Original article

Ještě v marci minulého roka zverejnil mladý muž video, na kterém striele ze samopalu. Podle svojich tvrdení strieľal slepými nábojmi z expanzných zbraní. Na krku má obžalobu, prvých svedků už vypočuli.

PREŠOV. Před súd se na konci minulého týdne postavil muž, který byl obvinený z prečinu nedovoleného ozbrojovania a obchodu se zbraňami.

25-ročný Dávid tvrdil, že je nevinný. Zbrane si vraj kúpil legálne přes internet, prostřednictvím inzerátu, ještě na přelomu roků 2014 – 2015. Súčastí zásilky boli i doklady a protokoly, které mali potvrdit, že jsou zbrane expanzné.

„Všetko to bylo podle legislatívy platnej v tem čase,“ zdôraznil Dávid při svojej obhajobe.

Ten si přes internet zaobstaral dve zbrane – samopal vzor 58, který používajú na vojne a pištol.

Důvod kúpy? Zberateľstvo

Náboje do zbrane si kúpil v prešovskem obchodnem centre, kde mu v prodejně predali náboje bez problémů na občansky průkaz. Důvod zabezpečení si samopalu byl jednoduchý.

„Zaobstaral sem si zbraň pro zberateľský účel,“ tvrdil před súdem Dávid.

Ten nemá zbrojný průkaz, neabsolvoval základnú vojenskú službu, není športovým strelcem a neprešiel ani výcvikem ohledem zbraní.

Vypovedali prví svedkovia

Táto jeho zberateľská vášeň ho stála obžalobu z nedovoleného ozbrojovania. Podle prokurátora si mal zaobstarat pušku, která měla být upravená t když, aby bylo možné vložit ostrý náboj. Obžalovaný to před súdem poprel.

Na súde vypovedal mezi svedkami predajca zbrane. Ten během výpovede před sudcem při prehliadke pištole potvrdil, že jsou v nej dva kolíky. Jde o časti zbrane, prepážky, které znemožňujú vložit ostrý náboj. V případě, že zbraň kolíky obsahuje, považuje se za expanznú. Podle jeho kontroly pištole na súde dosvedčil, že kolíky tam jsou.

Ďalším svedkem byl muž, který mal doručit mladíkovi samopal. Podle jeho vyjadrenia však byl „len“ odesíláteľem, majiteľem zbrane mal být jeho kolega z práce. Súd ho dal na dalšie pojednávanie predvolat.

Na súde vypovedal i majitel firmy, v které zbrane znefunkčňujú.

„Akákoľvek zbraň se dá upravit na expanznú zbraň, která vydáva zvukový efekt a nesmie se z nej strieľat ostrým strelivem.“

To však neznamená, že se do nej nedá vložit ostrý náboj.

Prekvapenie obžalovaného: Kolíky tam už ne sú

Při pohlede do hlavne predmetného samopalu zhodnotil, že tam kolíky boli, ale už ich nevidiet.

„V takomto stave je možné vložit ostrý náboj a vystrelit,“ povedal.

Kolík podle jeho slů možno vybit predmetem tvrdším, jak je jeho samotná tvrdost. Do zbrane se pozrel i obžalovaný.

„Ne jsou tam,“ zhodnotil prekvapene.

Na pojednávaní mali vyříct i znalci, sudca ich výpovede preložil na Další odročené pojednávane. Spolu s nimi by mali vyříct i Další svedkovia.

Mimo súdnej siene obžalovaný tvrdil, že ještě v lete v samopale kolíky boli, teraz tam už ne jsou. Prístup k nej však on už během posledních měsíců nemal.

doručení zásilek – Správy Google

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.