Distribuci expresních zásilek a balíků se rozhodla státní pošta přenechat na soukromníků.
Ilustrační foto
Autor: Ľuboš Pilc
V regionech Slovenska s nimi uzavřela čtyřleté kontrakty na 100 tisíc eur. Jen za deset dní na přelomu srpna a září letošního roku přibylo v Centrálním registru smluv osm takových dohod. Soukromníci mají za úkol převzít zásilky na poště a doručit jejich příjemci expresně rychle.
„Předmětem smlouvy uzavírá Slovenská pošta jako koncesní zakázky na služby v trvání 4 roky. Jejich předmětem je zajištění části provozu veřejné poštovní sítě poskytovatele univerzální služby prostřednictvím regionálních dodavatelů . V daném případě jde o zabezpečení služeb vybírání a distribuce expres zásilek a balíkových produktů, „vysvětluje Stanislava Pondelová, mluvčí pošty.
Důvodem, proč se takovéto smlouvy na poště uzavírají, je šetření nákladů. „V březnu 2012 byly zveřejněny první smlouvy. K dnešnímu dni jich je zveřejněných 120, přičemž 13 z nich je z různých důvodů rozvázání,“ tvrdí Pondelová.
Pošta uzavřela smlouvy se soukromými doručovateli proto, aby ušetřila. V prvním pololetí letošního roku dosáhla zisku před zdaněním ve výši téměř 5 milionů eur. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku je to trojnásobně více. V tomto roce přitem pošta předpokládá, že zaznamená po třech letech v červených číslech vyrovnané hospodaření. Mělo by to být výsledkem ozdravného plánu.
Detaily smlouvy státní pošta nechce zveřejnit. Poukazuje na obchodní tajemství a to, že druhá strana nesouhlasí se zveřejněním cenových dohod. „Smlouva o spolupráci je z pohledu zákona o svobodném přístupu k informacím považována za smlouvu v běžném obchodním styku, při níž se nezpřístupňuje celý její obsah, ale pouze informace o jejím uzavření. Z toho důvodu nemůže pošta poskytnout detaily smluvních ujednání, nakolik nedisponujeme souhlasem druhé smluvní strany, „odůvodňuje Pondelová. Podle právníka Tomáše Kamence by však státní pošta smlouvy o spolupráci zveřejnit měla a také by neměla argumentovat obchodním tajemstvím.
Doručování expresních zásilek si pošta dohodla například se živnostníky z Plechotice, Svatého Jura, Humenného, Višňového, Žiliny, Košic či Prešova. Podmínkou bylo, aby disponovali oprávněním k provozování silniční přepravy prováděné vozidly do celkové hmotnosti 3,5 tuny. Soukromý přepravce byl rovněž povinen na vlastní náklady zajistit karosérii motorového vozidla v barvě určené poštou a na ni umístit logo a reklamní potisk, které mu státní pošta předala.
Přesto, že státní pošta tentokrát nechtěla zveřejnit detaily smlouvy o spolupráci, podle smluv podepsaných před několika měsíci měl soukromník za úkol přijímat expresní zásilky, přijímat úhrady cen za podané zásilky v hotovosti a vybírat zásilky. Přepravce přebral zásilky u zákazníka a odevzdal je v provozu oblastního uzlu pošty. Zásilky přijímal přenosným mobilním skenerem. Pošta dala soukromé osobě také úřední razítko s rozlišovacím znakem. Na druhé straně při distribuci expresních zásilek postupoval přepravce t když, že si podle plánu převzal od pracovníka pošty zásilky, které měl pak expresně doručit.
Pošta se například v jedné ze starších smluv zavázala zaplatit soukromé firmě, v případě pokud doručoval soukromník expresy ve městě, za každou zásilku 95 centů, za převzetí zásilky od odesílatele na distribuci 93 centů. Při doručování mimo město to byla odměna 75 centů za každou jednu doručenou zásilku a 73 centů za přijatou zásilku od nesmluvního partnera. Mimo město si doručovatelé k odměně účtovali i za každý ujetý kilometr 16 centů.
© AUTORSKÁ PRÁVA VYHRAZENA
Komentáře