Autor: WBN / PR, 19. prosince 2013 15:34

V pořadí osmý ročník seznamu inovací společnosti IBM „Next Five in Five“ vychází ze společenských a tržních předpokladů a trendů ovlivňujících náš život. Zároveň odráží vývoj nových technologií v laboratořích IBM po celém světě.

image Foto: IBM

BRATISLAVA 19. prosince (WBN / PR) – Společnost IBM představila opět seznam inovací, které mají potenciál změnit náš pracovní a soukromý život v příštích pěti letech. V pořadí osmý ročník seznamu inovací společnosti IBM „Next Five in Five“ vychází ze společenských a tržních předpokladů a trendů ovlivňujících náš život. Zároveň odráží vývoj nových technologií v laboratořích IBM po celém světě.

Učit vás bude třída
Nakupování na místě porazí online
Lékaři budou běžně využívat DNA při zdravotní péče
Digitální strážce vás ochrání online
Města usnadní lidem život

Tento ročník 5in5 rozvíjí myšlenku, že všechny věci kolem nás získají díky nástupu kognitivních systémů schopnost učit, a zapojí se do přirozenější komunikace s lidmi. Inovace začínají být stále více poháněné cloudovými řešeními, zahrnujícími využívání IT na dálku, analýzami velkých dat, jakož i technologiemi, které mají schopnost vzdělávat.

Důsledkem toho také bude, že počítače budou postupem času stále inteligentnější a budou se více přizpůsobovat díky dalším interakcím s velkým objemem dat, s dalšími zařízeními a lidmi potřebám svého uživatele. Nová éra v počítačích povede zároveň k průlomu, který posílí jejich lidské schopnosti. Počítače nám budou pomáhat více se zorientovat v moderním světě a pomohou nám, abychem byli ještě výkonnějšími než dosud.

Již dnes víme víc, než kterákoli generace před námi. Přesto jsme se dosud sami snažili udržet krok se záplavou stále komplexnějších informací, které nás obklopují. S vývojem nejmodernějších technologií, které jsou určeny k tomu, aby nás učili a rozšiřovaly naše znalosti a poznání, budeme však schopni vstoupit do nové éry nejen jako jednotlivci, ale i jako společnost, „říká Dario Gil, ředitel Laboratoře pro kognitivní výzkum společnosti IBM.

Učit vás bude třída
Počet lidí, kteří nedisponují dostatečným vzděláním ve světě neustále roste a stává se významným celosvětovým problémem. Podle posledních odhadů se dvěma třetinám dospělých na celém světě nepodařilo dosáhnout ani středoškolské vzdělání. Čo by se ale stalo, kdyby studenti mohli projít všemi požadovanými stupni vzdělávání a disponovaly by dovednostmi potřebnými k dosažení všech cílů ve svém životě?

Třída budoucnu poskytne učitelům nástroje, které jim umožní dozvědět se o každém ze svěřených studentů dostatek informací. Učitelé zároveň budou mít k dispozici všechny osnovy, podle kterých se jim svěřený student učil od mateřské školky až po vysokou školu. Sofistikované analýzy dodané z cloudových řešení budou učitelem radit při rozhodování, jaká opatření u jednotlivých studentech zvolit, aby zvládli všechny úkoly, a přizpůsobí tomu i jejich individuální studijní plán.

Nakupování na místě porazí online
Online nakupování je minulostí. Loni hodnota online nákupů poprvé celosvětově pokořila hranici jeden bilion dolarů. Hodnota online nákupů zároveň roste rychleji než tržby kamenných prodejen. Online prodejci v současnosti mají výhodu a snaží se vytěžit Čo nejvíce z našich nákupních rozhodnutí na webu. Většina kamenných obchodů dnes naopak disponuje pouze informacemi, které od nás získají v místě prodeje a pokračující trend budování showroomů pro ně dělá stále těžším soupeřit s online prodejci, kteří jim konkurují výhradně cenou.

Nové inovace v příštích pěti let, ale opět udělají nakupování na místě prodeje populárním. Obchodníci začnou využívat v úsilí o získání zákazníků bezprostřednost a blízkost obchodu ke klientům, a to budou moci dělat pouze hráči v maloobchodě. V následujících pěti letech se obchodníci budou moci spolehnout na technologie, jako je superpočítač Watson, které jim umožní být expertem na každý výrobek, který mají v prodejně.

S technologiemi pracujícími na bázi rozšířené reality IBM umožní nakupujícím lépe si prohlédnout zboží na místě prodeje a zprostředkuje jim lepší zážitek z nákupu. Sociální sítě a maloobchodníci tak budou již brzy schopni s neuvěřitelnou schopností předpovídat, jaké produkty budou kupující nejvíce chtít a potřebovat. Vzhledem k blízkosti obchodů budou moci prodejci zákazníkům poskytnout několik způsobů rychlého doručení objednaného zboží.

VIDEO: Personalized Learning: 5 Future Technology Predictions frem IBM
[embedded content]

Lékaři budou běžně využívat DNA při zdravotní péče
Rakovina je stále jedním z nejhorších onemocnění, které ročně ohrožuje několik milionů lidí na celém světě. Již dnes si ale umíme představit, že i léčba tohoto onemocnění může být mnohem úspěšnější v případě, že počítače pomohou lékařům exaktněji pochopit, jak nádor postihuje jejich pacienta až po úroveň jejich DNA, a pomůže jim zvolit optimální léčbu nejvhodnější zvolenou kombinací léků.

Už o pět let by pokrok v oblasti analýzy velkých dat a nově vznikající cloudová řešení postavené na bázi kognitivních systémů spolu s objevy ve výzkumu lidského genomu mohly lékařům pomoci přesně diagnostikovat rakovinné onemocnění a vytvářet personalizované léčebné plány pro miliony pacientů po celém světě. Nové systémy budou navrženy t když, aby dokázali na základě genomických informací o pacientech vyloučit nepříznivé reakce na léky a významně napomohou i při léčbě srdečně-cévních onemocnění.

Digitální strážce vás ochrání online
Každý z nás je dnes vlastníkem více ID a zařízení, jejichž prostřednictvím se připojujeme k e-mailovým účtům, internet bankingu, či na sociální sítě. Tato roztříštěnost ale zároveň s sebou přináší rizika, která vedou k naší zranitelnosti v této oblasti. Jen loni se ve Spojených státech amerických stalo více než 12 milionů lidí oběťmi podvodu v souvislosti s prolomením hesla, zda nabourávání osobního konta.

Už o pět let by mohl mít každý z nás k dispozici digitálního strážce, který bude vyškolený na to, aby se při své činnosti zaměřil na nedůvěryhodné předměty a lidi, a nabídne nám tak novou úroveň digitální bezpečnosti a ochrany proti krádeži identity. V oblasti bezpečnosti bude při ověření totožnosti osoby na různých zařízeních čerpat z kontextových, situačních, jakož i historických údajů. Dokáže také posuzovat smysluplnost a bezpečnost činnosti uživatele, a stane se tak jeho osobním poradcem.

Výzkumníci společnosti IBM již dnes využívají strojové učení se technologií na to, aby pochopili chování mobilních technologií v síti s cílem vyhodnotit možná rizika v oblasti bezpečnosti. V budoucnu bude ochrana ještě pružnější a zařízení, či aplikace budou schopny odhalit odchylky, které předcházejí samotným útokem a krádežím identity.

Města usnadní lidem život
Do roku 2030 budou města a obce v rozvojových zemích tvořit 80 procent městského osídlení po celém světě. A v roce 2050 bude sedm z každých deseti obyvatel naší planety žít ve městech. V následujících pěti letech tzv.. smarter cities – inteligentní města získají schopnost pochopit v reálném čase, jak se vypořádat s miliardami malých a větších věcí, které ovlivňují jejich chod t když, aby dokázaly zajistit potřeby lidí, které v těchto městech žijí a přesunout je z místa A na požadované místo B.

Již brzy budou moci města a jejich vrcholní představitelé lépe využít informace volně dostupné obyvatelům, protože budou lépe znát jejich potřeby. A stejně budou lépe znát nároky vyplývající z činnosti a života obyvatel v oblasti městských zdrojů.

Mobilní přístroje a sociální angažovanost umožní obyvatelům měst navázat vztah s jejich magistráty. Například v Brazílii výzkumníci IBM pracují na specializovaném komunitním nástroji – něco na způsob informací z ulice – který umožňuje uživatelům hlásit prostřednictvím mobilních telefonů, problémy v oblasti dostupnosti jednotlivých městských lokalit, a zároveň pomáhá obyvatelům se zdravotním postižením jako zdroj na lepší navigaci v problémových ulicích.

V Ugandě UNICEF spolupracuje s IBM na specializovaném nástroji v oblasti sociálního zapojení, který umožňuje mládeži komunikovat s vládou o otázkách, které mají bezprostřední vliv na její život. Tyto typy nástrojů se stanou samozřejmostí při identifikaci naléhavých problémů a trendů do budoucna, které budou muset představitelé měst řešit pro zlepšení života obyvatel.

Více informací naleznete Zde .
Videa a obrázky k tématu naleznete Zde .

O IBM
Společnost IBM je jednou z největších IT společností na světě a pod názvem International Business Machines poskytuje klientům své služby již více než 100 let. Celosvětově působí ve více než 170 zemích, přičemž neustále rozšiřuje své geografické pokrytí, a zaměstnává přes 430 tisíc zaměstnanců. Posláním společnosti IBM je pomocí integrovaných, flexibilních a efektivních řešení pomáhat svým zákazníkům redukovat náklady a zvýšit tak jejich konkurenceschopnost na trhu. Na Slovensku společnost IBM aktivně působí od roku 1990. Samostatná pobočka IBM Slovensko s.r.o. byla založena 7. prosince 1992 a jejím generálním ředitelem je Branislav Šebo. Hlavní sídlo IBM Slovensko se nachází v Bratislavě s pobočkami v Banské Bystrici a Košicích.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.