený mozek s nitrolebním krvácením, zlomené obličejové kosti a spodinu lebeční.

Prokuratura: spoluobviněný Mikuláše V. se přiznal, chce dohodu
Významný posun nastal v kauze zemplínského podnikatele Mikuláše V., který je obviněn z daňového megapodvodu. Jeho spoluobviněný, maďarský občan Mihaly M., se přiznal k údajně fiktivním prodejem 28 milionů euroočiek (stepní pupeny jabloní) a je ochoten uzavřít s prokuraturou dohodu o vině a trestu. Euroočká ve vytvořeném obchodním řetězci dodával Mikuláš V. společnostem, jejichž jednatelem byl 47-letý občan Maďarska. Na tyto „obchody“ uzavřeli více než 20 faktur od května 2009 do ledna 2010. „Obviněný Mihaly M. uvedl, že nebyl dodané zboží a nebyly provedeny ani platby, „vysvětlil prokurátor Úřadu speciální prokuratury Ján Santa, který případ dozoruje. Přesto si Mikuláš V. v daňovém přiznání uplatnil nadměrný odpočet DPH, čímž Slovensku způsobily škodu více než 19 milionů eur. Zemplínského veľkopodnikatele Mikuláše V. zadržela policie 1. března 2011, v rukou maďarské policie skončil Mihaly M., oba jsou stíháni vazebně. Mikulášovi V. vyšetřovatelé a prokuratura připisují i ​​další podobné skutky s jjjjjjinými komoditami. Původně ho stíhaly za daňové prohřešky za téměř 29 milionů eur. Obvinění mu 18. dubna 2011 rozšířili o další delikty za 11 milionů eur. Údajné fiktivní obchody dělal v desítkách svých obchodních společností s fiktivním zbožím. Stát v letech 2007 až 2010 vyplatil podnikateli 986 milionů korun (32 729 204 eur).

BRATISLAVA: Řidič havaroval, vystoupil z auta a zemřel
Tragédie se dopoledne stala na ulici Při mlýně ve směru na Vajnory. Šestašedesátiletý řidič Mitsubishi Pajero sjel z cesty a narazil do dopravního značení. Řidič pak vystoupil z auta a zkolaboval. Přivolaný lékař mohl už jen konstatovat smrt. Příčinu smrti určí až nařízená soudní pitva, uvedl bratislavský policejní mluvčí František Peczár. Okolnosti této nehody policie vyšetřuje.

POLICIE: Lupič přepadl sázkovou kancelář, pátrá po něm policie Policie pátrá po pachateli loupežného přepadení sázkové kanceláře na Vrakúnskej ulici v Bratislavě, indformoval bratislavský policejní mluvčí František Peczár. Neznámý ozbrojený pachatel krátce po 15:00 vešel do sázkové kanceláře a pod pohrůžkou použití zbraně žádal od pracovnice hotovost. Pracovnici zamkl ve vedlejší místnosti az kasy sebral přibližně 800 eur a utekl. Podle policie jde o muže vysokého asi 165 až 170 centimetrů ve věku přibližně 30 let s hnědými krátkými vlasy. Během loupeže měl na sobě bundu béžové barvy a riflové kalhoty modré barvy.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.