Original article

14.11.2013 | Dušan Karolyi [1]

Pošta ze Západu procházela za socialismu důkladným „šacovaním“, dokud dorazila k adresátovi. Někdy z balíků či obálek něco zmizelo, někdy pošta vůbec nepřišla. Poštovní cenzoři měli instrukce, Čo můžeme psát, číst, poslat, dostat. Ten režim je už téměř čtvrtstoletí minulostí, ale jeho manýry jakoby ještě doznívala.

Kuželky v obálce

Zásilka nebyla doručena – dozvěděl se v září jednatel agentury Progress Promotion Košice Branislav Koniar. Adrenalin mu stoupl, když zjistil, že zásilka se cestou z Košic do Bratislavy ztratila. Obálka adresovaná Úřadu pro veřejné zakázky (ÚVO) totiž obsahovala žádost o zápis do seznamu podnikatelů s podklady na registraci firmy pro účast ve výběrových řízeních veřejných zakázek.

Dost času zabralo vybehávanie potvrzení ze Sociální pojišťovny, ze zdravotních pojišťoven, z bank, potvrzení z daňového úřadu, z obchodního rejstříku, výpisy z rejstříku trestů … Registrace měla zajistit snadnější přístup do výběrových řízení a nahradit opakovanou administrativu spojenou s těmito činnostmi.

Informaci o nedoručení zásilky dostal Progress z ÚVO. Přitem ji začátkem srpna posílali doporučeně první třídou prostřednictvím České pošty (SP). Z neoficiální komunikace Progress s úřadem vyplynulo, že toto nebyl ojedinělý případ. Prý se opakovaně stává, že takové obálky jsou vykradené pracovníky SP kvůli kolkem. I v tomto případě byly v obálce kolky v hodnotě 66 eur.

„ÚVO nevylučuje, že mu byly v minulosti doručeny poškozené poštovní zásilky. V takovém případě úřad kontaktoval odesílatele a společně jsme zkontrolovali obsah poškozené obálky, „uvedl pro TREND mluvčí ÚVO Ján Mažgút. Bez upřesnění, kolik takových případů evidují za poslední rok.

Přirozeně, zásilky vůbec nedoručené – Čo se přihodilo košické agentuře – evidovat nemohou.

„Naši škodu těžko vyčíslit. Práce spojená s pořízením všech potvrzení, hodnota kolku, ale i omezení zjednodušeným způsobem se účastnit veřejných zakázek a získat tak zakázkové krytí pro udržení chodu firmy, „shrnuje ztráty B. Koniar.

Na zobrazení celého článku je třeba předplatné TRENDU nebo TRENDU Digital

Přečetli jste si úvod článku, který vyšel v týdeníku TREND 45/2013 [ 2] . Většina obsahu z týdeníku TREND zůstává vyhrazena pro předplatitelů [3] , kteří mají neomezený přístup k aktuálním i archivním vydáním na webu a TREND si mohou stahovat i do mobilních aplikací [4] . Netýká se jich ani zpoplatnění článků v systému Piano. Pokud již jste předplatitel TRENDU nebo TRENDU Digital, zaregistrovali jste se na trendy a přesto nemáte přístup k zamčené obsahu, přihlaste se [5] a aktivujte předplatitelskou zónu [6] . Pokud ještě předplatitelům nejste, vyberte si:

 1. 1 Nejvýhodnější předplatné

  Tištěné vydání a všechny digitální služby v ceně.

  objednat [7]

 2. 2 Efektivní TREND Digital

  Všechny digitální služby včetně stahování vydáni do tabletu.

  Objednat [8]

 3. 3 Jedno vydání TREND Digital

  Zvolené vydání na webu, bez mobilních služeb a Piana.

  Objednat [9]

Tagy: Slovenská pošta [10]

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.