Zažíváme to rok Čo rok. S železnou pravidelností na nás zpoza každého rohu vyskakují vánoční ozdoby či upoutávky na úžasné akce v obchodech. Nemluvě o tem, že televizní kanály nás prostřednictvím reklam o nadcházejících vánočních svátcích preventivně informují již od poloviny října, abychem náhodou na ně nezapomněli. Komerční tvář Vánoc udeří plnou silou.

Čím více se ale kalendář neúprosně blíží k očekávanému 24. prosinci a přilehlým svátečním dnem, tím více se stupňuje i psychická zátěž na náš organismus a, samozřejmě, ve hře je i ta finanční, která působí na naše peněženky.

Právě proto komerční stránky Vánoc netřeba v žádném případě podceňovat. Naop když, dobrá a svědomitá příprava něj dokáže předejít zbytečným problémům a ušetřit tak kopu nepříjemných starostí.

Vyhněte se stresu

Největší zabiják duševního zdraví je stres, to je všeobecně známo, a zvlášt před Vánocemi ho zažíváme víc než je třeba. Přeplněné nákupní centra na psychické pohodě nepřidají, a proto snad nejlepší preventivní je velmi oblíbené nakupování na internetu.

Z pohodlí svého domova vyberete dárky a nejste omezování nabídkou kamenného obchodu. Jediné dvě nevýhody jsou čekací doba a fakt, že zboží nemáte možnost držet v ruce. Šikovnější dámy ale snadno prokouknou i tento trik – zboží si prohlédnou v kamenném obchodě, a následně ho koupí levnější v tem internetovém. A bez stresu!

Nenechávejte nákupy na poslední chvíli

Pokud již do kamenného obchodu musíte (ne vždy může být internet nejlevnější volbou), nezapomínejte, že den před svátky klidu se vám to už nemusí vyplatit. Nákupy dárků pro blízké poslední týden před Vánocemi jsou slovenské specialitou – ze zemí Visegrádské čtyřky statisticky Slovenská obchody zaznamenávají nejvyšší tržby právě v nejtěsnějších termínuch před Vánocemi.

To je ale ze strany nakupujících nejčastější chyba. Výběr již není tak bohatý a na brázdění levných internetových obchodů můžete zapomenout. Jedině, pokud by vám zboží přišel superexpresem doručit Jason Stattham alias Kurýr 1,2 nebo 3.

Plánujte

Spontánnost a impulzivnost při návaly horka nákupuch se nevyplácí. Základním předpokladem bezstresová shánění dárků je přesně vědět, Čo chcete. Nepodceňujte tedy proces důsledné přípravy a nákupy si naplánujte. Stejně účinným nástrojem do boje s bezradným pobíhání od obchodu k obchodu je sepsání si seznam dárků, koho chcete čímž obdarovat a Čo udělá radost vašim milovaným. Třikrát hurá za předvánoční rozhodnost!

Berte ohled na rozpočet

zruinovat rodinné finance kvůli komerčnímu charakteru tohoto svátku by si určitě nepřála ani jedna z vás. Průzkumy dokazují, že s finanční gramotností není na tem náš hrdý národ dvakrát dobře, a zvládnout hektické a finančně náročné období zimních svátků je pro některé domácnosti nadlidský výkon.

Rada je jasná – zbytečně se nezadlužujte, místo toho si předem vyčleňte z vašeho rozpočtu částku, kterou si můžete dovolit utratit. A Čo je nejdůležitější, nezapomínat na finanční rezervu. Přece jen, Vánoci se výdaje nekončí. Život plyne dál i po nich.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.